2019. december 6., 08:39

Citroën C5 Aircross: Vissza a legendás kényelemhez

A szabadidő-autók ma már annyira népszerűek, hogy akár egy hagyományos modellt is simán képesek kitúrni a piacról. Ez történt a Citroënnél: nyugdíjba kényszerült az egész addigi C5-ös família, és jött helyette egy SUV – a C5 Aircross.

Citroën C5 Aircross
Galéria
+28 kép a galériában
Fotó: Vas Gyula

A trónfoglalót az erősebbik benzinmotorral, automata váltóval és Shine csúcsszereltségben teszteltük.

Alaktan

Ha ezt az autót pl. egy Seat Ateca vagy Škoda Karoq mellé állítjuk, azonnal nyilvánvalóvá válik a mai SUV-k két legszélsőségesebb formavilága. Lapos felületek, pengeélek az egyik oldalon, csupa ív és domborulat a másikon. A C5 Aircross a maga irányzatán belül már-már a végleteket képviseli, lád a maszkot, a motorháztetőt, az oldalüvegezést, sőt még a tetősíneket is. Ugyanakkor némi férfiasságot visznek a látványba a hatalmas elülső ál-légbeömlők, hátul pedig a magasra felfutó fekete lökhárító-betét, benne az egzotikus formájú kipufogókkal.

Citroën C5 Aircross
Fotó:  Vas Gyula

Mindezek láttán egyet bizton elmondhatunk: ha a vizuális értékelésből kihagyjuk a „férfias” – „femin” – „terepes fazon” féle kritériumokat, itt még mindig marad valami. Hogy ez egy nagyon szép autó…

Belvilág

Ha a jóval akarjuk kezdeni, akkor itt is a látványé az elsőség.  Az egész utastér ízig-vérig modern, trendi és esztétikus.

Citroën C5 Aircross
Fotó:  Vas Gyula

A széles középkonzol a gyönyörű váltókarral egy prémiumszintű verdában is jól mutatna, a sofőr előtti műszerblokk már-már futurisztikus, a szellőzőnyílások szimmetriája tökéletes, az ülések pedig nemcsak szépek, hanem a régi Citroënek legendás komfortját is hivatottak visszahozni. (Ez egyébként ennél az autónál annyira komplex törekvés, hogy máshol is érvényesül; erről még lesz szó.)

Citroën C5 Aircross
Fotó:  Vas Gyula

A térkínálat is dicséretet érdemel: átlagos ülésbeállításoknál hátul bőven marad hely a térdeknek, a koffer alapmodell megközelíti a 600 litert, bővítése után pedig sík padló keletkezik.

Citroën C5 Aircross
Fotó:  Vas Gyula

Ennyi szép és jó után pedig következzenek a negatívumok. Közülük is elsőként a már-már eszelősen érintősre konfigurált infotainment rendszer. Illetve fenét csak az, hiszen már a légkondi is kizárólag érintőfelületekkel kezelhető…

Citroën C5 Aircross
Fotó:  Vas Gyula

Az egész autóban a rádió potmétere az egyetlen klasszikus tekerentyű: minden egyéb szolgáltatást és funkciót menüvel, almenüvel, al-almenüvel, négyzetcentiméternyi ikonok gondos célozgatásával vagyunk kénytelenek vezérelni. A másik a futurisztikus műszerfal: bármennyire is megdicsértük fentebb, egyesekben mégis hiányérzetet kelthet. Mintegy ötfajta megjelenítési módja között ugyanis hiányzik az egyetlen igazi „autós”: a kör alakú, hagyományos skálájú sebesség- és fordulatszámmérő.

Citroën C5 Aircross
Fotó:  Vas Gyula

A szereltség viszont – tényleg csúcs. Adaptív, távolságbeállítós-önfékezős tempomat. Táblafelismerés, fáradtságfigyelő. Automatikusan blendelő full LED-es fényszórók. Sávtartó asszisztens. Elülső-hátsó parkolószenzorok, 360 fokban látó parkolókamera. Kétzónás légkondi. Háromdimenziós navigáció, bár kissé kopár grafikával. Láblendítésre nyíló ötödik ajtó – és ekkor tényleg csak a színe-javát soroltuk fel…

Az országúton

Tesztautónkat a két választható benzinmotor erősebbike hajtotta, amelyhez kizárólag nyolcgangos automata váltó jár. A motor nemcsak papíron, hanem szubjektíve is igen erős, az automata váltó sportos üzemmódban fülekkel is kapcsolgatható.

Citroën C5 Aircross
Fotó:  Vas Gyula

Összkerékhajtás azonban semmilyen szinten nincs; helyette a PSA-modellekből ismert Grip Control elektronikus menetszabályozó segíti a vizes-havas úton, vagy a könnyebb terepen való boldogulást.  Lényegében a kipörgésgátló és az ABS működését szabályozza, a mindenkori tapadásnak megfelelően. A fogyasztás a teljesítményhez, méretekhez és önsúlyhoz (1574 kg) képest nagyjából rendben van. Egy ökorezsim-választó talán javíthatna rajta, ilyesmi azonban nincs az autóban. Ami pedig az utazás általános komfortját illeti, ismét annál a komplex törekvésnél tartunk, amiről a fentiekben más szó volt. Ez itt olyasmiben van jelen, mint a lengéscsillapítók hidraulikus ütközőpontjai, amelyek a kerekek elemelkedésétől függően változtatják az ütközés, így vele az egész rugózás keménységét. Elsősorban ennek a megoldásnak köszönhető, hogy a Citroën C5 Aircrosst jelenleg kategóriája legkényelmesebb autójaként hirdeti a gyár, és privát összehasonlításaim alapján is annak tűnik…

ADATLAP
Hengerűrtartalom: 1598 cm3
Teljesítmény: 133 kW (181E)@5500
Nyomaték: 250 Nm@1650
Sebességváltó: nyolcfokozatú automata
Legnagyobb sebesség: 216 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 8,2 s
Gyári átlagfogyasztás (WLTP): 7,1–8 l/100 km
Tesztfogyasztás: 7,7 l/100 km
CO2-kibocsátás (WLTP): 161–180 g/km
H/Sz/M: 4500x1969x1689 mm
Csomagtér:  580–1630 l
Üzemanyagtartály: 53 l
A modellcsalád induló ára: 18 99/21 490 €*
A tesztelt típus induló ára: 30 990/31 490 €*
* akciós ár/listaár
Citroën C5 Aircross
Fotó:  Vas Gyula
Citroën C5 Aircross
Galéria
+28 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.