Megreformálhatja az utazást a repülő autó?
Kevesen gondolhatták, hogy pár éven belül autók repkedhetnek az égen, azt pedig még kevesebben, hogy ennek a járműnek egy szlovák cég lesz a kifejlesztője. Az AirCar mérföldkő lehet a közlekedés szempontjából.

Amennyiben repülő autóra gondolunk, legtöbbünknek a Harry Potter filmekből jól ismert kék Ford Anglia jut eszünkbe, melyet elvarázsoltak, így képes volt repülni. Varázslatról ebben az esetben szó sincs, a szlovák Klein Vision cég gondolt egy merészet, és kifejlesztette az AirCar névre hallgató hibrid járművet.
Persze várható volt, hogy hamarosan valamelyik gazdasági nagyhatalom lecsap a nagy potenciállal rendelkező projektre. Nem is kellett sokat várni, és Kína már akcióba is lendült. Nemrégiben számoltunk be róla, hogy a keleti ország vásárolta meg a repülőautó-technológia gyártásának és felhasználásának kizárólagos jogait.
Kérdés, hogy a kínaiak szeretnének-e valamiféle változtatásokat eszközölni a járművön. Pár adat, amit idáig az AirCarról kiszivárgott. A jármű 5,2 méter hosszú, melyet egy 140 lóerős, 1,6-os BMW motorral szereltek fel, így teljesen hétköznapi üzemanyagot fogyaszt. A földön a maximális sebessége 160 km/h, míg a levegőben elérheti a 170 km/h is. Egy repüléssel nagyjából 1000 kilométert lehet megtenni vele.
Sokáig csupán próbaüzemmódban tesztelték, nemrégiben azonban már embereket is szállított. A hibrid járművet elsőként Jean-Michel Jarre, az elektronikus zene koronázatlan királya próbálhatta ki.
A francia előadó a május 17-22. között Pozsonyban megrendezésre kerülő Starmus tudományos koncerten fog fellépni, és az alkalomból egy pilóta társaságában próbarepülést hajtott végre az AirCarrel. A repülő autó már közel 130 órát repült, azonban ez volt az első alkalom, hogy a pilótán kívül egy másik személy is ült a járműben.
A Štefan Klein által megálmodott jármű egy nagyon szűk réteg számára lesz csupán elérhető, a tervek szerinti 500 000 és 750 000 euró közötti ár ugyanis sokakat elrettenthet a megvásárlásától. Forradalminak tartom az AirCare-t, de akadnak aggályaim a géppel kapcsolatban. Egyrészt maga az ár, másrészt az a procedúra, ami a vezetéséhez szükséges. A leendő vásárlónak elsőként le kellene tennie a pilótavizsgát, majd pedig egy három hónapos tréningen kellene részt vennie ahhoz, hogy vezethesse a közel 1 millió eurórért vásárolt járművet.
A gondot azonban ebben az esetben is az ár jelentheti. Egy hagyományos kisrepülőgéphez már bőven 100 ezer dollár alatt hozzá lehet jutni, miért költenék a többszörösét egy szinte még ismeretlen hibrid járműre? A Klein Vision vállalat ugyan nagy potenciált lát a repülő autó piacban, azonban a projekt körül továbbra is rengeteg a kérdés. Ahogy már fentebb említettük, a felvásárlópiaca is rendkívül szűkös, egy másik pedig, hogy hogyan muzsikálna éles bevetésen.
Egy alkalommal ugyan már szállított utast, ám még rengeteg hasonló tesztelésre lesz szükség, hogy valóban forgalomba bocsáthassák. Talán a következő nemzedéknek már teljesen természetes lesz, hogy autók repkednek az égen.