Mikor is végezték az első vérátömlesztést Szlovákiában?
A Szlovákiai Magyar Egészségügyi Társaság 2023. június 10-én rendezi Komáromban ez évi soros konferenciáját, ahol dr. Kiss László orvostörténész a komáromi kórház egykori igazgató-főorvosáról, dr. Lipscher Mórról (1870–1944), illetve az általa – a Felvidéken elsőként – végrehajtott vérátömlesztésről tart előadást.

Az írás címében megfogalmazott kérdésre már 2007-ben a Medical Practice folyóirat 12. számában közölt „Začiatky transfúznej liečby na Slovensku” ( A transzfúziós gyógyítás kezdetei Szlovákiában) című dolgozatában maga a kiváló orvostörténész adott minden kétséget kizáró választ, és erre később több alkalommal is utalt, amikor szakvéleményt kértek tőle. Ugyanakkor szlovák körökben az a nézet terjedt el, hogy a Felvidéken – közelebbről Pozsonyban – Ján Kňazovický (1893–1987) sebészprofesszor hajtotta végre 1923-ban az első vérátömlesztést.
Ennek a „ténynek” az alapján a Szlovák Nemzeti Bank tavaly úgy döntött, hogy 2023-ban a „centenárium” alkalmából egy emlékérmet bocsát ki, sőt az indoklásban – meghökkentő módon – dr. Kiss Lászlóra hivatkoznak, jóllehet ő többször is figyelmeztette az illetékeseket, hogy az első vértranszfúziót Szlovákiában még 1922. november 1-jén Komáromban Lipscher Mór végezte, tehát nem Kňazovický professzor 1923-as pozsonyi vérátömlesztése volt az első ilyen művelet.
Minderről már 2022. november 11-én a Napunk című lapban Kacsinecz Krisztián közölt egy írást és ebben hivatkozik Kiss doktorra, aki egyebek között kérdésére válaszolva elmondta, hogy – és most idézzük a Napunkban megjelent cikk idevágó részét
Meglehet, Kiss László sajátos humorát teljesen félreértette az illető hölgy, mert a vérátömlesztés lényegéről és fontosságáról az orvostörténésztől kért rövid ismertetőből kihagyták a következő lényeges megállapítást:
Hogy a Szlovák Tudományos Akadémia Történettudományi Intézete által kezdeményezett éremkibocsátás hátterében milyen megfontolások állhattak, nem tisztem megítélni. Csupán jelezném, hogy, amikor életre hívták az első Csehszlovák Köztársaságot, az akkor létrehozott egyesületek sorában az orvosok is megalakították a maguk szakmai és érdekvédelmi szervezetét, de ebből a német és magyar nemzetiségű orvosokat eleve kizárták, így ők – sok tortúra árán – önmagukat külön kellett hogy megszervezzék.
Azt még csak feltételezni sem merem, hogy az egész hercehurca hátterében az a szimpla körülmény állhat, hogy Lipscher Mór egy magyar zsidó, míg Ján Kňazovický – akinek érdemeit és a szlovákiai orvostudományban játszott meghatározó szerepét egyébként semmiképp nem szeretném elvitatni – egy libetbányai születésű szlovák keresztény (talán evangélikus) volt.
A Szlovák Nemzeti Bank a maga verziója alapján kiadta az emlékérmet (egy 2 eurós címletű éremről van szó, amelynek hátoldalán a „Prvá transfúzia krvi 1923-2023. Slovensko” szerepel), de a teljesség kedvéért (és a hivatalos vélekedés cáfolataként) idézzük dr. Lipscher Mórnak a kétnyelvű (német–magyar) Therapia c. folyóiratban 1923-ban megjelent írását:
A vérátömlesztéssel kapcsolatban még sok más körülményre is felhívhatnánk a figyelmet – történetesen a vércsoportok fontosságára, hiszen a szerencsés véletlen is közrejátszott abban, hogy az említett nő a férjétől kapott vérnek köszönhetően meggyógyult, noha a dolog sokkal rosszabbul is végződhetett volna, amennyiben a férj vércsoportja nem megfelelő.
Lipscher Mórról illik azt is tudni, hogy nemcsak az első vérátömlesztést végezte a mai Szlovákia területén, de Magyarországon övé az elsőség abban is, hogy (1900. augusztus 1-jén) egy beteg agyából daganatot távolított el. Erre a tényre utal egyébként az emlékére 2016-ban a komáromi kórház falán elhelyezett emléktábla (szlovák és magyar) szövege is.