2020. május 15., 19:46

Az érintés ereje

Május 15. a Kenguru módszer napja, amely egy Kolumbiában fejlesztett módszer, lényege, hogy az édesanya saját testének melegével óvja a csecsemőt a kihűlés ellen, hiszen köztudott, hogy a koraszülött gyermekek hőháztartása rendkívül labilis.

Az orvostudomány is kitart amellett az álláspont mellett, hogy a fizikai kontaktus alapvető fontosságú a gyermekek lelki és testi fejlődésében.  A témában kutatásokat is végeztek, ugyanis megfigyelték, hogy a kórházakban és árvaházakban magukra hagyott gyermekek depressziós tüneteket mutattak és egyéb fizikai, valamint pszichés problémák is felmerültek náluk.

Dr. Ruth Feldman és kutatócsoportja tíz évig figyelte a közvetlen testi kontaktus előnyét a gyermekeknél. Különböző érintkezési formák hatását vizsgálták koraszülött csecsemőkön.

Összehasonlították az inkubátoros gondviselést és a kenguru módszert. 73 édesanyát kértek meg, hogy két héten keresztül saját testükkel melegítsék csecsemőjüket, valamint 73 inkubátorban fekvő koraszülöttet is monitoroztak.

A kutatócsoport kimutatásai szerint az első fél évben a kenguru módszert alkalmazó édesanyák sokkal érzékenyebbek voltak gyermekeik rezdüléseire, valamint ezek a gyerekek életük első tíz évében sokkal jobb kognitív képességekről tettek tanúbizonyságot.

A tíz éven át tartó kutatási szakasz végén kijelenthettük, hogy az édesanya közelsége a koraszülött csecsemők esetében javítja a gyerekek fizikai és mentális állapotát, és ez a hatás még tízéves korban is érezteti a hatását 

- nyilatkozta dr. Feldman. A tudósok hozzátették még:

Ezek a gyerekek nyugodtabban aludtak, idegi-endokrin szempontból jobban reagáltak a stresszre, autonóm idegrendszerük fejlettebben működött, és kognitív képességeik is jobbak voltak, mint az inkubátorban kezeltek

Kétségtelen tehát, hogy az érintésnek ereje van, amely stimuláló szerként hathat a gyermekek fejlődésére és a szülő-gyermek kapcsolatot is segít elmélyíteni, hiszen az édesapák is alkalmazhatják a kenguru módszert.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.