2025. március 20., 15:01

Mi miért alszunk el állva, amikor a természet ébredezik?

Kint ragyog a nap, a fák rügyeznek, a madarak csicseregnek – minden azt súgja, hogy a tavasz beköszöntével új erőre kapunk. Ehhez képest sokan mégis úgy érzik, a lábuk ólomsúlyú, a fejük mintha vattával lenne kitömve, és a legapróbb feladatok is hegymászásnak tűnnek. Mi ez a rejtélyes bágyadtság, amit tavaszi fáradtságnak hívunk, és a legfontosabb: mit tehetünk ellene?

Fáradtság
Mire elérkezik a tavasz, a tartalékaink kimerülnek, a szervezetünk pedig jelzi: ideje feltöltődni!
Fotó: Freepik

A tavaszi fáradtság nem valami titokzatos kór, hanem a szervezetünk természetes reakciója a téli-tavaszi váltásra. A hosszú, szürke hónapok után a testünk és lelkünk is nehezen hangolódik át az új ritmusra. A hormonok játéka, a téli étrend és a mozgásszegény életmód mind hozzájárul ahhoz, hogy a kikelet első napjaiban inkább a kanapén kuksolva néznénk a virágzó fákat, mintsem lendületesen nekivágjunk az új évszaknak.

A főbűnösök a hormonok: a „boldogsághormon” szerotonin és az „alvási hormon” melatonin. Télen, amikor a nap alig dugja ki az orrát, a melatonin termelése felpörög, mi pedig többet alszunk – vagy legalábbis szeretnénk. Csakhogy a szerotonin, ami a jókedvünkért felel, eközben leapad, hiszen a fényhiány miatt alig termelődik. Jön a tavasz, hosszabbodnak a nappalok, a melatonin csökken, a szerotonin lassan regenerálódik – a bioritmusunk pedig kapkodva próbál lépést tartani. Ez az átállás kimerítő a szervezetnek, és még a legvidámabb tavaszi reggeleken is képes aluszékonyságot, fejfájást vagy ingerlékenységet hozni.

De nem csak a hormonok okolhatók. A téli zsíros, kalóriadús étrend – gondoljunk a töltött káposztára vagy a süteményekre – és a friss zöldségek, gyümölcsök hiánya vitamin- és ásványianyag-hiányt okoz. Mire elérkezik a tavasz, a tartalékaink kimerülnek, a szervezetünk pedig jelzi: ideje feltöltődni!

A tünetek sokfélék, de szinte mind ismerős: kimerültség, szédülés, alvászavarok, sőt még az ízületek is sajoghatnak. Van, aki csak enyhe bágyadtságot érez, másoknál viszont a depresszióhoz hasonló hullámok jöhetne. A tavaszi fáradtság a lakosság jelentős részét érinti, különösen a változékony márciusi időjárás idején, amikor a frontok tovább nehezítik a helyzetet.

Jó hír: a tavaszi fáradtság nem végzetszerű átok! Kis odafigyeléssel nemcsak enyhíthetjük, de meg is előzhetjük a kellemetlen tüneteket. Íme a legjobb fegyverek a tavaszi lendület visszaszerzéséhez:

Mozogjunk és szívjunk friss levegőt. Egy tempósabb séta a parkban, egy laza kocogás vagy egy hétvégi túra csodákra képes. A szabadban végzett mozgás nemcsak a keringést pörgeti fel, de endorfint – vagyis boldogsághormont – is termel, ami ellensúlyozza a szerotoninhiányt. A lényeg, hogy a saját tempónkban mozogjunk, és ha tehetjük, ezt kint a napfényen tegyük.

Fáradtság
Kis odafigyeléssel nemcsak enyhíthetjük, de meg is előzhetjük a kellemetlen tüneteket.
Fotó:  Freepik
Táplálkozzunk okosan. Felejtsük el a nehéz, zsíros fogásokat, és irány a piac! A friss zöldségek, gyümölcsök, joghurtok és kefirek tele vannak vitaminokkal, ásványi anyagokkal, amikre a testünk most ki van éhezve. Együnk naponta többször kisebb adagokat, hogy az energiaellátásunk egyenletes legyen, és igyunk sok folyadékot – napi 1,5-2 liter víz, gyümölcslé vagy tea segít kiüríteni a télen felhalmozódott salakanyagokat.

Frissüljünk fel reggel! A reggeli váltózuhany olyan, mint egy házi turbó: a meleg víz ellazít, a hideg felpörget, és együtt serkentik a vérkeringést. Háromszor váltogassuk, mindig hideggel zárjunk – és garantáltan éberebben indul a nap.

Aludjunk eleget, és okosan! A 7-8 óra pihentető alvás nélkülözhetetlen, de a koffeint délután már érdemes mellőzni, hogy ne forgolódjunk éjjel. Egy kiegyensúlyozott napirend aranyat ér: feküdjünk le időben, és hagyjuk, hogy a testünk regenerálódhasson.

A test mellett pedig a lelkünk is megérdemel egy kis kényeztetést. Olvassunk egy jó könyvet, találkozzunk a barátokkal, vagy merüljünk el a hobbinkban – ezek mind segítenek elűzni a tavaszi mélabút.

A tavaszi fáradtság tehát nem egy legyőzhetetlen ellenség, hanem egy jelzés a testünktől: ideje átállni az új időszakra.

A természet nem véletlenül újul meg ilyenkor – mi is képesek vagyunk rá. Egy kis mozgás, tudatos étkezés és néhány lélekemelő pillanat elég ahhoz, hogy a bágyadtság helyett végre mi is rügyet bontsunk.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.