Emlékhelyeink: Andrássy Franciska szobra Rozsnyón
Rozsnyón, a valamikori Rákóczi téren (ma Bányászok tere) áll a város legszebb köztéri szobra, amelyet Andrássy Franciska tiszteletére emeltek.

Andrássy Franciska egy bécsi polgárlány volt, akit a család rosszallása ellenére vett feleségül Andrássy Dénes 1866-ban. A rangon alul kötött házasság miatt a férjnek, az Andrássy család hosszúréti ága örököseként, le kellett mondania elsőszülöttségi jogáról, ami ezután az öccsét, Andrássy Györgyöt illette meg. Korai halála miatt azonban a cím és az Andrássy-vagyon visszaszállt Dénesre.
A család nagyrészt Bécsben és Münchenben élt. Franciska ismert művészetpártoló volt, jótékonysági és kulturális intézményeket támogatott: iskolákat, óvodákat, kórházakat és emberbaráti szervezeteket, ő alapította a Vakok és Siketnémák Intézetét is. Münchenben halt meg 1902-ben, ott is temették el, majd 1904-ben hamvait átvitték Krasznahorkaváraljára, a férje által épített Andrássy-mauzóleumba.
Rozsnyó városa 1903. szeptember 15-én pályázatot írt ki Andrássy Franciska emlékművére. Szamovolszky Ödön és Horvay János szobrászművészek alkotását 1905. október 29-én avatták fel. A szobor a szecesszió stílusjegyeit viseli, legmagasabb pontján, egy talapzaton látható a grófnő mellszobra. Kezét imára kulcsolva tekint le a talapzat előtt álló férfialakra, aki védőn karol át egy kislányt és egy mezítelen kisfiút. A férfialak egyesek szerint magát Jézust ábrázolja, de elterjedt az a feltételezés is, amely szerint a grófnő által segített szegények jelképe ő is, mint ahogyan a két kisgyerek.
Andrássy Franciska szobrát fehér márványból, míg a három másik alakot gipszből készítették. A szobrot a kommunizmus idejében eltávolították a térről. Helyére 1973-ban egy partizánt ábrázoló szobrot állítottak. 1993-ban restaurálták a grófnő szobrát, majd visszahelyezték eredeti helyére, a főtéri Tűztorony elé.