Az életmódváltás nem szólhat csak a lemondásról
Mit egyek? Mennyit? Este még belefér egy kiadós vacsora a fárasztó nap után? Mitől jött fel rám megint két kiló? Gyakori kérdések ezek, életünkben jó párszor feltesszük magunknak. Különösen, hogy egymást követik a „tuti diéták” és szinte naponta változik az élelmiszerek megítélése. Amit tegnap még egészségesnek kiáltottak ki, holnaputánra már tiltólistás lehet. Nehéz kiigazodni és a realitások talaján maradva próbálni változtatni az étrendünkön.

„Az életmódváltás és diéta kifejezéseket már elcsépeltnek tartom, annál is inkább, mert nincsen „egyenrecept” a testsúlycsökkentésre és a jobb testi-lelki kondíció elérésére. Mindenkinek megvan a saját útja. Megvan, hogy milyen ételeket ehet és naponta hányszor. Nevezhetjük ezt afféle személyre szabott rendszernek is. Nem árt, ha szervezetünk jelzéseire is figyelünk. Van, aki akár egész nap is kibírja étkezés nélkül, viszont ő lesz az, aki este nekiront a hűtőnek és azt a tápanyagmennyiséget, amire valójában a szervezetének szüksége van, bőségesen pótolja. Testünknek megvan a maga szénhidrátból, zsírból és fehérjéből álló kalóriaszükséglete. Néha kívánósak vagyunk, amikor testünk jelez, hogy most éppen egy kis zöldség vagy éppen egy szelet hús esne jól neki. Van olyan vendégem is, aki hetente egyszer eszik húst, sokkal inkább hajlik a zöldséges ételek felé. De van olyan is, aki a székelykáposztára és a knédlire esküszik.
– sommázza Kürthy Andrea, amikor leülünk beszélgetni.
Ő maga gyermek- és kamaszkorában súlyfelesleggel, jojóeffektusokkal küzdött, ezért többféle diétát is kipróbált, ráadásul családjában felütötte fejét a cukorbetegség. Később, amikor a pályaválasztásra került sor, ezek miatt is, a budapesti Semmelweis Egyetemre jelentkezett, ahol dietetikus diplomát szerzett.
Folytatva az eszmecserét, kiderül, hogy az időszakos böjt (bizonyos idősávban való étkezés), mely a legújabb a divatőrület, szintén nem felel meg mindenkinek. Andrea a hozzá érkező, testsúlyt csökkenteni kívánó ügyfeleitől mindig megkérdezi, hogy próbálkoztak-e már valamilyen módszerrel, az mennyire volt hatékony és miért nem tudták tartani hosszú távon.
„Őszintén megmondom, semmilyen módszert sem ítélek el, mert lehet, hogy az adott személynek éppen az válik be. Az időszakos böjtnek is vannak pozitívumai és negatívumai, de mint minden életmódváltásnál, itt is az a lényeg, hogy hosszú távon hatékony-e.
Ha a táplálék minősége és/vagy mennyisége nem változik, akkor a mérleg nem fog kevesebbet mutatni. Tudatosság nélkül nem megy. Nem árt, ha mindig átgondoljuk, hogy a másnapunk miként alakul. Mikor és hol tudunk enni. A legjobb, ha megtervezzük a másnapi reggelit, ebédet és vacsorát” – fűzi hozzá.
Aki fogyni akar, vagy csak jobban szeretné érezni magát a bőrében, annak a fennálló betegségeit is figyelembe kell venni. Aki cukorbeteg vagy inzulinrezisztens, annak másként kell táplálkoznia, mint aki egészséges. Ezért sincs egységes recept.
„A dietetikus sokszor nincs könnyű helyzetben. Ha például olyan ügyfél érkezik, aki öt-hat féle ételt tud megenni, esetleg ételintoleranciában is szenved. Tanácsolhatom neki, hogy kedvenc ételeit esetleg próbálja meg másként elkészíteni, amivel jobbat tesz az egészségének. Senkit sem beszélek le kedvenc ételeiről, de abban el tudom igazítani, hogyan készítse, mivel együtt fogyassza és mikor. Így aztán nem kell lemondania azokról az ételekről, amelyeket régóta kedvel, csak egy kicsit „megreformáljuk” a recepteket.
A megfelelő mozgásforma kiválasztása is nagyon fontos, hiszen míg valakinek a futás, másnak az edzőtermi sport a megfelelő.
A kitartás az egyik legfontosabb tényező az életmódváltásban. Sok kísértésnek vagyunk kitéve, elég, ha csak a karácsonyi ünnepekre és az ahhoz tartozó eszem-iszomra gondolunk. Vagy ott van a vasárnapi ebéd utáni sütizés. Nem szólhat a lemondásról az egész életünk…
A vasárnapi rántott hús-krumplipüré ebéd után persze jó lenne várni legalább három órát a krémessel, de egy családi ünnepségen, ahol egymást követik a fogások, senki sem vár ennyi időt a sütemény elfogyasztásával. Nyilván az életmódváltásban lévő személy sem. Ha viszont a megszokottnál többet eszik, azt egészen biztosan jelezni fogja az emésztőrendszere, amelyik már egy másik rezsimre állt át. Ha ez meg is történik, vagyis „vétkezünk”, semmiképpen se fogjuk fel tragédiának, ne őrlődjünk rajta. Folytassuk személyre szabott étrendünket és kész” – tanácsolja a szakember.
Nemsokára beköszönt a nagyböjti időszak. Sokan ilyenkor nem, vagy alig esznek, csak leveket fogyasztanak. Esetleg belevághatnak olyan böjtökbe, amelyek többet árthatnak, mint használnak.
Már követni se bírjuk, annyiszor változik egyes élelmiszerek megítélése. Ilyen például a tej és tejtermékek fogyasztása.
„A tejet jómagam se preferálom. A magasabb zsírtartalmú tejből készült termékek – sajtok, túrók – fogyasztása mellett teszem le a voksot. Nem látok semmi kivetnivalót a hozzáadott-cukor nélküli joghurtok fogyasztásában sem. Mindez természetesen egészséges emberekre érvényes. Bizonyos betegségek esetén a zsírszegény variációkat kell választani. Egyes diagnózisoknál pedig a tejtermékek fogyasztása egyáltalán nem ajánlott.
– mondja.
A kalóriák számolása helyett a dietetikus a tápanyagok milyenségét tartja fontosnak. Nem mindegy, mikor és mi kerül a tányérra. Egyszerű szabályok betartásával ideálissá lehet tenni a napi táplálkozást.
Attól, hogy a kenyér kovászos, még nem biztos, hogy jobb, mint az élesztős. A liszt milyensége is sokat számít. Ha tönkölybúzából vagy hajdinából készül, az már biztató” – teszi hozzá.
Lehet, hogy nem is gondolunk rá, de a testsúly optimális szinten tartásában döntő tényező, hogy az étkezések mikor és milyen körülmények között zajlanak.
Az életmódváltás, fogyás mindig akkor sikeres, ha a partner, a család is részt vesz benne. A legfontosabbnak a rendszer kialakítását tartom. Hányszor és milyen időközönként táplálkozom, mit és milyen körülmények között eszem. Ha valaki ebédidőben nem tud főtt ételt fogyasztani, mert éppen olyan helyen van, hogy erre nincs lehetősége, attól még ehet jó ételt, akár hideg formában is. De ez nem jelenti azt, hogy este majd a melegből otthon dupláz. Arra is kell gondolni, hogy olyankor a szervezet és az emésztőrendszer már pihenőre készül, nem jó túlterhelni” – zárja beszélgetésünket a dietetikus.