2025. március 16., 15:50

Az első nő, aki hivatásos csillagász lett

A közhiedelem a tudományok egykori művelőiként elsősorban a férfiakat tartja számon, ami talán nem meglepő, hiszen a nőkről általában olyan vélemény alakult ki, hogy ők inkább feleségként, esetleg szeretőként segítették az erősebb nem nagyra tartott képviselőit. Persze, ha alaposabban elmélyedünk a tudománytörténetben, sokkal változatosabb kép tárul elénk.

Profi lett
Caroline Lucretia Herschel (1750-1848)
Fotó: Wikipédia

Csak néhány példával szemléltetném, hogy már a legkorábbi időktől kezdve akadtak a szebbik nem képviselői között jónéhányan, akik az orvostudomány, a matematika vagy más tudományok terén értek el figyelemre méltó eredményeket.

A legelső női orvos, akinek létezését feljegyzések is tanúsítják, az Egyiptomban i.e. 2700 táján élt Peszeset volt. Ugyancsak az ókori Egyiptomban élt Aglaoniké, aki megjósolta az égitestek fogyatkozását. Theano az i.e. 6. században élt és Püthagorasz tanítványa (vagy felesége?) volt, akit matematikusként és orvosként emlegetnek. De hogy Mezopotámiából is hozzak példát, megemlíthetem az i.e. 1200 körül Babilonban élt Tapputi-Bellatikamot, aki talán az első név szerint ismert kémikus lehetett, mivel a növényekből lepárlással parfümesszenciákat készített.

Az ókori példák sorát az Alexandriai Hüpatiával (355 k. – 415) zárnám, aki elsősorban matematikusként, csillagászként és különböző szerkezetek feltalálójaként és a filozófia tanáraként vált ismertté. Az alexandriai politikai belviszályok áldozata lett: a feldühödött tömeg 415 márciusában rátámadt és meglincselte. A 18. században a felvilágosodott értelmiségiek egyik példaképe lett.

Caroline Herschel színre lép

Ez volt az az évszázad egyébként, amikor a nők is egyre komolyabb szerephez jutottak a tudományok területén.

Most a 275 éve, 1750. március 16-án, a Hannoveri Választófejedelemség fővárosában, Hannoverben született Caroline Lucretia Herschel alakját idézném fel, akit az első hivatásos női csillagászként emlegetnek a krónikák. Igaz, az élete egyáltalán nem úgy indult, hogy csillagokat és üstökösöket fog katalogizálni és a végén még a tudós társaságok is megtisztelik tagságukkal.

A családfő katonazenész volt és fiaiból is muzsikust igyekezett faragni. Caroline a lányai közül a legidősebb volt és különösen William nevű bátyjához ragaszkodott. Ő is szívesen tanult volna, de anyja szigorúan ragaszkodott hozzá, hogy potenciális feleségként elsősorban a ház körül teendők terén jeleskedjen. Később azért megengedte neki, hogy énekesnőnek tanuljon.

William Herschelt (1738–1822) 1755-ben a hannoveri hadsereg zenészeként Angliába vezényelték és ettől kezdve a szigetországban élt. Eleinte zenetanárként, énekesként igyekezett boldogulni, de komponált is, bár ezek a szerzemények nem maradtak fenn. Valamikor az 1770-es évek elején komolyabban érdeklődni kezdett a csillagászat iránt, több távcsövet is készített, mert az akkori műszereket nem tartotta kielégítőknek.

Uránusz
William Frederick Herschel (1738-1822)
Fotó:  Wikipédia
Caroline húga, 1772-ben, miután édesapja meghalt, bátyja meghívására Angliába, az ismert fürdőhelyre, Bath-ba utazott, ahol eleinte énekesnőként szeretett volna érvényesülni, közben azért bátyja mellett is szorgoskodott.

A két Herschel-testvér idővel megunta a muzsikusi életet és egyre több időt töltöttek el a csillagászati távcsövek közelében. Ez a szenvedély komoly tudományos érdeklődéssé terebélyesedett, és miután William 1781-ben felfedezte a Naprendszer addig ismeretlen bolygóját, az Uránuszt, a két testvér élete gyökeres fordulatot vett: Williamot III. György király afféle udvari csillagásszá nevezte ki, akinek 200 fontos évjáradék fejében csillagászati bemutatókat kellett tartania a király család számára.

Később, 1787-ben a munkáját segítő Caroline húgának is biztosítottak 50 fontnyi évjáradékot, ami tulajdonképpen azt jelentette, hogy hivatásos csillagásznak ismerték el.

A nő kezdetben a bátyja által készített távcsövek tükreinek csiszolásában és polírozásában segédkezett, közben megtanulta a csillagászati számítások technikáját és a megfigyelésekről feljegyzéseket is vezetett. Maga is gyakran belenézett a távcsőbe és 1783-ban felfedezett egy csillagködöt, amelyről ma már tudjuk, hogy egy galaxis volt. Idővel több ilyen „ködöt” is talált, de elsősorban új üstökösök felfedezőjeként írta be a nevét a csillagászat történetébe. Az elsőt, amely a katalógusokban C/1786P1 (Herschel) néven szerepel 1786-ban fedezte fel.

Ott szorgoskodott bátyja mellett, amikor a korszak legnagyobb teleszkópját építették meg: egy 12 méter fókusztávolságú, 126 cm tükörátmérőjű távcsőről (reflektorról) van szó, amellyel már az első használatba vételekor sikerült felfedezni a Szaturnusz egyik holdját, majd a következő hetekben további négyet. Az igazat megvallva, ezt a monstrumot nem volt éppen egyszerű „munkába állítani”, ezért inkább kisebb távcsövekkel dolgoztak.

Monstrum
William Herschel óriástávcsöve
Fotó:  Wikipédia
Caroline önállósítja magát

Caroline később további üstökösöket is felfedezett, az egyiket róla nevezték el (a 155 éves periódusú 35/Herschel-Rigolletről van szó, amely a számítások szerint 2092-ben érkezik ismét a Föld közelébe).

A nő életébe az hozott némi változást, hogy bátyja 1788-ban megházasodott és ő ettől kezdve önálló életre berendezkedve folytatta csillagászati megfigyeléseit és rendbe szedte John Flamsteed (1646–1719), az első angol királyi csillagász megfigyeléseinek jegyzékét, amelyet 1798-ban bemutatott a Royal Society tagjai előtt.

Bár ő volt az összeállítója, végül a bátyja neve alatt jelentette meg azt a csillagkatalógust, amelyben vagy félezer új csillagködöt sorolt fel. Később William egyetlen fiát, a szintén csillagász John Herschelt (1792–1871) is segítette.

William 1822-ben elhunyt, ekkor Caroline úgy döntött, hogy visszatér Hannoverbe, ahol élete végéig (1848. január 9-én, 98 évesen halt meg) csillagászként tevékenykedett. 1828-ban a brit Királyi Csillagászati Társaság aranyéremmel tüntette ki, majd 1835-ben tiszteletbeli tagjává fogadta. Három évvel halála előtt, 1846-ban IV. Frigyes Vilmos porosz uralkodó a Porosz Tudományos Akadémia aranyérmével tüntette ki.
Matróna
Caroline Herschel idős korában
Fotó:  Wikipédia

Noha munkássága jelentős volt, számos mai csillagászati (!) lexikonban nem találjuk a nevét, de jobb esetben is a bátyjáról készült szócikkben említik csupán. Bathban, a két Herschel egykori lakóházában egy múzeumot rendeztek be, legalább itt róla is megemlékeznek.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.