Citroën ë-C4 X: Alapmotor és csúcsszereltség
A full elektromos C4 már nem újdonság, de X megjelölésű verziója igen. Ez a gyakran használt betű azonban itt nem összkerékhajtásra, hanem egy új karosszériaváltozatra utal, a standard modellénél nagyobb hátsó túlnyúlással.

Ennek folyományaként az autóítészek közül néhányan már kategóriabeli átsorolást emlegetnek, nem is teljesen alaptalanul. Minderről majd később; most tömören csak annyit, hogy az új elektromos C4 X-et a kisebbik villanymotor és a MAX csúcsszereltség kombinációjában kaptuk meg tesztelésre.
Liftback? Esetleg terepkupé, mert formájával és 21 centis hasmagasságával annak is simán elmenne? Nos egyik sem, hanem egy klasszikus háromosztatú szedán. Azok között viszont példátlanul merész formájú, a részletekről (elülső/hátsó lámpák, csapott hátsó szélvédő, kupés C-oszlop) nem is beszélve. De azok sem tévednek sokat, akik SUV-kupénak látják: a már említett tulajdonságokon kívül erre utalnak a fekete plasztikkal keretezett kerékszoknyák, az ugyanilyen anyagból készült széles küszöbbetétek, vagy a 18 colos alufelniken feszülő ballonos, 195/60 méretű abroncsok is.
Egészében véve pedig, tartsuk akárminek: a C4 X NAGYON SZÉP AUTÓ. Maga a megtestesült francia elegancia. Elektromos verziója csak kb. 8 négyzetcentiméterben különbözik a többitől, ez pedig a hátsó típusjelzés ë-matricája…
…ismertetését kezdjük a kellemetlenebb dolgokkal. Jelesül az infotainment rendszer kezelhetőségével, amely itt még a hagyományos ikonböködős verziókénál is sokkal komplikáltabb. Az elmentett rádióállomások lehívásától kezdve egészen a fogyasztási adatok és a különböző beállítások megjelenítéséig minden funkciót hosszasan keresgélni kell, de ha már meg is tanultuk: egyszerűen sok lépést igényelnek, és elvonják a figyelmet a vezetéstől. Sokkal áttekinthetőbb és percek alatt megtanulható viszont a középkonzolra telepített menetvezérlés, konkrétan az egyfokozatú automata váltó és a hárompozíciós (Eco, Normal, Sport) üzemmódválasztó kezelése.
A kétzónás légkondi alapfunkcióit is klasszikus forgótárcsákkal állíthatjuk be, de finomhangolásához (szinkron funkció, fúvásirány) ismét a menüben kell turkálnunk. Amit viszont fenntartások nélkül dicsérnünk kell, az a belsőépítészet esztétikuma. Az alul-felül homorított kormány formatervezői remekmű, a mozivászon formátumú, tízhüvelykes központi kijelző kerete jobboldalt elegáns spiccben végződik, az üléskárpitokat elöl-hátul mutatós párnák tagolják; nagyjából ezekben érhető tetten itt is a francia sárm. Praktikus beltéri kellék még a kesztyűtartó feletti kihúzható fiók, amelyben pl. könyveket vagy akár egy doboz bonbont tárolhatunk. A kofferről pedig annyit, hogy a szedánokra jellemzően szűkös a bejárata és magas a küszöbe; több mint fél köbméteres űrtartalma azonban a hátsó üléstámlák ledöntésével 1360 literre növelhető. Ami pedig a vezetéstámogató rendszereket illeti, nincs értelme külön értekezni róluk: az autóipar jelenlegi legmagasabb színvonalát képviselik.
Az elektromos C4 X két hajtáslánccal (50/54 kWh-s akkumulátor, 136/156 lóerős motor, 360/420 km-es gyári hatótávolság) kapható a hazai piacon. Tesztautónk mindegyikből a kisebbik értékeket képviselte, magyarán egy átlagos paraméterekkel rendelkező elektromobilról van szó. Ennek megfelelő a 150 km/órás végsebesség (az is csak sportrezsimben), és a 9,5 másodperces százas gyorsulás, ugyanebben a rezsimben. A városi, 0–50 km/órás sprintek viszont a villanymotor adottságaiból eredően lenyűgözőek, mivel a csúcsnyomaték már 300-as fordulatszámon megjelenik. és egészen 3700-ig megmarad. A három menetmód (Eco/Normal/Sport) közül az elsőben akár 350 kilométer környékére is kitolható a hatótávolság, de ekkor néhány korlátozással (motorteljesítmény, a légkondi működése) kell számolnunk.
Jómagam a teszt során a Normal rezsimet találtam ideálisnak, elfogadható menetdinamikával és fogyasztással. A menetmódokat egyébként a középkonzolra telepített, tökéletesen kézre álló billenőkapcsolóval váltogathatjuk; az aktuális pozíció a digitális műszerfalon jelenik meg. Ami pedig a fogyasztást illeti, ebben a teljesítménykategóriában átlagosnak nevezhető. A töltési idők szintén, lásd a műszaki adatokat. A standard tartozéknak számító fedélzeti 11 kW-os rendszerrel például 5 óra alatt telipumpálható a teljesen lemerült akku, de egyenáramú gyorstöltő állványról ez az idő – kb. 80%-os kapacitásig – mindössze fél órát vesz igénybe.
Akkumulátor (bruttó/nettó): 50/46,3 kWh
Teljesítmény: 100 kW (136 LE)/3700–10 000
Nyomaték: 260 Nm/300–3700
Sebességváltó: fix áttételű egyfokozatú automata
Gyorsulás 0–100 km/óra: 9,5 s
Végsebesség: 150 km/óra
Hatótávolság (WLTP-szabvány): 360 km
Hatótávolság (tesztadat): 320 km
Fogyasztás (gyári adat): 14,8 kWh/100 km
Fogyasztás (tesztadat): 15,1 kWh/100 km
Töltési idő:
• 230 V/14 A 0→100%: 15 óra
• 11 kW fali töltőboksz, 0→100%: 5 óra
• Egyenáramú gyorstöltő, 0→80%: 30 perc
H/Sz/M: 4600x1800x1625 mm
Csomagtér: 510–1360 l
Ár: 37 490 €
