2024. május 30., 14:03

Habsburgok szenvedélyes titkai a határmentén

Kiváló kiállítás várja látogatóit a hármashatár mentén fekvő Halbturni kastélyban. A Sisi and Co. című tárlat a Habsburgok titkos szenvedélyeit mutatja be. A barokk kastély egy kis gyöngyszem, amely izgalmas titkokat rejt, a nemesi családok, főleg a Habsburgok ködös titkai és élete sokakat izgalomban tart. Tudta például, hogy a Habsburgok közt hollywoodi színész is volt, vagy azt, hogy a magyarok kedvenc királynéja élete második szakaszában kokain-függő lett?

Halbturn Sissi kiállítás
Galéria
+7 kép a galériában
A Habsburgok titkos szenvedélyei kiállítást rejti a féltoronyi (Halbturn) barokk kiskastély
Fotó: Szomolai Andrea

Az osztrák-magyar-szlovák határhármas közelében, a Burgenland tartományban található Halbturni kastély egy igazi gyöngyszem a régió kulturális és történelmi palettáján. A kastély nemcsak impozáns építészeti értékeivel, hanem gazdag történelmével is vonzza a látogatókat.

A pasztell-kék színben domináló barokk kastély ma is nemesi tulajdonban van. Friedrich főherceg és Izabella főhercegnő legkisebb lánya Marie Alice, akinek porcelánfestő munkássága zárja a kiállítást, 1962-ben hunyt el a Halbturni kastélyban. Fia, Paul Waldbott-Bassenheim 1955-ben örökölte a kastélyt. Az épület rendszeresen ad otthont kiállításoknak, koncerteknek és kulturális eseményeknek. A kastély parkja, amely szintén a barokk kertépítészet remeke, ideális helyszín a nyári szabadtéri rendezvényekhez.
Halbturn Sissi kiállítás
A Habsburgok titkos szenvedélyei kiállítást rejti a féltoronyi (Halbturn) barokk kiskastély
Fotó:  Szomolai Andrea

A Sisi and Co, a Habsburgok titkos szenvedélyei tárlat áprilisban nyílt meg , november 3-ig tart nyitva. A Habsburgok életútját születésüktől fogva előírták, a 19. századtól kezdve a képzés, vagy akár a tudományos tanulmányok értelmében vett oktatás, nemcsak nem volt kívánatos, de a Habsburg családjog kifejezetten tiltotta is. A saját érdekek érvényesítése hivatalosan lehetetlen volt, ezért azt titokban, és mindenekelőtt a nyilvánosságtól távol kellett tartani. Ez különösen igaz volt a drága szeszélyek esetében, mert ezek a külvilág számára a szerény fellépésű Habsburgok „imázsát" veszélyeztették volna.

Néhány Habsburg azonban figyelmen kívül hagyta a családi alapszabályt, és szenvedélyét a háztörvény ügyes megkerülésével, vagy akár titokban is, de folytatta. A Habsburgok ma még jórészt ismeretlen tehetségei, szenvedélyei és érdeklődési köre új betekintést enged a császári család magánéletébe, és számos ismert családtagot egy teljesen új oldalról mutat be többek között a léggömbrepülések úttörőiként, fotózás és kutatás, titkolt „undercover" újságírók és hollywoodi sztárok szerepében.

A tárlat Izabella főhercegnő fotós művészi tevékenységét mutatja be először, majd az ő lányának, Alicenak porcelánfestő művészetével végződik, ezzek kialakítva egy ívet. Közben tudomást szerezhetünk Ferenc József császár egyenruha- és szivargyűjtő szokásáról.

Halbturn Sissi kiállítás
A Habsburgok titkos szenvedélyei kiállítást rejti a féltoronyi (Halbturn) barokk kiskastély
Fotó:  Szomolai Andrea

Érdekesség, hogy mikor Ferenc Józsefnél kialakult az élete végéig tartó, dohányzás okozta köhögés, akkor az orvos nem eltiltotta a császárt a dohányzástól, hanem csak egy gyengébb szivarfajtát javasolt neki. Ferenc József kodeinnel gyógyította köhögését, hasztalan.

A Habsburg család talán legnépszerűbb tagja volt Sisi császárné, a magyarok szeretett Erzsébet királynéja, akinek lovagló- és hegymászó turisztikai szenvedélyére tér ki a kiállítás. Ezenkívül sokkal sötétebb titkok is kiderülnek a szomorú sorsú császárnéről. Erzsébet császárnő nem volt konformista, hanem férje, Ferenc József császár támogatásának köszönhetően független életet ért el, amelyet kizárólag elképzelései szerint alakíthatott. Ennek ellenére nem talált olyan munkát vagy szenvedélyt, amely hosszú távon kielégítette volna. Minden szabadsága ellenére boldogtalan volt, és kesergett a sorsán. Ez idő alatt kibontakozott benne a spiritizmus és szeánszok iránti szenvedély, amelyek akkoriban divatba jöttek.

Az elmebetegek számára fenntartott létesítmények iránti érdeklődése mániává nőtte ki magát, és bárhová is utazott a császárné, "inkognitóban" szerette volna meglátogatni a helyi "bolondok házát". De nem társadalmi gondolat volt emögött, hanem inkább kíváncsiság, mert neki mindig a „legérdekesebb" eseteket mutatták be, és anélkül hagyta el a házakat, hogy bármiféle támogatást igért volna.

Az Erzsébetet fiatal lányként kísérő melankólia idővel végül súlyos depresszióvá fajult, amit a császárné az akkoriban elterjedt és minden gyógyszertárban szabadon beszerezhető szerrel kezelt: kokainnal.

Erzsébet királynéi után a tragikus sorsú Rudolf trónörökös és más Habsburg családtagok titkos szenvedélyeiről is tudomást szerezhetünk, aki pikáns kis újdonságokra vágyik, egy lefüggönyözött részben a korabeli tubákosszelencéket is megtekintheti,

amelyek erotikus díszítése és formázása meghökkentő ámulatba ejti még a mai kor szabad szellemű emberét is.

A Halbturni kastélyból kijövet sétálhatunk egyet a gesztenyefasor alatt, vagy a barokk kialakítású kastélykertben, majd ellátogathatunk a közeli Pátfaluba a Neusiedl See melletti világítótoronyhoz

 

Halbturn Sissi kiállítás
Galéria
+7 kép a galériában

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.