BMW X3 M50 xDrive: A család aktuális topmodellje
E heti tesztautónk a bajor márka legkeresettebb modellcsaládjának egyik reprezentánsa. Az X3-as „szabadidős” famíliáról van szó, amely immár a 4. generációnál tart, és a hazai vásárlók 2-2 benzin- és dízelmotoros típus közül választhatnak. Mi ezek közül az erősebbik benzinest próbálhattuk ki, amely árban és teljesítményben egyaránt a kínálat csúcsa. Mármint addig, amíg meg nem érkeznek a telivér M verziók…

A bakancsos forma maradt, de a részletek látványosan megújultak. Elsősorban a frontrész, ám itt az átfazonírozás inkább rontott az összképen. A vesék most amolyan „se hús, se hal” formájúak, a bedeszkázásuk sem olyan mutatós, mint a korábbi rácsozat.
Javukra írható viszont a körkörös LED-megvilágítás. Alattuk két ijesztő méretű légnyelő ásít, utalva az autó M-es státusára. Ugyanezt hátul 4 kályhacsőnyi kipufogó képviseli, a generációváltás egyéb hozadékai pedig ugyanitt a meghosszabbított hátsó lámpák.
Kár, hogy ezen a meggypiros karosszérián nem érvényesülnek eléggé. Az oldalsó bádogozást kissé „kivasalták” az elődhöz képest, magyarán szelídebbé váltak a korábbi élek és peremek. Szerintem jót tett az összképnek. Csakúgy, mint a hosszabb motorháztető, rajta a 2 decens éllel körbezárt márkaemblémával. Végül még annyi, hogy az autót ezen a szinten húszcolos alufelnikkel és 285/40-es papucsokkal kínálják.
A belteret a 2 egybeszabott digitális kijelző uralja (műszerfal: 12,3, központi képernyő: 14,9”). Funkcióik és megjelenítési módjaik felsorolásáról ugyanúgy két külön tesztet lehetne írni, mint a múlt héten tesztelt 550e esetében.
Kezelésük is ugyanolyan praktikus: a műszerfal tartalmát a volánról váltogathatjuk, a monitorét pedig a középkonzolra telepített iDrive pult forgótárcsájával és nyomógombjaival. Itt kapott helyet a menetmód-választó is, amely összehasonlíthatatlanul több lehetőséget kínál, mint az átlagautók Eco/Normal/Sport stb. beállításai.
Az Expressive, Relax, Silent, Digital Art stb. pozíciók ugyanis nemcsak a motor és a nyolcgangos váltó működését, hanem a például a hangulatvilágítást vagy az utastér hangkulisszáját is a választott módhoz igazítják. Az pedig tényleg már hab a tortán, hogy az utastérben felhasznált anyagok tekintélyes része újrahasznosított PET-palackokból készült…
Ami pedig a szereltséget illeti, a vezetéstámogató rendszerek listája gyakorlatilag hiánytalan, beleértve az automata parkolóasszisztenst is; a komfortholmik közül pedig a háromzónás légkondi és a 16 hangszórós Harman Kardon hifi érdemel külön említést.
Az X3 M50 erőforrása egy soros hathengeres benzinmotor, lágy hibrid technikával kiegészítve. A háromliteres turbóaggregát 280, a 48 V-os indítómotor/generátor 13 kW-ot tud, amiből összegezve 293 kW (398 LE) rendszerteljesítmény adódik.
Az elektromos rásegítés főleg induláskor, illetve keményebb gázadáskor érződik, de a rakétaszerű 4,6 másodperces százas gyorsulásból is kiveszi a maga részét. Az automata váltó abszolút simán dolgozik, tökéletesen igazodva a választott menetmódokhoz. A volán mögötti fülekkel „kézi” üzemmódban is használható, de ennek sok értelme nincs: a vezetőnél sokkal jobban eligazodik a 8 fokozat között.
A fülek igazából csak egy igazán ütős funkciót kínálnak: a bal oldalival aktiválható BOOST üzemmódot, amely 10 másodpercre abszolút csúcsra járatja az autót. Az előzés ilyenkor lehetetlen helyzetekben is lehetséges, ordító motorhang kíséretében.
Az xDrive összkerékhajtás pedig természetesen a hátsó kerekeket részesíti előnyben, hogy a verda kellően „megtámaszkodhasson” a minden pozícióban impozáns sprintek során. Ja és a fogyasztás? Címszavakban: a 8,4 literes tesztátlag háromliteres benzinmotorral, összkerékhajtással, magas építésű SUV karosszériával és úthengernyi kerekekkel jött össze…
