2020. november 1., 20:49

Magyarok az olimpiákon XXV.: Peking 2008 - Vízilabdában mi vagyunk a császárok!

A huszonkilencedik olimpia házigazdáját a NOB 112-ik ülésén választották ki Moszkvában. Torontó, Párizs, Isztambul, Oszaka és Peking közül az utóbbi örülhetett. Másik öt város már az előszavazáson elvérzett, de említsük meg e lelkes pályázókat is: Bangkok, Kairó, Sevilla, Havanna és Kuala Lumpur.

Fotó: TASR/AP

A 2008 augusztusában lezajlott játékokon 204 nemzet több, mint 11 ezer sportolója vett részt. Először volt az indulók között Tuvalu, a Marshall-szigetek és önálló államként Montenegró. A kínaiak megadták a módját, a program a 8-as szám jegyében kezdődött, ez a távol-keleti országban a gazdagság és a jólét szimbóluma. Természetesen ez az olimpia sem lehetett politikai felhangoktól mentes, most Tibet sorsa volt terítéken, de a gazdasági érdek ezúttal is erősebb volt.

Óriási problémát okozott Peking légszennyezettsége is, de kínai barátaink erről is gondoskodtak. Nem volt elég szél, amely kifújta volna a szennyezett levegőt, ezért több helyen leállították a termelést, gyárakat zártak be.

Egyik nap csak a páros, a másik nap csak a páratlan rendszámú autók közlekedhettek. Az NBC tévétársaság elérte, hogy az úszódöntőket reggel rendezték, így az Egyesült Államok sportkedvelő közönsége főműsoridőben láthatta, ahogy Michael Phelps nyolc aranyat nyert. Azonban „csak” hetet világcsúccsal, a 100 pillangót úgy elrontotta, hogy csak az olimpiai csúcs jött össze. Athén után kijelentette, hogy nyolc aranyat akar, ez össze is jött. Phelps gyermekként hiperaktivitásban szenvedett, ezért édesanyja úszni hordta. Fantasztikus eredményeiben sokat segített, hogy bokáiban dupla ízülettel született, így az átlagnál sokkal jobban vissza tudja hajlítani a lábfejét. Erről Cseh László többet tudna mesélni, mert Pekingben háromszor is Phelps mögött, másodikként csapott célba.

Az éremtáblázatot azonban a kínaiak nyerték, amint azt a játékok előtt célként kitűzték. A pekingi játékok másik sztárja Usain Bolt volt három aranyával. A jamaicai sprinter mindhárom távon világcsúcsot futott.

Magyarországot 132 egyéni sportoló (77 férfi, 55 nő), a férfi és női vízilabdacsapat, illetve a női kézilabda-válogatott (13+13+14 fő) képviselte. 172 magyar sportoló indult a pekingi olimpián. Sportolóink 3 arany-, 5 ezüst- és 2 bronzéremmel tértek haza. Már óriási volt a harc az érmes helyekért, a hatalmas konkurencia mellett az átalakuló támogatási rendszer is éreztette negatív hatását sportolóink felkészülésében. Azt hiszem, nyugodtan leírhatjuk, hogy az akkori kormánykoalíciónak nem a sport támogatása volt a fő profilja. A megnyitón Kammerer Zoltán volt a zászlóvivő. Athén és Sydney bajnoka most nem ért el kiemelkedő eredményt, kétszer negyedikként ért célba párosban. Tíz érmünkből négyet kajak-kenusaink szereztek, 2 aranyat, 1-1 ezüstöt és bronzot.

Sokaknak emlékezetes lehet Vajda Attila győzelme, ahogy a kenu egyesek 1000 méteres számában, fején piros-fehér-zöld szalaggal, homlokán a címerrel elsőként csapott a célba.

A szegedi születésű versenyző a célba érkezése után, az olimpia előtt pár nappal elhunyt Kolonics Györgynek ajánlotta aranyát. A kezdetekről az Origonak azt nyilatkozta, "1996-ban Kolonics György és Horváth Csaba kenupárosa aranyérmet nyert az olimpián, őket nézve döntöttem el, hogy olimpiai bajnok akarok lenni!"

Női kajak kettesben, 500 méteren a Janics - Kovács duó, athéni címüket megvédve, ismét olimpiai bajnokok lettek. Ez volt a második magyar arany Pekingben.

Kovácsa alig néhány órával a verseny előtt már egyszer hajóba ült, negyedik lett egyesben. Janics az eredményhirdetése után az Indexnek nyilatkozva elmondta: „Ismerem annyira Katit, hogy ne mondjak neki semmit. Ilyenkor nem szabad. Kicsit megdöbbentem, nem is hittem el, hogy megverték. Különösen, hogy hárman is. Hallgattam, és beültünk a hajóba. Bátran mentünk előre, nem vettem vissza egy percre sem, el is fáradtam a végére. Már el is felejtettem, milyen ez a győztes érzés. Nagyon örülök, hogy éreztem újra. Ugye, milyen jó, Kati?”

Kolonics tragikus halála után 1000 méteren a hirtelen összeálló Kozmann György-Kiss Tamás páros bronzérmet szerzett. Kozmann társa tragikus halála után Kiss Tamást választotta maga mellé. „Pekingben Tamás nem is tudnám százalékban kifejezni, hogy hány százalékát hozta ki a valós teljesítményének. Emberfeletti, Kiss Tamás feletti teljesítményre volt képes.”- mondta Kissről. Az eredményről pedig így vélekedett: „Sokan mondják, győzelemmel felérő bronz volt, és hogy az ország ennyire még nem örült harmadik helynek. Fantasztikus, ha így van. Azt is viccesen már mondták a verseny után, hogy nem is párosban, hanem hármasban nyertünk érmet. Igen, Koló végig velünk volt. Tisztán tudtam rá gondolni a verseny alatt, és nagyon tudatosan versenyeztem. Van Isten. Van Koló. Neki küldjük, mert neki köszönhetjük, hogy harmadikok lettünk.”

Az ezüstöt pedig a női kajak négyes szállította 500 méteren, Kozák Danuta, Kovács Katalin, Szabó Gabriella, Janics Natasa kvartett a németek mögött lett a második.

Akkor jöjjön a történelmi triplázás! Az olimpiák történetében másodszor (még az olimpiák kezdetén a britek tudtak háromszor nyerni egyhuzamban) fordult elő, hogy vízilabdában egymás után háromszor nyerjen egy csapat aranyat.

A 12 csapat két hatos csoportban küzdött, ahonnét az elsők egyből az elődöntőben folytatták. Menetelésünket egy Montenegró elleni döntetlennel kezdtük, hogy aztán már csak győzelmek következzenek. Az elődöntőben ismét Montenegró került elénk, 11-9 ide, majd jött a döntő, meglepetésre az amerikai csapat ellen. 14-10 Benedekéknek. A bíráskodáson sok múlhatott volna” – Kemény Dénes szerint. – „A kanadai Turcotte-ot és a montenegrói Brguljant szerettük volna elkerülni, meg is próbáltunk mindent, mégis őket jelölték a döntőre. Biztosak voltunk benne, hogy elmennek egy szintig, így is történt, kaptak egy-két ítéletet az amerikaiak, de aztán alighanem belátták, hogy nem tudnak velünk mit kezdeni, jobbak vagyunk. Megállíthatatlanok.”

Íme, azoknak a névsora, akik mindhárom Kemény-arany részesei voltak a vízben: Benedek Tibor, Biros Péter, Kásás Tamás, Kiss Gergely, Molnár Tamás, Szécsi Zoltán. Rajtuk kívül a keretben ott volt még Gergely István (kapus) Hosnyánszky Norbert, Kis Gábor, Madaras Norbert, Varga Dániel, Varga Dénes és Varga Tamás.

Varga Dénes döntőbeli egyik góljára így emlékezett: „Bevillant egy ilyen gól, azt is az amerikaiaknak lőttem, le is játszottam magamban, de nem ez volt a döntő. Azt a kis rést abban a pillanatban úgy láttam, mintha tátongó lyuk lenne, kitágult a kapu sarka, könnyűnek éreztem magam, meghívott a sarok, és oda lőttem a labdát. Éreztem, csak gól lehet.”

Hogy éremtermésünk bemutatása teljes legyen: Fodor Zoltán birkózó, a kötöttfogásúak 84 kilogrammos számában lett második, Mincza-Nébald Ildikó pedig párbajtőrben harmadik.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.