Kia EV9 GT-line 1st Edition: A márka új topmodellje
Kínálatuk legrangosabb, legexkluzívabb darabját előszeretettel nevezik „zászlóshajó”-nak az autómárkák. Persze ez a poszt nem örökös, amire nemrég a Kia szolgált ékes példával. Eddigi csúcsmodelljét, a Sorentót ráadásul egy olyan modell fosztotta meg a címtől, amelyre túlzás nélkül felfigyelt az egész autós világ. AZ EV9 van szó, amelynek csak annyi köze van a Sorentóhoz, hogy szintén szabadidó-autó; a gazdagabb szereltségben, a vele járó erősebb motorizációval és hétszemélyes kivitelben kaptuk meg a szokásos egyhetes tesztelésre.

Nos, ha létezik megosztó külsejű autó, akkor az EV9 kétségtelenül ilyen. (A formatervezői provokációk egyébként sem idegenek a márkától, lásd pl. korábban a Soult). Az orr egy masszív fal, a karosszéria pedig, mit szépítsük, leginkább egy hatalmas batárra hajaz.
Íveknek nyoma sincs rajta, az oldalablakokat alul-felül vízszintes peremek határolják, mint az autóbuszét, kivéve a szintén vonalzóval húzott hátsó lezárást. Mindehhez jön még a verda orbitális mérete: több mint 5 méteres hosszúság, majd’ 2 méternyi szélesség, alul pedig egy kisebb traktor kerekei (285x45 R21).
Szó mi szó, ez az összkép kissé távol áll holmi áramvonaltól meg légies formától, de legalább a részletek kimondottan attraktívak. Itt főleg a lámpákra gondolunk, amelyek elöl ezen a szinten függőlegesek és LED-mátrix kivitelűek, hátul pedig – tessék megnézni a képet. Olyannyira lenyűgöző látvány, hogy a gyártó „csillagtérkép”-nek nevezte el…
…egy végtelen hosszúnak tűnő összefüggő üvegfelület tűnik fel elsőként, ami a digitális műszerfal és a 2 részből álló központi kijelző együttese. Hogy érzékletesebb legyen: 71 centiméter hosszú!!! Hátránya, hogy középső részét részben elfedi a volán (csakúgy, mint az indítógombot és a furi fazonú „váltókart” is). A luxus szereltségi cuccok közül a 14 hangszórós Meridian hifi alapszinten is jár, a távirányítású automata parkolósegéd és a kétrészes panorámatető viszont csak itt.
A beszállás is viszonylag könnyű: a középső sor kibiztosítás után messze előrefut, és kardánalagút sem komplikálja a dolgot. Mindezzel együtt azonban a rendszer legnagyobb előnye a 2 hátsó sor pofonegyszerű variálhatósága, közvetlenül a csomagtérből.
Az elektromos nyomógombokkal 5 másodperc alatt 2,3 köbméteresre bővíthető a 333 literes koffer, a köztes érték (5 ülés mögött) pedig 828 liter. Egy szó mint száz: pakolni itt aztán tényleg van hová…
Kezdjük a kályhánál: az EV9 egy villanyautó. Alapkivitelben 1, a tesztelt szinten 2 villanymotorral (203/384 LE, az utóbbi természetesen összkerékhajtással kombinálva). Ez az erőpotenciál, plusz a hajszál híján 100 kWh-os akkumulátor az elektromobilok szűkebb élmezőnyébe sorolja a koreai masinát.
A kétmotoros verziónál külön kell szólnunk a 700 Nm-es csúcsnyomatékról, amely brutális dinamikát garantál: 5,3 másodperces százas sprint, több mint 2,6 tonna önsúly mellett! Az előzés tehát ezzel az autóval lehetetlen helyzetben is lehetséges, miközben a kozmikus gyorsulást effektív űrhang kíséri. Mindezt igazából sportrezsimben élhetjük meg, de a hatótávolság maximalizálása érdekében
van egy Eco üzemmód is, amikor csak a hátsó motor hajtja az autót. Sőt, az SUV-státusra való tekintettel tereprezsimek is vannak, amelyek sáros/havas/homokos-kavicsos terepen segítenek, de az igazi terepezés természetesen felejtős.
Ehhez túl kicsi a hasmagasság (177 mm), túl nagy a tengelytáv (3100 mm), a kapitális túlnyúlásokról nem is beszélve. Ami pedig a fogyasztást illeti, a vegyes rezsimű teszt 25 kWh-t alig meghaladó értéke abszolút elfogadható egy ilyen formájú/méretű/súlyú, 384 lóerős autótól. A különböző rezsimű töltési időket pedig lásd a műszaki adatokban, de némi plusz kommentárt is érdemelnek. A jármű ultramodern, 800 V-os elektromos rendszere, az új aksival kombinálva ugyanis 210 kW-os villámtöltést is lehetővé tesz, amivel 24 perc alatt fűtjük fel 10-ről 80%-ra a hatalmas akkumulátort. Ez még a kínos takarékoskodást kerülve is kb. 320–350 km megtételére elég!
