2025. március 28., 12:50

Horgászat, tele kihívásokkal

Szeretek a természetben tartózkodni, ezért sok év után úgy döntöttem, hogy kiváltom a horgászengedélyem. Az első kisebb sokk az árlista láttán ért, majd az engedély kiváltása közben szembesültem azzal, hogy napjainkban mennyi kihívással és előírással kell szembenézniük a horgászoknak.

horgászat
Nem elég az áremelkedés, egyre kevesebb halat tarthatnak meg a horgászok
Fotó: Majoros Jácint

Mikor jó tíz évvel ezelőtt felhagytam a horgászattal, a legfőbb ok az volt, hogy elképesztő mértékben megugrottak a horgászattal kapcsolatos kiadások. Az elmúlt évtizedben nem igazán követtem az árak alakulását, így mikor az elmúlt héten rákestem az országos horgászszövetség oldalán az árlistára, elsőre nem is akartam hinni a szememnek.

Jelenleg két lehetőség közül választhatunk, a területibe például a Dunaszerdahely környéki kanálisok, tavak és a Duna tartozik bele, míg az országos engedélybe szinte az ország összes kanálisa, a legtöbb folyó és néhány tó is beletartozik.

Természetesen a különbség az árakban is visszaköszön, a területi engedély az új tagok számára egy évre 230 euróba kerül a felnőtteknek, a gyerekeknek 115 euró. Az országos engedély kiváltásáért már jobban a zsebünkbe kell nyúlnunk, az új tagoknak 305 euró, de gyerekeknek is belekerül 190 euróba.

A 2024-es évben engedéllyel rendelkező személyek valamivel jobban jönnek ki, számukra az országos engedély 235 euróba, míg a területi 160 euróba kerül. A 70 év felettiek, a nők, illetve súlyosan egészségkárosodott személyek igazolvánnyal (ZŤP) rendelkezők egyeránt kedvezményesen válthatnak engedélyt, számukra az országos 185, a területi pedig 110 euróba kerül.

Ez még csupán az engedély, további jelentős kiadásokkal számolhatunk a felszerelések, mint a horgászbot, az orsó, csalik, etetőanyagok, valamint különböző kiegészítők beszerzése során, melyek jelentősen drágultak az elmúlt években. Az ilyen kiadásokkal még úgy, ahogy lehet kalkulálni, viszont személy szerint olyan kiadásokkal is szembesülnöm kellett, melyekkel nem számoltam.

Minden évben kötelezően be kell fizetni a tagdíjat, amely 50 euró, illetve ajánlott éves szinten legalább egyszer valamelyik környékbeli tónál brigádon részt venni, így ugyanis a következő évben kedvezményesebb áron válthatunk engedélyt.

Amennyiben nincs sok szabad időnk, esetleg meguntuk a horgászatot, két évre felfüggeszthetjük az engedélyünket, ez esetben nem kell befizetnünk az 50 eurós tagsági díjat.

Az anyagiak mellett a papírmunka és a rendkívül szigorú előírások is megnehezítik a horgászni vágyók életét. A horgászatokat egy pontosan előírt rendszer szerint kell dokumentálni, kezdve az adott kanálisra, folyóra, tóra vonatkozó számozással, melyet még a horgászat kezdete előtt be kell írni az erre szolgáló kiskönyvbe, továbbá dokumentálni kell a dátumot, a kifogott halak fajtáját, mennyiségét, hosszát és súlyát.

Az előírások értelmében 5 kilogrammig vihetünk haza halat, amennyiben ezt a súlykorlátot túllépnénk, kötelesek vagyunk visszaengedni a kifogott halat. Teszem azt, sikerült megakasztanunk két darab két kilogrammos ponytot, majd kifogunk egy három kiloggrammosat, azt már kénytelenek vagyunk visszaengedni. Nemes halból (a keszegfajtákon kívül szinte az összes halfaj beletartozik ebbe a csoportba) is megvan határozva egy kvóta, ezekből egy évben legfeljebb 40 darabot lehet kifogni.

Sokan a szigorú előíársok és a drasztikusan megemelt árak miatt nem váltanak engedélyt, meg persze arra sincs garancia, hogy hal akad a horgunkra. Az idei évet egy próbaidőszakként fogom fel, és jövőre talán már kétszer is átgondolom, hogy kiváltom-e a horgászengedélyt.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.