Gyógyszerfüggő Szlovákia?
Az utóbbi években jelentősen megnövekedett a fájdalomcsillapítók fogyasztása Szlovákiában. Meglepő módon nem a fiatalok azok, akik ezt a szokást sajátjukká formálták. Vajon kik nyúlnak automatikusan fájdalomcsillapítók után? Mi okozhat az emberekben akkora törést, hogy túladagolják magukat? A Pilulka gyógyszertár hálózat felméréseinek adataiból ezekre a kérdésekre is választ kaphatnak.

A Pilulka gyógyszertár hálózat széles körű felmérése szerint Szlovákiában és Csehországban az emberek naponta vagy hetente többször is fájdalomcsillapító után nyúlnak. Az eredmények azt mutatják, hogy minden tizedik cseh és szlovák állampolgárt érint a túlzott gyógyszerfogyasztás. A mára már a gyógyszerfüggőség az alkoholfüggőség utáni második helyre került a legális drogok rangsorában. A szenvedélybetegek között a gyógyszerfüggők szélesebb csoportot alkotnak az illegális drogok fogyasztóinál is túlszárnyalják.
mondta Petr Kasa, a Pilulka csoport alapítója.
Hozzátette, hogy az adatok részletes elemzése azt mutatja, hogy a válaszadók 22%-a vesz be havonta többször fájdalomcsillapítót, vagyis ez a jelenség minden ötödik állampolgárt érint. Heti vonatkozásban ez azt jelenti, hogy minden tizedik szlovákiai lakos nyúl ilyen típusú gyógyszer után.
Sajnos a fájdalomcsillapítók alkalmazása az idősek körében jócskán megnőtt.
Valószínűleg nem alaptalanok az előbb említett állítások, hiszen mint kiderült minden második nyugdíjas havonta többször a megengedettnél nagyobb mennyiségű gyógyszert vesz be.
Az anyagi problémákkal küszködőknek sem könnyű. Nyilvánosságra hozták ugyanis, hogy a felmérés résztvevőinek 34%-a havonta, hetente, sőt naponta is több alkalommal nyúl ilyen gyógyszerhez. Ezzel szemben a kellő megtakarítással rendelkezők 5%-a vallja be, hogy gyakran fogyaszt fájdalom csilapítókat.
„A vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók alkalmazása számos kockázattal járhat. Más orvosi előírás nélkül kapható gyógyszereknél, étrend-kiegészítőknél is hasonló a helyzet, mivel azok megfelelő adagolása mellett is előfordulhatnak mellékhatások, illetve felmerülhet a túladagolás lehetősége is" - figyelmeztet Jiřina Huthová, a Pilulka gyógyszertár vezetője.
„Tipikus példája ennek a paracetamolt tartalmazó gyógyszerek túladagolása, amely végső soron akár májkárosodással is járhat" - magyarázta Huthová.
A túladagolás mellett azonban fennáll a gyógyszerfüggőség kialakulásának veszélye is. Ez a magatartásforma néhány héten vagy hónapon belül is megmutatkozhat. Aleš Kuda addiktológus szerint az emberek legfőképp valamilyen krónikus betegség kezelése után hajlamosak beleesni ebbe a hibába. Nemcsak a fájdalomcsillapítók lehetnek negatív hatással a gyógyszerhasználók körében. Az altatók szintén kiválthatnak függőséget. Az álmatlanság és a szorongás kezelésére felírt gyógyszerek túlzott fogyasztás esetén éppúgy károsak, mint a fájdalom csökkentésére szánt opiátok.
- hangsúlyozta Aleš Kuda.
Szerinte az altatókra is ugyanez ez vonatkozik, jobbnak véli, ha hosszútávon természetesebb alapanyagú készítményeket alkalmazunk tüneteink enyhítésére.
Hozzátette, hogy a gyógyszerfüggőség kezelése eltér a többi szenvedélybetegségtől. „Nagyon fontos az éberség, sokkal inkább, mint az alkoholnál. Kutatások azt bizonyítják, hogy a gyógyszerfüggőségről történő leszokás folyamata hatékonyabb, ha hosszabb idő alatt megy végbe" - mutatott rá a szakember.
A cikkben tárgyalt felmérést a Pilulka gyógyszertár hálózat valamint Behavio kutatási ügynökség végezte el. A kutatásban 1000 főt kérdeztek meg szokásaikról.