2025. április 29., 12:12

Ön is dolgozik nyugdíj mellett? Nézze meg, milyen juttatásokra jogosult!

Szlovákia jó ideje munkaerőhiánnyal küszködik. A helyzet csak fokozódni fog, hiszen lassacskán nyugdíjba vonulnak az X-generáció tagjai is. Ha ők kiesnek a munkahelyekről, pótlásuk szinte lehetetlen lesz. Éppen ezért a jövőben mindent el kell követni azért, hogy a nyugdíjasokat minél tovább alkalmazásban tartsák. Szerencsére annak már most sincsenek semmilyen korlátai, hogy valaki a nyugdíjkorhatár betöltése után is dolgozzon. Kivételt képeznek a korkedvezményesen nyugdíjba vonulók, ők évente legfeljebb 2400 eurót kereshetnek, ami havi lebontásban mindössze 200 euró.

nyugdíjas nyugdíjasok
Illusztrációs felvétel
Fotó: Pexels
Állandó munkaviszony

Ha a nyugdíjas rendes munkaszerződéssel dolgozik, akkor jogosult: szabadságra (5 hét), jutalékokra, jövedelempótlékra, átmeneti keresőképtelenség esetén járó kompenzációra, szabadságra – munkahelyi akadályok esetén, étkezési és utazási támogatásra, a szociális alapból származó hozzájárulásokra.

Ha a munkaadó el akarja bocsátani a nyugdíjas alkalmazottat, csak a Munkatörvénykönyv rendelkezéseinek értelmében teheti azt. Ilyenkor az alkalmazott felmondást kap felmondási idővel és lelépővel.

Lényegében ugyanaz jár a nyugdíjas dolgozónak is, mint a rendesnek.

Pótdíjak a rendes munkaidőn kívüli munkavégzésért

Éjszakai munka: pótdíj a minimálbér 40 százalékának mértékében minden ledolgozott óra után

Ünnepnapon végzett munka: pótdíj az átlagos órabér 100 százalékának mértékében

Szombati munkavégzés: pótdíj a minimálbér 50 százalékának mértékében

Vasárnapi munkavégzés: pótdíj a minimálbér 100 százalékának mértékében.

Munkahelyi szabad

A munkaadó köteles bérkompenzáció mellett szabadot biztosítani például egészségügyi intézményben való kivizsgálásra vagy kezelésre – legfeljebb 7 napot egy évben.

Szabadot ad alkalmazottjának akkor is, ha beteg családtagját kíséri el orvoshoz vagy kezelésre – legfeljebb 7 napot egy évben.

2 nap szabadság jár akkor is, ha, ha valakinek a férje/felesége vagy gyermeke elhalálozik és plusz 1 nap jár a temetésre; testvér vagy szülő elhalálozása esetén 1 nap szabad jár, plusz 1 nap a temetésre, ha azt az alkalmazott intézi.

Költözés esetén, ha az ugyanazon településen belül történik, 1 nap fizetetlen szabadság jár. 2 nap jár, ha más településre költözik az alkalmazott; ha a munkaadó érdekében áll a költözés, akkor azért bérkiegészítés jár.

Táppénz és ápolási díj

Táppénzre akkor jogosult az alkalmazott, ha megbetegszik vagy baleset éri. Az első három napon ez a napi kivetési alap 25 százaléka, a 4. naptól kezdődően pedig annak 55 százaléka.

A táppénzt az első 10 napon a munkaadó fizeti, a 11. naptól pedig a Szociális Biztosító, mégpedig legfeljebb 52 hétig.

Az ápolási díj akkor vehető igénybe, ha beteg családtag vagy beteg gyermek ellátása válik szükségessé. Ennek összege a napi kivetési alap 55 százaléka és legfeljebb 10 napra szólhat.

Szerződéses munkaviszony

Az a nyugdíjas, aki munkaszerződéssel dolgozik, nem jogosult: szabadságra, bérkompenzációra munkahelyi akadályok esetén, étkezési hozzájárulásra, juttatásokra a szociális alapból és lelépőre.

Jogosult viszont munkahelyi szabadra, például akkor, amikor orvoshoz megy. Ez viszont fizetetlen szabadságnak minősül.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.