2025. február 2., 08:51

Humán metapneumovírus - az aktuális mumus

Valljuk be, egész sikeresen borzolta a kedélyeket a bulvár média az elmúlt napokban. Mégiscsak több figyelmet vonz, ha fenyegető szörnyetegnek állítjuk be az éppen terjedő náthavírust! Bár a vírusunk eredendően nem kínai, az elmúlt évek keserű tapasztalata okán, ha vírus és Kína egy mondatban szerepel, mindenki felkapja a fejét.

vírus
Fotó: Pixabay

Az ismeretlen mindig félelmetes. Ismerkedjünk meg hát ezzel a nyavalyával, hogy a helyén tudjuk kezelni a dolgokat! A humán metapneumovírus (hMPV) a náthát, azaz felső légúti fertőzést okozó vírusok egyike. Általában enyhe betegséget okoz, persze akadnak kivételek. A kutatók először 2001-ben azonosították Hollandiában, de gyanítják, hogy több évtizede terjed az emberek között. A világ minden táján megtalálható.

A többi náthavírushoz hasonlóan cseppfertőzéssel, tehát köhögéssel, tüsszentéssel terjed. De szervezetünkbe kerülhet úgy is, ha fertőzött kilincset érintünk, majd a szemünkhöz, szánkhoz, orrunkhoz nyúlunk.

Mikor terjed?

A tanulmányok azt mutatják, hogy a mérsékelt égövi régiókban a hMPV általában késő télen és tavasszal terjed, más gyakori légúti vírusokkal, például a szezonális influenzával és az RSV-vel egy időben. Kisebb mértékben azonban év közben is fertőzhet.

Melyek a hMPV-fertőzés tünetei?

A hMPV-vel fertőzött emberek általában megfázásos vagy influenzaszerű tüneteket mutatnak: köhögés, láz, torokfájás, orrfolyás vagy orrdugulás, izomfájdalmak és fejfájás.

Némely esetben súlyosabb megbetegedés is kialakulhat hörghurut vagy tüdőgyulladás formájában. Ilyen állapotot gyaníthatunk, ha a légzés sípolóvá, nehezítetté válik, a mellkason fájdalom jelentkezik, szédülés, súlyos fáradtság, kiszáradás vagy tartós, nem javuló láz lép fel. Ha valaki e tünetek bármelyikét tapasztalja, orvoshoz kell fordulnia.
Kiket támad?

A humán metapneumovírus a csecsemők és az 5 év alatti gyermekek körében a felső légúti fertőzések gyakori oka, az összes légúti fertőzés körülbelül 10 százalékát ez a vírus okozza. Könnyen lehet, hogy gyermekünk néhány taknyos nappal már túl is esett ezen a fertőzésen anélkül, hogy tudtunk volna róla. Olykor azonban a csecsemők, az idősebb emberek, a legyengült immunrendszerűek és a krónikus tüdőbetegek esetében súlyosabb megbetegedés is felléphet. 

Mit tegyünk, hogy ne kapjuk el a fertőzést?

A megelőzés szabályai tulajdonképpen az összes vírusfertőzéssel szemben ugyanazok.

• Zsúfolt, zárt helyiségekben viseljünk maszkot, de ha lehet, kerüljük ezeket a helyeket!
• Szellőztessünk gyakran!
• Rendszeresen és alaposan mossunk kezet!
• Erősítsük meg immunrendszerünket! Helyben is vagyunk. Sokaknak már a háta is borsódzik a könnyedén odavetett jótanács hallatán. Igen, igen, mondani a legkönnyebb, de hogyan csináljuk? Életviteli tanácsadókból nincs hiány, a patikák polcai roskadoznak a táplálékkiegészítők, a multivitaminok és az immunerősítők alatt. Szeretnénk könnyen megúszni ezt a témát: megvesszük, beszedjük, kész. Kiábrándító, de nincs új a nap alatt, nincs csodaszer. Odafigyelés, elszántság, kitartás kell a sikerhez. Jó hír azonban, hogy a hatékony dolgok nagyrészt ingyenesek és mindenki számára elérhetőek. Igazoltan jótékony hatással vannak immunrendszerünkre a következők:

1. Az elegendő, mély alvás elengedhetetlen a helyreállító folyamatokhoz. Az alvás minőségét több tényező is befolyásolhatja. Alvás előtt 2 órával már ne fogyasszunk nehezen emészthető ételt, kerüljük az érzelmekre erősen ható filmeket, ne időzzünk számítógép, mobiltelefon vagy táblagép előtt.

2. A minőségi és változatos étrend biztosítja, hogy szervezetünk elegendő ásványi anyaghoz és vitaminhoz jusson. A helyes táplálkozás szabályait mindenki jól ismeri: fogyasszunk sok zöldséget, gyümölcsöt, halat, sovány húsokat, hüvelyeseket, mértékkel tejterméket, vörös húsokat, de édességet és zsíros ételeket csak elvétve.

Tudjuk már, hogy néhány vitamin és nyomelem kivételesen támogatja védekezőképességünket. Többségét szervezetünk nem is tudja előállítani, így rendkívül fontos, hogy különösen a téli időszakban fogyasszuk a következőket. A-vitamin-forrás a friss zöldség és gyümölcs (sárgarépa, brokkoli), valamint a halolaj és a tejtermékek. C-vitaminban gazdag a citrom, a narancs, a kivi, a kelkáposzta, a paprika és az édeskömény. Napozás híján D-vitaminhoz juthatunk, ha lazacot, tonhalat, tojást fogyasztunk. E-vitamint leginkább a növényi olajok, a diófélék, a tojás és a tej tartalmaznak.

Megfelelő cinkforrásként szolgálnak a vörös húsok, a hüvelyesek és a mandula. Sok vas rejtőzik a vörös húsokban, a belsőségekben (a májban és a vesében), a teljes kiőrlésű gabonafélékben és az álgabonákban, mint például a reformétkezés hívei által már jól ismert amarántban, quinoaban, illetve kölesben, de a kesudióban és a tökmagban is. Természetes magnéziumforrás a datolya, a banán, a spenót, a halak közül a fogas és a tonhal. Legtöbb káliumhoz a banánból, krumpliból, avokádóból juthatunk. A savanyított tejtermékek és a káposztafélék kalciumigényünket elégítik ki. Kezet a szívre! Rendszeresen fogyasztjuk a fent említett ételek többségét?

3. Immunrendszerünk erősítésének harmadik pillére a rendszeres testmozgás. Egy felnőtt embernek elég napi 30 perc emelkedett pulzussal járó mozgás, a gyermeknek ennél több rendszeres mozgásra van szüksége. Mindegy, hogy az gyors séta, futás, biciklizés, úszás, vagy más aerob mozgás! Kutatások igazolják ugyanis, hogy a rendszeres mozgás növeli szervezetünk ellenanyagszintjét.

Mit tegyünk, ha mégis megbetegedtünk?

Legnagyobb valószínűséggel nem tudjuk majd, hogy épp a humán metapneumovírus döntött le a lábunkról, de nem is fontos, hogy tudjuk. A hMPV fertőzés specifikus teszttel (PCR) ugyan bizonyítható, de erre csak a súlyos eseteknél van szükség. Enyhébb állapotoknál nehéz és szükségtelen is megkülönböztetni egymástól az egyes légúti betegségeket, mint például a COVID-19, az influenza, az RSV és a hMPV fertőzéseket.

Mivel valamennyi vírusfertőzéssel szemben hatástalan az antibiotikum, a kezelés a tünetek enyhítésében merül ki. A vény nélkül kapható szerek csökkentik a fájdalmat, a lázat, enyhítik a köhögést, a torokfájást és az orrdugulást.

Házipatikánkba vásároljunk cinket, C és D vitamint, valamint immunrendszerünket a vírusok elleni harcban természetes módon segítő készítményeket, ilyen a béta-glükán, a bíbor kasvirág (Echinacea purpurea), vagy a dél-afrikai muskátli (Pelargonium sidoides) kivonatát tartalmazó szerek. A bőséges folyadékfogyasztás és a kiadós pihenés szintén fontos a gyógyuláshoz. Ha így teszünk, néhány napon belül jobban leszünk!

Megjelent a Magyar7 2025/3. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.