Melegrekordok, aszály és korai betakarítás
A Szlovák Hidrometeorológiai Intézet (SHMÚ) ma délelőtti sajtótájékoztatóján az idei nyár időjárásának elemzése állt a középpontban. A szakértők kiemelték a nyár folyamán tapasztalt extrém hőmérsékleteket, a csapadék eloszlásának rendkívüli változásait, valamint a hosszan tartó száraz időszakok és heves viharok hatását a régióban. A tájékoztatón Peter Kajaba, Pavol Faško és Jaroslava Slavková klimatológusok ismertették az időjárási jelenségeket.

Peter Kajaba szerint a 2024-es nyár volt a legmelegebb 1931 óta, a levegő átlaghőmérséklete 20,7 °C volt. Az idei nyár során több hőmérsékleti rekord is megdőlt: augusztus 14-én Muzslán (Mužla) a hőmérséklet elérte a 38,3 °C-ot, ami a szezon legmagasabb értéke volt. A legalacsonyabb hőmérsékletet -1,8 °C-kal a Lomnici-csúcson mérték.
Pavol Faško beszámolója szerint a 2024-es nyár légköri csapadékeloszlása rendkívül szokatlan volt. A legcsapadékosabb hónapban, júniusban, a csapadék mennyisége Szlovákia-szerte jelentősen meghaladta az átlagot, míg júliusban és augusztusban kifejezett csapadékhiány alakult ki.
A nyári zivatarok özönvízszerű felhőszakadásokat okoztak, amelyek jelentős mértékben növelték a csapadékmennyiséget, de egyenetlen eloszlást eredményeztek.
A csapadék területi és időbeli változékonysága különösen nagy volt az idén. A maximális napi csapadékmennyiséget júniusban mérték, Csornokon (Černík) 130,8 mm csapadék hullott egy nap alatt.
Jaroslava Slavková adatai szerint a 2024-es évben a gabona betakarítása 1-3 héttel, helyenként akár 4 héttel is korábban kezdődött, míg a gyümölcsfajták szürete a fajtától függően 1-3 héttel előrébb tolódott.
A kiterjedt esőzések elmaradása miatt az aszály súlyosbodott, különösen augusztusban, amikor az erdei ökoszisztémák, a mezőgazdasági kultúrák és a gyümölcsfák is jelentős negatív hatásokat szenvedtek el.
Az aszály következtében a termés csökkenése és a növényzet állapotának romlása tovább fokozódott, ami súlyos hatással volt az agrár- és erdészeti szektorokra.