2024. november 13., 15:44

Életek a hátsó szobákban: a cselédek kora

A minap újra a kezembe került Kosztolányi Dezső Édes Anna című regénye. Ahogy újra olvastam – már nem kötelező olvasmányként – egyre inkább magával ragadott a cselédek világa. Miközben a regény sorai között haladtam, eszembe jutott, hogy a cselédség nemcsak egy társadalmi státusz volt, hanem valódi emberek sorsa, akik egy egész életet áldoztak fel a háttérben, gyakran elfeledve, elnyomva.

cselédlány
Fotó: Fortepan

A magyar cselédség története egy olyan társadalmi jelenség, amely a 19. és 20. század fordulóján kezdett igazán körvonalazódni, és sokkal többről szólt, mint egyszerű háztartási munkáról. A cseléd, bár sokszor háttérbe szorult, valójában az egész társadalom dinamikájának egy sötét, elfeledett alkotóeleme volt. A faluról városba kerülő fiatal lányok történetei, a szigorú családi hierarchiák és a munkával kevert megaláztatások mind-mind egy olyan életet mutatnak be, amely ma már csak a történelemkönyvekben él tovább – vagy ott is inkább csak elhalványul.

A cselédség szó szerinti és átvitt értelme

Maga a cseléd szó valószínűleg szláv eredetű, és olyan személyekre utalt, akik a gazda háztartásában éltek, és különféle munkákat végeztek. Az idők során azonban mindez bonyolultabbá vált. A cseléd nemcsak a ház körüli apróbb munkákra szorítkozott, hanem egy egész életszemléletet jelentett, egy olyan hierarchikus világot, ahol a gazda és szolga között éles vonalak húzódtak.

cselédlány
Fotó:  Fortepan/Schmidt Albin
A 19. század közepéig a cselédeket még gyakran családtagként kezelték, a paraszti közösségekben ugyanazokat a nehézségeket kellett elvielniük, mint bárki másnak. Azonban, ahogy a társadalom differenciálódott, úgy a cseléd is inkább bérmunkássá vált, akinek életét a gazda akarata határozta meg – nemcsak a munkahelyén, hanem a magánéletében is. A cselédek, lehettek azok szakácsok, szobalányok vagy béresek, gyakran szegény paraszti családokból származtak, akik a faluról városba mentek, hogy egy jobb élet reményében valamilyen módon pénzt keressenek.
Kizsákmányolás és alárendeltség

A cseléd sorsa, különösen a városi polgári családoknál, nemcsak munkát jelentett, hanem olyan élettani és lelki terheket is, amelyekről ma már kevesen beszélnek. A fizikai munka mellett a cseléd napjai sokszor egyfajta folyamatos alávetettségben teltek. Minden reggel korán keltek, hogy begyújtsanak, reggelit készítsenek, takarítsanak, s a nap végén, amikor már mindenki nyugovóra tért, ők még a kimosott ruhákat hajtogatták és a konyhát tisztogatták.

cselédlány
Fotó:  Fortepan/Lőrinczi Ákos
Sok cselédlány életét ezen kívül az alacsony kereset, a megaláztatás, és sokszor a szexuális kihasználtság is jellemezte. Kosztolányi Édes Annája épp egy ilyen élet tragikus oldalát tárja elénk, amelyben a fiatal lány végül nemcsak a fizikai, hanem lelki terhekkel is szembesül, miközben „az úrfi” önző vágyainak áldozatává válik. Ahogy Márai Sándor is írta:
Sok polgári családban elvárták a fiatal parasztcselédektől, hogy a ház úrfiait átsegítsék a pubertás nehéz idején, s rendelkezésükre álljanak testük intimebb szolgálataival is. [...] Ha a cseléd teherbe jutott az úrfitól, kitették, s a gavallér polgári nagyapa, a snájdig kölyökapa helyett bizonyos kacér és somolygó büszkeséggel fizetgette a nyolc-tíz forint tartásdíjat.”
Ez a nyílt, vagy éppen rejtett szexuális kizsákmányolás sokszor nem csupán a férfiak, hanem az asszonyok részéről is jelentkezett – hiszen a háziasszony, aki alárendelt szerepben volt a férjével szemben, gyakran a cseléden vett elégtételt a saját helyzetéért. A cselédlány, akinek rendszeres viszonya volt a ház fiatal tagjaival, gyakran semmilyen módot nem látott arra, hogy érényesítse saját érdekeit, miközben elkerülhetetlenül belesodródott egy olyan szürke zónába, ahol a tisztesség és a szégyen határai elmosódtak.
cselédlány
Fotó:  Fortepan/Zichy kúria, Zala

Szabó István Andor illemtankönyvében ezt írja:

„Cselédeket idegen jelenlétében nem illik korholni; ez sérti, elvadítja őket, az idegennek pedig kellemetlen; a helyesen alkalmazott dicsérettel jobban ösztönözzük őket, mint szidással. Nem szabad megfeletkeznünk jogos kívánságaik teljesítéséről. Alkalmat kell nekik adni a tisztálkodásra (időközönkénti fürdés), ruházatuk rendben tartására, szórakozásra stb.”

Ezek az egyszerűnek tűnő, de valójában életformát meghatározó elvek azt is tükrözik, hogy a cselédek egy része még a legkisebb elismerésért is könyörögni kényszerült, hiszen a magánéletük a munkaadók kezében volt, akik akár a legkisebb hibáért is megalázták őket. A szabadidő, a tisztálkodás, a pihenés mind olyan luxuscikkek voltak, amelyek a munkaadó kegyelmességétől függtek.

Álmok nélkül

A cselédek története szomorú, ugyanakkor érthető módon egy egész társadalom szegénységének és kiszolgáltatottságának történetét is tükrözi. Miért választották mégis ezt a sorsot? Egy-egy kelengye összegyűjtése, a „szép jövő” reménye, hogy egyszer férjhez mennek és elhagyják a munkát, mind-mind olyan apró reményfoszlányok, amelyek azonban könnyen hamuvá váltak.

cselédlányok
Fotó:  Fortepan/Flanek-Falvay-Kováts

A legszomorúbb talán az egészben, hogy sokan, miután végleg elszegődtek a városba, már nem is tértek vissza a falujukba, ahonnan útnak indultak. A cseléd, miután belépett a nagyváros polgári világába, szinte mindent elveszített, ami a régi életét jelentette.

És bár a cselédség 1945 után véget ért, az öröksége még ma is ott él a városok apró elékhelyeiben. Pozsonyban például a régi polgári lakások egyes szobái – javarészt a konyha mellett – amelyek egykor cselédszobaként szolgáltak, ma már más funkciót töltenek be, de a régi falak között még ott élnek az elfeledett életek, a megaláztatott, de mégis keményen dolgozó lányok emlékei.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.