2024. szeptember 27., 17:35

Fájdalomcsillapítás okosan! Mit érdemes tudni?

Ahogy beköszönt az ősz és a hűvösebb időjárás, a szezonális megbetegedések elterjedése miatt sokan nyúlnak fájdalom- és lázcsillapítókhoz, hogy enyhítsenek a kellemetlen tüneteken. De vajon mennyire vagyunk tisztában e gyógyszerek fogyasztásának kockázataival és hogyan alkalmazhatjuk őket biztonságosan? A témában megkerestük a dunaszerdahelyi Kürthy Máriát, aki már 46 éve praktizál gyógyszerészként, hogy tapasztalataival segítsen tisztázni a fájdalom- és lázcsillapítók felelősségteljes használatának alapelveit.

Kürthy Mária
Fotó: Varga Dominika

Növekszik-e a kereslet az őszi időszakban a fájdalom- és lázcsillapítók iránt?

Mindenképpen érezhető, hogy a páciensek gyakrabban keresik ilyenkor azokat a készítményeket, amelyek paracetamolt és ibuprofent tartalmaznak. Ez már szeptemberben elkezdődik, ahogy jön az első nyár utáni lehűlés és egész ősszel tart. Fontos azonban hozzátenni, hogy ha a betegség tünetei nem múlnak el hét nap alatt, ajánlatos orvoshoz fordulni.

Milyen különbségek vannak az egyes fájdalom- vagy lázcsillapító készítmények hatóanyagai között?

A paracetamol főleg a lázat csökkenti, viszont gyulladáscsökkentő hatása nincsen, ezért a gyulladásos esetekre az ibuprofent tartalmazó gyógyszereket ajánljuk.

Mindkét hatóanyag megegyezik abban, hogy csillapítják a különféle fájdalmat. Néhányan egészen tudatosan jönnek ilyenféle készítményeket vásárolni, ám a legtöbb esetben mi adunk tanácsot a páciensnek, hogy az ő panaszára melyik készítmény a legmegfelelőbb. De hát ezért is vagyunk a patikában, hogy hasznos tanácsokkal segítsük azokat, akik hozzánk fordulnak.

Lehetnek-e potenciális káros hatásai a leggyakoribb hatóanyagoknak ezekben a készítményekben?

A paracetamol és az ibuprofen esetében másféle tünetegyüttesekről beszélhetünk, ha nem a megfelelő dózisban fogyasztjuk őket. A paracetamolnál főleg allergiás reakciókkal találkozhatunk, amelyek duzzanatokkal járnak, légzőszervi nehézségekkel és kiütéses bőrproblémákkal.

Sokszor hallani, hogy ez a hatóanyag mennyire károsítja a májat. Ez ugyan nem annyira gyakori, viszont mégis megeshet. Főleg olyan országokban érezhető, ahol rengeteg helyen lehet kapni paracetamol tartalmú készítményeket.

Ilyen például Anglia, ahol akár a benzinkúton is vásárolhatunk ilyen tablettákat. Nálunk szerencsére a paracetamol okozta májkárosodás és a sárgaság nem ennyire elterjedt, mert nem fogyasztunk magas mennyiségben ilyen készítményeket. Ami az ibuprofent illeti, itt inkább az emésztőrendszer működésébe zavarhat be egy-egy mellékhatás, mint például a gyomorfájdalom, a hányinger, a hasmenés vagy a felfúvódás.

Okozhatnak-e ezek a hatóanyagok függőséget?

Az ibuprofen és a paracetamol függőséget nem okoz, hiába látjuk azt, hogy sokan úgy szedik minden nap az ilyen tablettákat, mint a cukorkát.

Ilyen esetben a páciens számára csak az a lényeg, hogy valamit bevegyen, tehát inkább gyógyszerfüggőségről beszélhetünk. Vannak aztán olyan fájdalomcsillapító készítmények is, amelyek kodeint vagy tramadolt tartalmaznak, ezekre valóban rá lehet szokni, de ezek természetesen csak vényre kaphatók. Nem véletlenül, rettentő erős anyagokról beszélünk, és pont azért nem lehet őket szabadon vásárolni, mert az orvosnak figyelnie kell a bevitt adagokat.

Kürthy Mária
Fotó:  Varga Dominika

Mi számít biztonságos dózisnak a paracetamol és az ibuprofen esetében?

Ez teljesen individuális. Minden csomagoláson fel van tüntetve a célszerű adag életkor és testsúly szerint kiszámolva.

Ne feledkezzünk meg arról, hogy ezek az információk nem csak ajánlások, mindenképpen be kell tartani azt a mennyiséget, amit a gyártó előír.

Mennyire tudatosak a fogyasztók a fájdalom- és lázcsillapítók helyes használatával kapcsolatban?

Az az általános tapasztalat, hogy az emberek odafigyelnek a helyes adagolásra. Nem látom azt, hogy túlzásba esnének, de azért mindenkinek felhívjuk a figyelmét az egyes kockázatokra.

Milyen tanácsokat adna a pácienseknek az őszi időszakra?

A legfontosabb, hogy elég C-vitamint, D-vitamint és cinket fogyasszunk, jómagam ugyanis ezekre esküszöm, ha az egészség megtartásáról és az immunrendszer erősítéséről van szó.

Ezeket zöldségek és gyümölcsök fogyasztásával is bevihetjük a szervezetünkbe, de aki mégis inkább szintetikus formában fogyasztaná, bátran megteheti, hiszen ezek az étrendkiegészítők teljesen biztonságosak és hatékonyak.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.