Allergiás? Mutatjuk, mi segíthet
Manapság már egyre többen szenvednek allergiás megbetegedésekben szerte a világon. Tulajdonképpen mi is az allergia, hogyan alakulhat ki és milyen tünetei lehetnek?

Az allergia az immunrendszer túlzott reakciója azokra az anyagokra, amelyek egyébként egészséges (vagyis nem allergiás) egyéneknél semmilyen reakciót nem váltanak ki a szervezetből. Az allergiás tüneteket okozó anyagok az allergének. Ezek lehetnek például a fémek, poratka, a fenti párbeszédben olvasható állati szőrök és virágok pollenjei, de különféle élelmiszerek és egyéb dolgok. A szezonális allergiát sokszor szénanáthának is hívják. A gyenge immunrendszer, a súlyos stressz, az egészségtelen táplálkozás és a vitaminok, nyomelemek szükséges mennyiségének hiánya is okozhatja az allergia kialakulását.
Szakértők szerint az allergiát közvetlen örökölni nem lehet, az arra való hajlamot azonban igen.
Minél közelebbi hozzátartozó az allergiás beteg, annál valószínűbb a betegség kialakulása. Az allergia valójában az immunrendszer ,,tévedésének" következménye, túlzott reakciója egy egyébként ártalmatlan anyagra.
Az allergia tüneteit gyakran össze lehet téveszteni a különböző intoleranciák, vagy az autoimmun betegségek tüneteivel.
Az autoimmun betegségnél az immunrendszer a test saját fehérjéit támadja meg (így keletkezik például a lisztérzékenység).
Nem szükségszerű, hogy az allergia tünetei csak és kizárólag azon a helyen jelentkezzenek, ahol a szervezet találkozik az allergénnel (szem-, száj-, orrnyálkahártya, bőr, emésztőrendszer).
Az allergia tünetei közé tartoznak többek között a tüsszögés, orrfolyás, szemviszketés, könnyezés, orrdugulás. Az allergiás asztma ismérvei a nehézlégzés, köhögés, fulladás, de az ekcémára a bőrkiütés a leginkább jellemző. Egyéb allergiás tünet lehet még a hasi fájdalom, hasmenés, de például a fáradtság is.
Az allergia egyik legsúlyosabb formája az anafilaxiás sokk. Okozhatja ételallergia, vagy akár rovarcsípés is.
Tünetei lehetnek eszméletvesztés, vérnyomásesés, bőrkiütés, émelygés, légzéskimaradás. A leggyakoribb allergének a földimogyoró, diófélék, illetve gyermekeknél a tej-és tojásfehérjék, esetleg a szója.
Az utóbbi időben az allergiás betegek valódi csapása az ambrosia (Ambrosia artemisiifolia), vagyis másnéven parlagfű (gyomnövény),
amely június végétől egészen október közepéig virágzik. A cikk szerzője is éppen ennek a fránya növénynek köszönheti az allergiáját, de jó úton halad a gyógyulás felé.
Leginkább gyógykezelésen vesz részt (tájékoztatást kérhetnek az allergológus szakemberektől), de többek között figyel arra, hogy elegendő gyümölcsöt és zöldséget juttasson a szervezetbe, vitaminokat szed, kerüli azokat a helyeket, ahol a parlagfű nő (karantén időszak alatt ez a pont könnyen kivitelezhető) és ha jelentkeznek a tünetek (tüsszögés, szem-, illetve szájpadlás-irritáció, könnyezés, bőrpír az orr körül – a sok orrfújás következménye is lehet), akkor igyekszik eljárni az orvos utasításai szerint.
Szemcseppek, spray és tabletta enyhítheti a tüneteket.