BMW i5 M60 xDrive Touring: Hatszáz lóerős kombi
A szabadidő-autók évtizedek óta tartó dömpingje jócskán háttérbe szorította a klasszikus kombikat. Amelyik márkánál megmaradtak, ott többnyire szolid, átlagos teljesítményű családi autókká váltak. Ám amikorra mindenki elfogadta, hogy a mai kombik már csak ilyenek, jött a BMW, és két hatalmasat belecsapott a lecsóba. Összefusizott ugyanis az 5-ös széria Touring változatából egy 727 és egy 601 lóerős típust.

Az erősebbik a benzines-PHEV M5, a „gyengébbik” pedig e heti tesztünk alanya, tehát a tisztán elektromos i5 M60-as sportverziója. Egy elektromos fenevad, amely 3,9 másodperc alatt katapultál 0-ról 100 km/órás sebességre, és amelynek tesztelése során minden körülöttünk közlekedő autó csupán csigalassúsággal mozgó útakadálynak tűnt…
A BMW 5-ös családjában Touring nevet viselő kombi eleve attraktívabb a négyajtósnál. Öt métert meghaladó impozáns hosszúság, futballpályányi motorháztető, nyúlánk, lapos karosszéria, keskeny oldalüvegezés, kupés szabású far.
Az elektromos státusra csak a befalazott vesék utalnak, na meg hátul a kipufogók hiánya. Látványosak viszont az M sportcsomag kellékei, elsősorban a 21 colos (de még itt is feláras), tízküllős alufelnik, rajtuk 255/35-ös papucsokkal. Tesztautónk további extrája volt a tűzpiros metálfényezés, amely a legélénkebb, legfeltűnőbb szín a kínálatban. Mit mondjunk: pár éve még elképzelhetetlen lett volna a bajor márka autóin…
Sportváltozat ide vagy amoda, a beltér a német prémiummárka 5-ös sorozatának tömény luxusa. Fehér, perforált Alcantara bőrülések, millió színben választható hangulatvilágítás, szobrászati remekműnek beillő középkonzol (rajta a végtelenül praktikus iDrive kezelőpulttal), négyzónás légkondi.
Az alap hifi ezen a szinten Harman Kardon márkájú, de a tesztautónkban az abszolút csúcsminőségű Bowers & Wilkins cucc muzsikált, megszámlálhatatlan mennyiségű hangszóróval. További szemkápráztató látványosság volt a 16,1 hüvelykes központi kijelző, elképesztően gazdag tartalommal és megjelenítési formákkal. Komplex tájékoztatást nyújt például az összes elektromos tudnivalóról (a töltőállomások térképe, a töltésmódok beállítása, etc.).
A műszerfal szintén digitális, és a kettő együtt impozáns, 75 cm hosszúságú üvegfelületet alkot. Az M kivitel adaléka mindehhez az alul csapott, vastag sportkormány és az alumínium pedálok. Végezetül pedig lássuk a koffert, ami bármilyen verzióban a kombi karosszériák egyik fontos mutatója. Nos, kérem: alapon 570, maximumra bővítve 1700 liter. Ez nem igényel kommentárt; vagy ha igen, legfeljebb annyit, hogy az elektromos státus egyetlen decilitert sem faragott le belőle az egyéb típusokhoz képest.
Az i5 M60 hatszázegy lóereje az elöl 261, hátul 340 lóerős villanymotor összteljesítményéből adódik, ami természetesen 4x4-es meghajtást is jelent. Az együttes csúcsnyomaték gőzmozdony (vagy stílszerűbben villanymozdony) nagyságrendű 795 Nm, de a volán mögötti BOOST karral 10 másodpercig 820 (!!!) Nm-re növelhető.
Ez a kar egyébként a jelzett ideig MINDENT csúcsra járat az autóban; teszi ezt félelmetesen bömbölő motorhang kíséretében, amely természetesen a hangszórókból jön. Mit mondjak: a verda ilyenkor tényleg egy zabolátlan fenevaddá válik, és minden előzés egy szemvillanás… Ezen kívül van még öt hangzatos nevű, komplex menetmód (Expressive, Relax, Digital Art, stb.). A vezetés komfortját és biztonságát az összkerékhajtás, a hátsó légrugózás és tesztautónk feláras adaptív M futóműve emelte elképesztően magas szintre.
Külön említést érdemel a járgány forgalomfigyelő, intelligens rekuperációs rendszere, amely érzékeli, ha lakott településen haladunk, és reagál az egyéb sebességkorlátozó táblákra is. Ami pedig a hatótávolságot illeti, erősen használatfüggő, de „normális” vezetéssel 400 kilométer feletti értékekkel számolhatunk, lásd a teszt eredményét. A 22 kWh-os fogyasztást is reálisnak találtam, pláne az autó paramétereihez mérve; a töltési időkről pedig a műszaki adatokban olvashatnak részletesebben.
ADATLAP
Akkumulátor: 81,2 kWh
Teljesítmény: 442 kW (601 LE)
Nyomaték: 795 Nm
Gyorsulás 0–100 km/óra: 3,9 s
Végsebesség: 230 km/óra
Hatótávolság (WLTP-szabvány): 441–502 km
Hatótávolság (tesztadat): 435 km
Fogyasztás (gyári adat): 18,4–21 kWh/100 km
Fogyasztás (tesztadat): 22 kWh/100 km
Töltési idő:
* 11 kW AC, 0→100%: 8,5 óra
* 22 kW AC, 0→100%: 4 óra 15 perc
* 205 kW DC, 10→80%: 30 perc
H/Sz/M: 5060x1900x1505 mm
Csomagtér: 570–1700 l
Menetkész tömeg: 2425 kg
Induló ár: 102 000 €
A tesztautó ára: 125 095 €
