Mazda6 Wagon: A dízelmotoros változat
Ez az autó jelenleg vitathatatlanul a legszebb középkategóriás kombik egyike. Ha nem a legszebb. Pedig puttonyosból ilyet nagyon nehéz összehozni, mert a szépség általában a szállítókapacitás rovására megy. Itt viszont összejött egy egészséges kompromisszum, ahogy ezt már korábban, a kocsi egyik benzinmotoros változatát tesztje során megállapíthattuk.

Most az erősebbik dízelverziók egyike került sorra.
Ha valamikor van némi létjogosultsága egy PR-szövegnek, akkor ebben az esetben igen. Mármint hogy a „KODO formanyelv – a mozgás lelke”. A forma ugyanis itt tényleg elsősorban dinamikát fejez ki, de ezen túl is megközelíti a tökéletesség határát.
Mert jól felismerhetők ugye a legendás RX-8 sportkocsi vállas elülső sárhányói, az orr-rész pedig a legutóbbi frissítést követően még mutatósabb lett: más a hűtőrács rajzolata és mintázata, alsó krómkerete pedig a fényszórókat is körülöleli. Mellesleg mind formájánál, mint méreténél fogva egyértelműen ez most a legimpozánsabb „autóarc” a középkategóriában. Nagyon szép még a kombi elnyújtott (és szintén impozáns krómkerettel lezárt) oldalüvegezése, a tetőn és környékén pedig ezüstszínű sínek, cápauszony-antenna és messze kifutó légterelő képviseli azt a bizonyos Kodo formavilágot…
Tesztautónk az 5 közül második leggazdagabb „Revolution Top” szereltségű volt. Itt lép be a (perforált) bőrkárpit, amely esetünkben igen dekoratív kávébarna színű volt.
Ugyancsak innentől alapárasak az elektromosan állítható/szellőztethető elülső, valamint a fűthető hátsó ülések. A többi vezetéstámogató és komfortkellék (táblafelismerés, sávelhagyásjelző, navigációs rendszer, adaptív LED-fényszórók, fűthető volán, 360 fokos kamerarendszer, 11 hangszórós BOSE hifi, etc.) már alacsonyabb, sőt olykor alapszinten is elérhető. Külön dicséretet érdemel a 8 hüvelykes monitorral kommunikáló információs rendszer, mivel nem képernyő-maszatolással, hanem a középkonzolra telepített tárcsával és nyomógombokkal kezelhető. Letisztult a klímapult is, jelenlegi formájában percek alatt megtanulható. A felhasznált anyagok minősége és a beltér egész kialakítása a prémium kategóriában is megállná a helyét. Az autó méreteiből eredően a helykínálattal sincs gond, lásd pl. a hátsó traktust.
A koffer pedig még a forma oltárán hozott áldozat után is kellően tágas maradt; alapméretét egy külön elválasztó hálóval lehet egészen a plafonig növelni, bővítése után pedig sík padló keletkezik.
A 2,2 literes dízelmotor már korábban is szerepelt a kínálatban, és akkor is egy különlegességgel büszkélkedhetett: sűrítési aránya alig haladta meg a Mazda benzineseinek ugyanilyen mutatóját. Ez a tulajdonsága a frissítés után is megmaradt. Két teljesítményszintre hangolták; tesztautónkat az erősebbik mozgatta, amely néhány módosításnak (pontosabb befecskendezés, átütemezett szelepvezérlés) immár 184 lóerőt teljesít a korábbi 175 helyett. Nyomatéka szintén megnőtt, 420-ról 445 Nm-re. Ezt az erőpotenciál az 1700 kilónyi saját tömeget is temperamentumosan mozgatja, lásd a dinamikai mutatókat. A váltó precízen működő hatgangos automata volt, és a hajtáslánchoz tartozott még a Mazda specialitásának számító i-ELOOP rendszer.
Ez lassításkor és szabadonfutáskor elektromos árammá alakítja át az egyébként veszendőbe menő mozgási energiát, majd egy kondenzátorba tölti. Ha megtelik, az autó elektromos hálózata erről a kondenzátorról üzemel, amíg az ki nem ürül. Hatékonyabb módszer, mintha az aksiba töltődne vissza az energia, mivel itt a gyors feltöltésnek és kisütési lehetőségnek köszönhetően azonnal újrahasznosul, bár nem közvetlenül a hajtást segítve. Egy másik Mazda-szabadalom, a G-Vectoring rendszer pedig a vezetés biztonságához járul hozzá. A kanyarban – amennyiben gáz alatt próbáljuk bevenni – kissé csökkenti a motor nyomatékát, így előbbre terhelődő súlypontnak köszönhetően pontosabbá, kevesebb korrekciót igénylővé válik a kormányzás. Ami pedig a fogyasztást illeti, a katalógusokban még a régi értékeket találtam, innen a majd’ másfél liternyi különbség a tesztátlaghoz képpest. Amely azonban még mindig 7 liter alatt maradt…
Hengerűrtartalom: 2191 cm3
Teljesítmény: 135 kW (184 LE)@4000
Nyomaték: 445 Nm@2000
Sebességváltó: hatfokozatú automata
Legnagyobb sebesség: 212 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 9,7 s
Gyári átlagfogyasztás: 5,4 l/100 km
Tesztfogyasztás: 6,8 l/100 km
CO2-kibocsátás: 142 g/km
H/Sz/M: 4805 x 1840 x 1480 mm
Csomagtér: 522–1648 l
Üzemanyagtartály: 62 l
A kombi kivitel induló ára: 30 610 €
A tesztelt típus induló ára: 39 210 €
