Elképesztő: már megint egy egész országot perel a Philip Morris dohányóriás
A világ egyik legnagyobb dohányvállalataként ismert Philip Morris perre megy a dél-koreai kormánnyal, mert az, legalábbis az óriáscég szerint, félrevezető információkat hozott nyilvánosságra egyik termékükről.

A dél-koreai Élelmiszer- és Gyógyszerbiztonsági Minisztérium júniusban megjelent tanulmányában az Ázsiában is egyre népszerűbb e-cigaretták egészségkárosító hatásait vizsgálta.
A dél-koreai szakemberek öt különböző karcinogén anyagot is találtak a sokkal biztonságosabbnak tartott elektronikus cigarettákban, sőt több konkrét termékről is megállapították, jóval több kátrányt tartalmaznak, mint a hagyományos cigaretták. A minisztérium azzal haragította magára az amerikai dohányóriást, hogy az iQOS nevű e-cigarettájukat is feketelistára tette.
A vállalatot azért is érinti különösen érzékenyen a dél-koreai minisztérium tanulmánya, mert az szembe megy olyan, a Philip Morris által előszeretettel idézgetett vizsgálatokkal, melyek az e-cigaretták felsőbbrendűségét bizonygatják a hagyományos „papíralapú” cigarettákkal szemben. A vállalat szerint a vizsgálatok téves következtetésre jutottak, így bírósági úton kívánnak visszavonatni néhányat a tanulmány megállapításai közül. Az óriásvállalat részéről biztosak abban, hogy az e-cigaretták, ha nem is egészséges, de egészségesebb alternatívát kínálnak – fejtette ki a napokban Corey Henry, a cég egyik csúcspíárosa.
A Philip Morris azzal érvel, hogy a dél-koreai minisztérium vizsgálatai során egy túlhaladott, az e-cigaretták esetében tulajdonképpen értelmezhetetlen paraméterre, a kátránytartalomra fókuszált, így az eredmények félrevezetőek. Mivel a minisztérium nem kívánta visszavonni ezeket, a vállalatnak, legalábbis a cég jogászai szerint, nem volt más választása, mint hogy bírósági úton szerezzen érvényt akaratának. A Financial Times információi szerint a dél-koreai minisztérium többszöri felszólításra sem volt hajlandó nyilvánosságra hozni a vizsgálati módszertant, holott erre a törvény kötelezné. A dél-koreai kormány egyelőre nem kommentálta a dohányipari óriás állításait.
A Philip Morrisnál az utóbbi években szinte sportot űznek különböző országok és kormányok bíróság elé rángatásából. Hét évvel ezelőtt az ausztrál kormánnyal akasztottak tengelyt, miután az bejelentette, a dohányáruk csomagolását egységesítve kívánja szabályozni a cigarettafogyasztást. A négy évig húzódó jogi hercehurca végül az ausztrál fél győzelmével zárult. Hasonlóan járt Norvégia is, a skandináv országot a dohányreklámok üzletekből való kitiltásáért perelték, Togót és Uruguayt pedig, hasonlóan az ausztrálokhoz, a cigarettásdobozok csomagolásának egységesítése miatt.
Bár a minisztérium maga is elismeri, hogy az e-cigaretták arányaiban kevesebb káros anyagot juttatnak a szervezetbe, elemzők szerint a tanulmány júniusi megjelenése óta komoly visszaesés figyelhető meg a hasonló kütyük piacán. Az elektromos cigaretták globális forgalma a tavalyi évben meghaladta a hatmilliárd dollárt, és az előrejelzések szerint a következő öt évben évi 20%-os emelkedés sem kizárható, csak Dél-Koreában például majd 1 millióan váltottak hagyományosról e-cigarettára. A Philip Morris számára tehát kulcsfontosságú, hogy a tanulmánnyal csorbult renoméját helyreállítsa az ázsiai fogyasztók körében.
