Jenő a herceg álarca mögött – jöjjön velünk a Schloss Hofba VIDEÓVAL
A szlovák – magyar – osztrák hármashatár csücskében, a Duna és Morva szögeltében terül el Ausztria legnagyobb vidéki kastélybirtoka a Schloss Hof. A kastélyba rengeteg látogató érkezik Szlovákiából, hiszen Pozsonytól alig félórányit kell csak utazni a pompás, rendezett, pedánsan vezetett barokk kastély látványáért. Gyakran tartanak magyar tárlatvezetést is. Ezúttal Savoyai Jenőről szól az időszakos tárlat.

Alig félórányira Pozsonytól Haimburg után találjuk a Schloss Hof kastélyegyüttest. Környékére és magára a kastélyra is a pedáns osztrák rend, a precíz, pompás berendezés érvényes. A kastélyhoz hétteraszos barokk kert, majorság, kisebb vadászkastély és lovarda is tartozik. Rendszeresen várják a látogatókat a különböző ünnepkörökhöz előkészített tematikus napokkal, vásárokkal is.
A kiállítások német és szlovák nyelven vannak feliratozva, de rendszeresen tartanak magyar tárlatvezetéseket és magyar iskolásokat is fogadnak a kastélyban történelmi osztálykirándulásokra. A tárlatvezetők közül többen beszélnek magyarul, szlovákul és németül is, így mindhárom nemzet hozzátartozóit érdemben meg tudják szólítani. A legtöbb látogatójuk mégis Szlovákiából, annak is magyarlakta vidékeiről érkezik – valószínű a Pozsony-vidékhez való közelség miatt
– tudtuk meg a Schloss Hof menedzserétől, Orbán Zsolttól.
A Schloss Hof kezelője a bécsi Schönnbrunn Group. Orbán Zsolt elmondta azt is, Ausztriában a kastélyok és múzeumok karbantartására nagyon odafigyel az állam, a bevételek nagy részét az épületek fenntartásába és csinosításába kell fordítani, minden kastélynál odafigyelnek arra, hogy legalább külsőleg teljes pompát mutassanak.
A Schloss Hofban minden magyar állami ünnepen és minden hónap első vasárnapján 12:00-tól és 14:30-tól van magyar idegenvezetés, de magyar nyelvű programfüzetek is kísérik a látogatókat.
Orbán Zsolt meghívására vettünk részt a legújabb időszakos tárlat, a Jenő a herceg álarca mögött megnyitóján. A vendégeket a hivatalos díszmegnyitó után több csoportban – németül, szlovákul és magyarul – vezették végig a tárlatvezetők a kiállításon. A tárlatvezetők barokk ruhákba öltözve várták a vendégeket, így még hitelesebb volt a látvány és a magyarázat. A kastély két legendás nemesember emlékét és lelkét őrzi, Mária Teréziáét és Savoyai Jenőét. Az építtető, legendás Savoyairól szóló kiállításról Rácz Melinda tárlatvezetőtől tudtunk meg sok érdekes dolgot.
Rögtön megmosolyogtató információt tudhattunk meg Savoyairól – mégpedig, hogy nem volt egy szép ember – az ovális arcformájához domináns orr dukált és egy nagyon szűk ajak, amellyel erőteljesen kifejlett metszőfogait próbálta takarni a nemesember.
De okos, sötét tekintete és a művészetek, valamint a tudomány iránt való nyitottsága és elkötelezettsége roppant népszerűvé tette őt. Fekete hajáról barátai „feketefejnek” nevezték el őt, általában parókái is sötétek voltak. A dohányzás iránti szenvedélye a ruháin is nyomot hagyott. Egy hadvezér volt, aki a művészet előtt térdepelt. A franciaként nevelkedett, de olasz nemesi származású Savoyai Jenő 72 évig élt – a halálakor beszerzett hajtincsei is megtekinthetőek a kiállításban.
Öt éve leforgás alatt, több mint nyolcszáz munkás segédletével sikerült felépítetnie a ma látható Schloss Hof kastély nagy részét. Mária Terézia korában épült tovább a kastély. A kastély oldalszárnyait Savoyai leginkább a vendégei számára tartotta fenn. A Schloss Hof kifejezetten egy magánkastély volt, amely a szűk baráti társaságot látta vendégül.
Savoyai Jenő korának egyik legkiválóbb stratégája, egész Európa egyik legbefolyásosabb embere lett, holott szinte nincstelenként érkezett Ausztriába I.Lipót császár korában. Katonai tehetsége és kitartása, valamint nemesi származása segített elérni céljait.
Soha nem házasodott meg, csak udvari pletykák vannak arról, milyen viszonya lehetett a hölgyekhez. Az azonban tény, hogy Batthyány Eleonóra magyar grófné és sógornője is Savoyai szűk baráti köréhez tartoztak. Barátai egyébként koruk legnagyobb művészei, tudósai és magas érdeklődésű emberei voltak. Például J.J. Rousseau is, aki nem csak Savoyai barátja, hanem később fő könyvtárosa is lett. A nemesnek ugyanis igencsak legendás és értékes könyvtára, könyvgyűjteménye volt.
Savoyai modern és innovatív megoldásokat kereső ember volt, nem csak kiváló hadvezér, de egy különleges, saját kora előtt járó személyiség is. Érdemes megismerkedni alakjával a Schloss Hof kastély termeiben. Az időszakos tárlat november 2-ig látogatható.
A Schloss Hofon kívül a látogató bepillantást nyerhet a Niederweiden kastély tereibe is, valamint sétát tehet a barokk kertben. A gyermekekkel érkező családok bizonyára értékelik a majorság és a lovarda területén legelésző, Ausztriában őshonos állatok jelenlétét is.
