Dacia Duster TCe 150 4x4 Extreme: A csúcsváltozat
A népszerű kis terepjáró 2. generációja nemrég egy újabb ráncfelvarráson esett át, amelynek során új maszkot és emblémákat kapott. Mi viszont még a változások előtti modellcsaládból kaptunk meg tesztelésre egy példányt.

Méghozzá nem is akármilyet: a korlátozott példányszámban piacra dobott Extreme nevű verziót, amely az eddigi leggazdagabb szereltségű, így értelemszerűen a legdrágább Duster. Úgyhogy Dacia ide vagy amoda, ne féljünk kimondani: egyfajta luxuskivitelről van szó…
Még az eddig ismert maszkot és egyéb külső stíluselemeket látjuk az autón, ám ezekkel együtt több látványelem is jelzi a különleges státust. Elsősorban a narancssárga betétek és feliratok a hűtőmaszkon, a visszapillantó tükrökön, a tetősíneken és az ötödik ajtón. Az egyedi mintázatú, 17 hüvelykes fekete könnyűfém felnik is kizárólag az Extreme kivitel tartozékai.
S mivel újabban az autóiparban is egyre jobban divatba jön a szürke 50 árnyalata, a tesztautó grafitszínű fényezése is ezt a trendet követi. A külalakról nagyjából ennyit lehet elmondani; legfeljebb azzal egészíthetjük ki, hogy a klasszikus terepjárós bakancsforma itt is a Duster egyik fő jellemzője. Mi több, a frissítés után is az maradt...
...szintén a narancssárga dekórelemekől tudjuk meg, hogy különleges státusú Dusterben ülünk. Ilyenek díszítik az ajtókárpitokat, a szellőzőrácsokat, a középkonzolt, a középső könyöktámlát és a textil/bőr kombinációjú ülések szegélyeit. Üdítően dobják fel az utastér alapon eléggé fád szürke színét. Folytassuk a szereltség értékesebb elemeivel: automata légkondi, holttérfigyelő, AppleCar és Android telefontükrözés, tempomat és sebességhatároló, elöl/hátul 2/2 USB-csatlakozó, 360 fokos kamerarendszer.
Utóbbit az új árjegyzék már opciónak tünteti fel, de mindössze 250 euróba kerül, a tolatókamera viszont standard. Ami pedig a hely- és térkínálatot illeti: a kézileg állítható elülső üléseket átlagos testalkatra méretezték, tisztességes oldaltartással, hatalmas fejtámlákkal és egy kisebb pakolóhelyet is tartalmazó középső kartámlával. A hátsó élettér az autó méreteiből eredően nagyrészt az elöl ülők helyigényétől függ, de tisztességes kompromisszummal itt is elfogadható lehet.
Középső könyöktámla nincs a hátsó kanapén, de kárpótlásként legalább az ülőlapok kellően hosszúak. A kofferról pedig csak annyit, hogy 411 köbdeciméteres (467 literes) alapmérete a legjobbak közé tartozik a kategóriában, de bővítésekor kisebb fenékküszöb keletkezik.
A tesztautó 1,3 literes, 150 lóerős turbós benzinmotorját nemcsak a Renault egyéb modelljei használják, hanem a francia márkával együttműködő Mercedes is. A Duster Extreme esetében hatfokozatú kézi váltóval és összkerékhajtással kombinálták. A váltó első három fokozata rövid áttételeket kapott – olyannyira hogy az első még a felező hiányát is pótolni tudta valamelyest. A hatos viszont már gazdaságosan hosszú: 90-nél mindössze 1800-ig, 130-nál 2300-ig pörgeti a motort.
A 4x4-es hajtást menet közben, a középkonzolra telepített körtárcsával kapcsolhattuk, beleértve az első és hátsó futómű összezárását is. S ha már itt tartunk, egyrészt ez az a technika, amely már önmagában is kiemeli a Dustert a kategóriatárs szabadidősök mezőnyéből; erre dob rá még pár lapáttal a 217 mm-es hasmagasság, valamint az impozáns terepszögek. A legeslegvégére pedig még annyit, hogy a WLTP-szabványú 6,8 literes átlagfogyasztást valószínűleg csak azért léptem túl pár decivel, mert adottságai csábításának engedve terepen is megjárattam az autót...
Hengerűrtartalom: 1332 cm3
Teljesítmény: 110 kW (150 LE)@5250–6000
Nyomaték: 250 Nm@1700–3250
Sebességváltó: hatfokozatú kézi
Legnagyobb sebesség: 180 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 10,4 s
Gyári átlagfogyasztás: 6,8 l/100 km
Tesztfogyasztás: 7,1 l/100 km
CO2-kibocsátás: 154 g/km
H/Sz/M: 4341x1804x1693 mm
Hasmagasság: 217 mm
Orrszög/farszög/rámpaszög: 29/29/18°
Csomagtér: 411–1444 dm3
Üzemanyagtartály: 50 l
A modellcsalád induló ára: 14 290 €
A tesztelt típus induló ára: 20 980 €
