2025. március 9., 16:53

Miért kapott hajba két felvidéki magyar tudós?

Írásunk egyik főszereplője Lóczy Lajos (1849–1920) egyetemi tanár, az ELTE Bölcsésztudományi Karának dékánja, a Magyar Tudományos Akadémia tagja, a Magyar Földrajzi Társaság elnöke, a Magyar Állami Földtani Intézet igazgatója és a Magyarhoni Földtani Társulat főtitkára. Pozsonyban született, családja azonban a Sajószentkirály melletti Lócipusztáról származott. Másik főszereplőnk Róth Samu (1851–1889) ménhárdi (Vrbov) születésű tanár, majd a lőcsei királyi főreál gimnázium igazgatója, a Magyarországi Kárpát-egyesület ügyvivő alelnöke, a Magas-Tátra jeles kutatója, a magyar barlangkutatás egyik úttörője.

A liszkófalvi barlang
A liszkófalvi barlang

A történet akkor kezdődött, amikor a fiatal Lóczy Lajos még a Magyar Nemzeti Múzeum ásvány- és őslénytárának a segédőri tisztségét töltötte be. 1874-ben a fiatal geológus a Magyarhoni Földtani Társulattól komoly felkérést kapott: végezze el a Liszkófalvi-barlang részletes feltárását, mivel abban egy ősemberkoponyát találtak. Az történt ugyanis, hogy Majláth Béla (1831–1900) Liptó megyei főjegyző 1871-ben ásatást kezdett a Rózsahegy melletti Liszkófalvi-barlang szövevényes járataiban és rátalált egy kőbaltára, mellette agyagorsóval, kovaszilánkokkal, három mamutfoggal és egy emberi koponyamaradvánnyal. A barlangban már korábban is kutatott Krcsméry Károly rózsahegyi polgármester, sőt azt beszélték, hogy egy olasz kéményseprő kincset is keresett benne, tehát a főjegyző urat sem kellett sokáig unszolni az ásatásra, hiszen amúgy is érdeklődést tanúsított a régészet iránt. 

Mivel az általa talált koponyán kiugró szemöldökcsontokat figyelt meg, ráadásul közvetlen közelében feküdtek a mamutfogak és a kovaszilánkok, Majláth joggal vélte őskőkori ember maradványának. Ez azt jelentette, hogy a lelet a jégkorszak idejéből származik, vagyis tízezer évnél idősebb, amilyen Magyarország területén addig nem került elő. 

A leletek híre természetesen gyorsan terjedt, eljutott egészen a Magyarhoni Földtani Társulat 1874-ben tartott ülésére, ahol Henszlmann Imre egyetemi tanár szorgalmazta a barlang alapos régészeti feltárását.

Lóczy Lajos
Lóczy Lajos
Ázsiai ősök nyomában

Talán magát Lóczyt is meglepte a felkérés, aki 1876 augusztusában hat bérmunkással kezdett bele a barlang kutatásába. A járatokat részletesen átvizsgálta, feltérképezte, földtani és alaktani jellemzőit aprólékosan lejegyezte, majd a barlang legmélyebb pontján megkezdte az ásatást. Egymás után kerültek elő az emberi csontok, nagy összevisszaságban, ahogyan a barlangi lejtő alján legurultak, szénrétegek, hamu és cserepek között. 

Az egyik lábszárcsonton éles tárggyal metszett vágás nyomát észlelte, más csontokon az égetés jeleit figyelte meg. Az előcsarnoknak nevezett teremből, ahova a külső világosság alig jut be, már réz- és bronz-huzalok darabjai, bronzkori kapcsok is előkerültek, valamint egy emberi koponya, amelyen egy éles vágás forradása volt látható.

A csontforradás azt bizonyította, hogy az egyén túlélte a sérülést. Még egy emberi alsó állkapocsba beleforrt kovaszilánkból készült nyílhegyet is talált. Ezt is túlélte az áldozat, de a csontba befúródott nyílhegyet kihúzni már nem tudta. 

Lóczy összesen 48, embertől származó csontmaradványt talált a barlangban, amelyek között meglepően sok volt a gyermekcsont. Még az emberevés tényét sem zárta ki. Érdekes volt az a megállapítása, hogy a leletek alapján tájaink eredeti őslakossága a mongoloid, vagyis ázsiai származáshoz áll közelebb. Az embercsontok egy részét Lóczy bronzkorinak vélte, de a barlang több kultúrájának, főleg az újkőkor (a neolitikum) időszakának jelenlétét is kihangsúlyozta. Ezek mellett számos állatcsont is előkerült, amelyek kétségtelenül az ottlakók táplálkozási szokásaira utaltak. 

Ez mind igen szépnek és értékesnek bizonyult, csak Majláth őskőkori (vagyis paleolitikumi, akkori szóhasználattal dilúviumi) leletét nem támasztotta alá, pedig kétségkívül ez bizonyította volna az őskőkori ember jelenlétét az akkori Magyarország területén. Lóczy valahogyan idegenkedett a gondolattól, hogy a hideg jégkorban ember élt volna környékünkön. 

Nem sokkal később, 1881-ben egy írás jelent meg a rangos Természettudományi Közlönyben. Szerzője a fiatal iglói tanár, Róth Samu volt, aki beszámolt az Abaúj megyében levő Óruzsini-nagy-barlangban végzett ásatásairól és az itt talált elszenesedett barlangi medvecsontokról. Mivel a barlangi medve az utolsó jégkorszak gyakori barlanglakója volt, az égetést pedig csak emberek végezhették, ezek alapján nem kevesebbet állított, mint, hogy „világgá bocsátom azt a hírt, hogy diluviális ember hazánkban is élt”. 

Több sem kellett Lóczynak, reakciója nem váratott sokáig magára. Még abban az évben a Földtani Értesítő negyedik számában megjelentette ellenérveit, hogy a Róth által meglelt barlangi medve csontjait később élt emberek is megégethették. Róth sem maradt rest, igazát védve közölte „észrevételeit” Lóczy cikkével szemben a Földtani Értesítő 1881. évi 5. számában. Mert hiszen minek égettek volna régi, hús nélküli csontokat? Erre viszont Lóczy válaszolt szélsebesen ugyanebben a folyóiratban. Ment tehát a heves szóváltás a két tudós között, mindketten bizonyítva a maguk állításait.

Róth Samu
Róth Samu

Róth elkeseredésében a kérdés eldöntése végett a Magyarhoni Földtani Társulathoz fordult, amely azonban nem kívánt beleszólni a vitába és illedelmesen a Természettudományi Társulatra ruházta át a döntés jogát. A tudós társulat bizottságot állított fel a kérdés eldöntésére. Csakhogy a bizottság tagjai közt találjuk Lóczy Lajost is, rajta kívül pedig a szintén pozsonyi születésű Ponori Thewrewk Aurélt, a neves antropológust, és Róth Lajos geológust, aki nem állt rokonságban a vitázó Róth Samuval. 

A bizottság 1882 májusában ki is utazott a helyszínre. Több helyen ástak a barlangban, találtak is elszenesedett medvecsontokat, de „dilúviumi” ember nélkül.

Ezért a tagok természetesen Lóczy állítását erősítették meg: „azért, mert az ó-ruzsini ’nagy-barlang’-ban egy határozottan diluviális állatnak csontjai elszenesedett állapotban előfordúlnak, még nincsen bizonyítva, hogy e csontokat az emberek ugyancsak a diluviális korban égették volna meg”. Megállapításaikat a Természettudományi Közlöny 1883 márciusi számában tették közzé. 

Róthnak sajnos már nem nyílt alkalma bizonyítania igazságát. A nagy reményű tudós még a 38-ik évét sem töltötte be, amikor 1889-ben váratlanul elhunyt. Az Óruzsini-nagy-barlangot később Róth-barlangnak is nevezték.

Több mint 140 év távlatából kijelenthetjük, hogy mindkét kiváló tudósnak igaza volt. Lóczy valóban nem tapasztalta a jégkori állatok és az ember csontmaradványainak együttes előfordulását, sem a Liszkófalvai, sem az Óruzsini-nagy-barlangban, az idő azonban Róth Samu állítását igazolta.

A későbbiek folyamán ugyanis a Nyugati-Kárpátok és a Bükk-hegység barlangjaiból egymás után kerültek elő az őskőkori (paleolitikumi) ember maradványai. Ma már korukat is ismerjük, a Radosna melletti Ördög-kemencéje nevű barlang embere például 38 ezer évvel ezelőtt élt, ami alaposan benne járt az utolsó eljegesedés időszakában, nem beszélve a gánóci édesvízi mészkőben talált neandervölgyi ember koponyájáról, amely 105 ezer éves.

Megjelent a MAGYAR7 8. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.