Magyar csaták, csatázó magyarok: Amikor győztesként veszítesz
Óévi utolsó írásunkban foglalkoztunk Győr elestével, ami a 15 évesnek is nevezett háború egyik jelentős eseménye volt. Bár számos kisebb összecsapás jellemezte a korszakot, 1526, azaz Mohács óta nem került sor igazán nagy csatára a keresztény és oszmán hadak között.A hosszúnak, illetve 15 évesnek is nevezett háború 1591-ben tört ki, ekkor indultak el Telli Haszán boszniai beglerbég „magánakció”.

A bég kisebb-nagyobb sikereket ért el, például legyőzte Erdődy Tamás horvát bán hadait. Ekkoriban éppen a drinápolyi béke harmadszori meghosszabbításának korát élték, a békebontás miatt a Habsburgok hevesen tiltakoztak, s felfüggesztették az évi adó küldését Sztambulba. A frissen kinevezett nagyvezír, Szinán pasa ezt meglehetősen zokon vette, háborút helyezett kilátásba, ha az elmúlt két év „ajándéka” nem érkezik meg. Ugyanakkor Haszán sem tétlenkedett, 1593 tavaszán-nyarán ostrom alá vette a Száva és a Kulpa folyók találkozásánál található Sziszek várát. Sok öröme nem tellett az ostromban, hiszen az ide érkező, egyébként létszámhátrányban levő keresztény hadak jól elverték, ráadásul maga a bég és vezérkarának jelentős része is elesett. Ez a vereség, meg persze az évi adó elmaradása, a Portának már elegendő volt egy háború megindítására.
Az erőviszonyok eleinte egyértelműen az oszmánoknak kedveztek.
VIII. Kelemen pápa európai összefogást akart a muzulmánok ellen, létrehozta a Keresztény Ligát. (Szent Ligának is hívták, de ebből több is volt, a legismertebb a XI. Ince pápa kezdeményezte 1684-es.) Ahogy a Múlt-kor történelmi magazin honlapján olvashatjuk Kelemen
Az erőviszonyok tehát fokozatosan kiegyenlítődtek, köszönhetően az Európában végbement „hadügyi forradalomnak” is. Ez azt jelentette, hogy a keresztény seregekben egyre jobban elterjedt a lőfegyverek használata (muskéta), amit nem csak a gyalogosok, de a lovasok is használtak, ráadásul folyamatosan fejlődött a tüzérség is.
Győr eleste után a következő, 1595-ös esztendő a Keresztény Liga számára sikereket hozott, a törököknél pedig nagy változásokat. Meghalt III. Murád szultán, helyét fia, III. Mehmed vette át. Gyorsan le is váltotta Szinán nagyvezírt, s helyére Ferhádot nevezte ki. A Habsburg csapatok visszavették Esztergomot, ennek előzményeként Pálffy Miklós bányavidéki főkapitány bevette Párkány várát. Az év végére fennállt a lehetősége, hogy megkezdjék akár Buda ostromát is. A törökök természetesen gyorsan cselekedtek.
A következő évben, 1596-ban maga a szultán állt a hadak élére, s indult meg a Felvidék „kulcsa”, Eger elfoglalására.
A várat az 1552-es dicső megvédése után modernizálták, pontosabban elkezdték, mivel nem sikerült az ostrom idejére befejezni. Az olasz várépítési technikát követték, az olasz mesterek ugyanis felismerték, hogy a lovagkori várak már nem képesek a tüzérségnek hatékonyan ellenállni. Kifejlesztettek egy olyan várépítészeti stílust, ami képes volt dacolni az ágyúkkal. Kizárólag egyenes falszakaszokat építettek, hogy megszüntessék a holttereket, valamint kiugró, ötszögű bástyákat, amik biztosították az ágyúk védett elhelyezését és szabad kilövését. Eger korabeli védőinek viszont nem sikerült Dobó Istvánék hőstettét megismételniük, háromhetes ostrom után kapituláltak, 1596. október 13-án.
Habsburg Miksa főherceg ezalatt egyesült Báthory Zsigmond erdélyi csapataival, majd megindultak Eger felé. A haditanács úgy döntött, hogy Mezőkereszteshez vonulnak, mert az itteni természeti viszonyok megfelelőek egy csatához, ha pedig a török nem vállalja fel a csatát, akkor visszafoglalják a romos egri várat.
A két előhad összecsapását a keresztények nyerték, majd elfoglalták állásaikat és tábort vertek. Október 24-én a délutáni órákban megérkeztek az első török és tatár csapatok a térségbe, majd másnap azzal voltak elfoglalva, hogy átkeljenek a mezőt délről szegélyező Kácsi patakon – sikertelenül. Az esti haditanács döntése szerint másnap, október 26-án a török sereg egy részét engedik átkelni a mezőre, de miután őket legyőzték tilos üldözni a menekülő ellenséget, és a keresztényeknek is átkelni valamint a török táborra támadni.
A másnapi csata eleinte jól alakult, a magyar és nemzetközi csapatok legyőzték az átkelt török erőket, majd ezután egyes vezérek (például Pálffy) meggyőzték Miksát, hogy folytassák az ellenség üldözését át a patakon, foglalják el a török tábort, ezzel végleg megtörve a moszlimokat. A Csincse-patakon átkelve a keresztény csapatok tovább űzték a létszámfölényben lévő ellenséget, a Habsburg-erdélyi támadás feltartóztathatatlannak tűnt. Azonban a győzelem hitétől könnyelművé váló katonák nem tudtak ellenállni a török tábor csábításának. Hogy mi történt? Olvassuk Bánlaky József könyvében az érzékletes leírást:
A török látva az ellenség sorainak felbomlását, fegyelmezetlenségét, kihasználta a még mindig meglévő létszámfölényét, rendezte sorait és ellentámadást indított. A már megnyert csata elveszett, Eger pedig egy új vilajet központja lett.