2025. február 18., 09:08

Biztosítás nélkül a hegyekbe? Inkább ne!

Bár sokan azt gondolják, hogy az általános utazási biztosítás mindenre kiterjed, ez sajnos nem mindig van így, főleg a hegyi mentés terén. A mentési költségek pedig könnyen pár ezer eurótól kezdve az akár több tízezer eurós nagyságrendig terjedhetnek, ha például helikopteres segítségre is szükség van. 

Hegyi Mentőszolgálat
Illusztrációs felvétel
Fotó: A Hegyi Mentőszolgálat Facebook-oldala
Ha a téli vakáció során a hegyekbe indulunk, nem árt tisztában lenni azzal, hogy a sípályákon vagy a túraösvényeken bekövetkező balesetek komoly költségekkel járhatnak. Szlovákiában a Hegyi Mentőszolgálat munkája (HZS) nem ingyenes – az igénybe vett mentési szolgáltatások díját a mentett személynek kell megtérítenie, kivéve, ha olyan biztosítása van, amely kifejezetten fedezi az ilyen eseteket.

Fontos tudni, hogy a biztosítás nem csupán a profi sportolóknak szól, hanem minden síelőnek és túrázónak, hiszen bármikor történhet váratlan baleset. Ez a szabály 2006 óta van érvényben, és könnyen meglepetésként érhet minket egy ilyen borsos számla, ha nem gondoskodtunk a megfelelő biztosításról.

Szlovákiában a hegyi mentés, különösen ha helikopteres beavatkozásra van szükség, igencsak drága mulatság lehet. Míg egy egyszerűbb gyalogos mentés több száz euróra rúghat, egy helikopteres szállítás akár 2 500–4 000 euróba is kerülhet. És ha a mentés során még több egység is beavatkozik, a költségek könnyen elérhetik a 20 000 eurót is.
Hogyan védekezhetünk?

A legfontosabb teendő, hogy már a síelés előtt ellenőrizzük, biztosít-e a meglévő utazási biztosításunk hegyi mentést. Ha nem, akkor érdemes kiegészítő biztosítást kötni. Ha a szlovák hegyekben tervezünk túrázni vagy síelni, különösen fontos, hogy ne hagyjuk figyelmen kívül ezt a kiegészítést, hiszen a Magas-Tátrától a Bélai-havasokig számos olyan terület található, ahol baleset érhet minket.

Hegyi Mentőszolgálat
Illusztrációs felvétel
Fotó:  A Hegyi Mentőszolgálat Facebook-oldala

A legbiztosabb megoldás, ha éves sportbiztosítást kötünk, ami nemcsak a téli vakációnk alatt, hanem egész évben fedezetet nyújt. Így nemcsak az anyagi veszteséget kerülhetjük el, hanem a nyugodt síelés élményét is bebiztosíthatjuk magunknak.

Mit tegyünk, ha baj van?

Abban az esetben, ha mégis megsérülünk vagy eltévedünk, a legfontosabb, hogy megőrizzük a nyugalmunkat. Ha sérült társunk van, első lépésként próbáljunk meg elsősegélyt nyújtani, majd értesítsük a Hegyi Mentőszolgálatot a 18 300-as segélyhívó számon, vagy használjuk a HZS mobilalkalmazását, amely egy gombnyomással továbbítja a pontos GPS-koordinátáinkat a mentőszolgálatnak. Ugyanúgy hívhatjuk a 112-es nemzetközi segélyhívót is.

Ha eltévedtünk, maradjunk egy helyben, és próbáljunk jelezni a környezetünknek – például hangjelzéssel vagy fényvisszaverő eszközökkel.

Ne hagyjuk, hogy a kirándulás rémálommá váljon!

A hegyi balesetek nemcsak az egészségünket, hanem a pénztárcánkat is veszélyeztethetik. Egy-egy baleset következményei a sípályán kívül is komoly hatással lehetnek, hiszen a mentési szolgáltatások nemcsak drágák, hanem sokszor elkerülhetetlenek is.

Ahhoz, hogy a téli sportok valóban szórakoztatóak legyenek, érdemes időben gondoskodni a megfelelő biztosításról, és elkerülni a nem várt anyagi meglepetéseket. A legjobb, ha előre felkészülünk, és így gondtalanul élvezhetjük a téli kalandokat anélkül, hogy a baleset utáni költségekkel kelljen foglalkoznunk.

Pontos információ a különféle biztosítási lehetőségekről a HZS weboldalán található. 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.