2023. március 11., 11:47

BMW X1 xDrive23i: A harmadik nemzedék

A patinás bajor márka is a nagyobbakkal (X5, X3) indította szabadidő-autóinak kínálatát, de gyorsan reagált, amikor eljött a „városi terepjárók” kora. Konkrétan 2009-ben, amikor bemutatta a család legkisebb tagját. Jelenleg pedig már az X1-es 3. generációja fut az utakon, a mai trendeknek megfelelő technikával (a hagyományos benzin- és dízelmotorokat kiegészítő hibrid hajtásláncokkal, illetve tisztán elektromos meghajtással).

BMW X1 xDrive23i
Galéria
+28 kép a galériában
Fotó: Vas Gyula

Az összesen 9 típusból álló kínálatból mi a kétliteres benzinmotor lágy hibrid rásegítésű változatát kaptuk meg a szokásos egyhetes tesztelésre.

Alaktan

Első pillantásra felismerhető, hogy az autó legújabb generációja áll előttünk. Köszönhető ez elsősorban a vesékből radiátorokká szélesedett hűtőmaszknak, a brutális méretűre nőtt középső és oldalsó légbeömlőknek, oldalt a karosszéria síkjába süllyesztett kilincseknek, hátul pedig a karcsúsított lámpáknak és az elrejtett dupla kipufogónak.

bmw-x1-xdrive23i-03
Fotó:  Vas Gyula

No meg sajnos a zongoralakk borítású lökhárítónak, amit személy szerint kifejezetten szerencsétlen innovációnak tartok. Az új generáció pozitív hozadéka viszont a jelentékeny méretnövekedés: hosszúságban 5,3, szélességben 2,4, magasságban 4,4 centiméter a többlet. Ez egyrészt impozánsabb megjelenést kölcsönzött az autónak, másrészt az utasok életterét is érezhetően megnövelte. A végére még annyit, hogy tesztautónk néhány említett látványtöbblete az M vizuális sportcsomag része volt.

Belvilág

Kezdjük a negatívumokkal: a BMW ennél a modellnél száműzte a középkonzolról tárcsával-nyomógombokkal kezelhető, rendkívül praktikus iDrive rendszert, plusz a kedvenc rádióállomások elmentésének eddigi, egyetlen gombnyomásos módszerét/lehívását. Mindez most a központi érintőképernyő bonyolult menürendszerének részévé vált, sokkal jobban elvonva a sofőr figyelmét a vezetéstől. Ugyanez érvényes a légkondi beállításaira is, ahol a praktikum szempontjából szintén visszalépésről beszélhetünk.

bmw-x1-xdrive23i-21
Fotó:  Vas Gyula

Viszont el kell ismernünk: kimondottan dekoratív a középkonzol új kezelőpultja, rajta az automata váltó decens billenőkapcsolójával, a menetmód-választó gombjával és a rádió művészi kivitelezésű tekerőjével. Az okostelefonnak is príma helye van, természetesen vezeték nélkül is tölthető, és az Android Auto/ Apple Car Play-társítás is biztosított.

bmw-x1-xdrive23i-14
Fotó:  Vas Gyula

Az egyéb kütyük csatlakoztatásáról és töltéséről elöl-hátul 2-2 C típusú konnektor gondoskodik. A digitális műszerfal számtalan megjelenítési lehetőséget kínál, beleértve a navigációs térképet is; az útra vetített kijelző (head-up display) szintén alaptartozék.  A hifi csúcsminőségű Harman Kardon volt, a vezetéstámogató rendszerek gazdag listájáról pedig a koccanásgátló és az automata parkolósegéd érdemel külön említést. Végezetül pár szó a térkínálatról: a hátul ülők is kellő kényelemben utazhatnak, és széles, pohártartós kartámlát is lehajthatnak maguk közé.

bmw-x1-xdrive23i-25
Fotó:  Vas Gyula

A koffer pedig alapon is impozáns 500 liter űrtartalmú, bővítve pedig több mint másfél köbméter.

Az országúton

Tesztautónk erőforrása a kétliteres benzinmotor + lágy hibrid kombináció volt, 218 LE összteljesítménnyel és 360 Nm nyomatékkal. Az aprócska akkuval társított 48 V-os hibrid rendszer természetesen nem képes az autó önálló mozgatására; jótékony hatását pl. a sima indulásoknál, a padlógázas besegítésnél és persze a fogyasztásban érezni. A hétgangos, dupla kuplungos automata váltót mára a végletekig kifinomították a németek: működését alig érezzük. Aztán vannak különböző menetmódok (köztük pl. egy „Expresszív” is, lásd a megfelelő ábrát), de e téren az igazi csemege a volán mögötti bal váltófül BOOST funkciója. Ez ugyanis kb. 10 másodpercre – tehát nagyjából egy előzés időtartamára – az autó minden lehetséges dinamikai beállítását maximalizálja.

bmw-x1-xdrive23i-15
Fotó:  Vas Gyula

Magyarul talán „Ami a csövön kifér” pozíciónak nevezhetnénk… A teljesség kedvéért még annyit, hogy az árlista felső régiójában szereplő autónk összkerékhajtású volt; a bajor cég xDrive rendszeréről nem kell külön bizonygatni, hogy a világ egyik legfejlettebb 4x4-es technikája. Aki viszont nem tart rá igényt, fronthajtással is megvásárolhatja az új X1-est, méghozzá 3 motorkombinációban…

ADATLAP
Benzinmotor: 1998 cm3, 150 kW (204 LE), 320 Nm
Villanymotor: 14 kW (20 LE), 55 Nm
Összteljesítmény/nyomaték: 160 kW (218 LE), 360 Nm
Akkumulátor: 0,86 kWh
Sebességváltó: hétfokozatú automata
Legnagyobb sebesség: 233 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 7,1 s
Gyári átlagfogyasztás: 6,5–7,2 l/100 km
Tesztfogyasztás: 7,6 l/100 km
CO2-kibocsátás: 146–162 g/km
H/Sz/M: 4500x1845x1642 mm
Csomagtér: 500–1545 l
Üzemanyagtartály: 45 l
A tesztelt típus induló ára: 47 750 €
A modellcsalád induló ára: 39 650 €
bmw-x1-xdrive23i-02
Galéria
+28 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.