Egyre nagyobb a káosz a repülőtereken
A nyár beköszöntével jelentősen megnő a forgalom a repülőtereken, a járatok késése miatt pedig gyakran kaotikus hangulat alakul ki. De mi állhat a gyakran több órás késések hátterében? Az alábbiakban erre kerestük a választ.

Olyanokkal, akik gyakran utaznak repülővel, az életük során már valószínűleg előfordult, hogy valamelyik járatuk késéssel szállt fel. Az utóbbi időben azonban egyre gyakoribbá váltak az ilyen esetek, nem egyszer előfordult, hogy egy-egy repülőgép több órás késéssel indult el. Ennek hátterében több dolog is állhat. Elsősorban megemlíthetnénk a nyári időszakban uralkodó változékony időjárást és az ezzel járó záporokat, zivatarokat. Ilyen időjárási körülmények között a gépek nem szállhatnak fel, illetve a már légtérben lévő repülőgépek leszállása is kockázatossá válik. Ez persze teljesen felborítja a menetrendet, ami több órás késéseket eredményez.
Egy másik probléma, hogy egyre kevesebb légiforgalmi-irányító dolgozik a repülőtereken. A késések bizonyos részéért a légitársaságok okolhatóak, azonban a légi irányítást sem szabad teljesen feloldani a felelősség alól. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter szintén elégedetlenségét fejezte ki a kialakult helyzettel kapcsolatban.
Ahogy elmondta, a légi irányításért felelős HungaroControlnál az elmúlt időszakban létszámbővítés ment végbe, a kialakult helyzetet azonban még nem sikerült teljesen orvosolni, így további bővítéseket sürgetnek.
A nyári időszakban még nagyobb nyomás nehezedik a légiforgalmi-irányítókra, ezért nemrégiben olyan hírek is felröppentek, miszerint önkéntes katonákkal pótolhatják a légi irányítókat. Az ötlet olyannyira konkrét volt, hogy még rendelet-tervezet is íródott belőle.
Légi irányító olyan személy lehet, aki betöltötte 18-ik életévét, érettségivel valamint középfokú angol nyelvvizsgával rendelkezik. Emellé persze elengedhetetlen a polgári légiforgalmi irányítói engedély megszerzése is. Amennyiben a pozícióra jelentkező illető teljesíti az adott elvárásokat, bizonyos ideig oktató felügyelete mellett végezheti el a feladatait, így az önkéntes katonák mozgósítása sem jelentene azonnali megoldást.
Nem is olyan rég történt, mikor a Budapestről Stuttgartba tartó repülőgép több mint három órás késéssel szállt csak fel. A gép tele volt magyar szurkolókkal, akik a Skócia-Magyarország mérkőzésen vettek volna részt, a késés miatt azonban lemaradtak arról. Ezzel nem csupán anyagi veszteség érte őket, hanem talán egy életre szóló élményről is kénytelenek voltak lemondani.
A reptéren káosz alakult ki, több szurkoló is leszállt a gépről, hogy legalább otthon, a televízió képernyője előtt követni tudják a mérkőzést. A Budapest Airport közleményében ugyan konkrétan nem mondta ki, de a több órás késést ebben az esetben is a légiforgalom-irányítók hiánya okozta.
Júliusban és augusztusban fordulnak meg a legtöbben a repülőtereken, így a kialakult kaotikus helyzet valószínűleg tovább fog fokozódni.
A kedvezőtlen időjárási körülmények jelentik a kisebb gondot, a légi irányítók hiányára kellene minél előbb megoldást találni. Ez azonban egy nehéz és hosszú folyamat, így az utasok kénytelenek felkészülni a gyakori késésekre.
Az idei nyári szezon már nagy valószínűséggel így fog telni, reményeink szerint a jövő évi üdülőszezonra sikerül megoldást találni erre a problémára.