A tudósok arra utaló jeleket találtak, hogy élet létezhet a K2-18b exobolygón
A tudósok egy távoli - a Földtől mintegy 120 fényévnyire levő - bolygón életre utaló jeleket fedeztek fel egy űrteleszkóp segítségével. A Cambridge-i Egyetem tudóscsoportja a K2-18b nevű bolygó légkörét tanulmányozta, és olyan molekulák jeleit fedezte fel, amelyeket csak a Földön élő egyszerű organizmusok állítanak elő.

Ez a második és eddig legígéretesebb felfedezés: a tudósok a NASA James Webb űrteleszkópjának segítségével élethez kapcsolódó vegyi anyagokat mutattak ki a bolygó légkörében. A Cambridge-i Egyetem csapata és független csillagászok azonban hangsúlyozzák, hogy az eredmények megerősítéséhez további adatokra van szükség.
- mondta Nikku Madhusudhan, a Cambridge-i Egyetem Csillagászati Intézetének vezető kutatója.
A James Webb űrteleszkóp olyan nagy teljesítményű, hogy képes elemezni egy kis vörös Nap körül keringő bolygó légkörének kémiai összetételét a csillag felől érkező fény alapján.
A cambridge-i csoport megállapította, hogy a légkörben a jelek szerint az élettel kapcsolatba hozható két molekula közül legalább az egyiknek a kémiai nyoma megtalálható: a ként tartalmazó dimetil-szulfid és dimetil-diszulfid. A Földön ezeket a gázokat a tengeri fitoplankton és a baktériumok termelik.
Madhusudhan professzor elmondta, meglepte, hogy a műszer mennyi gázt észlelt egyetlen megfigyelési folyamatban.
- mondta.
- jegyezte meg a Cambridge-i Egyetem kutatója. A BBC-nek azt is elmondta, hogy
A tudományos zsargonban ez öt szigmás eredményt jelent. Ezek a legújabb eredmények csak három szigmásak, vagyis 99,7 százalékosak. Ez azonban sokkal magasabb, mint az az egy szigma (68 százalék) eredmény, amelyet a csapat 18 hónappal ezelőtt ért el, és amelyet akkor nagy szkepticizmus fogadott.
Catherine Heymans, az Edinburghi Egyetem munkatársa szerint még ha a cambridge-i csapat öt szigmás eredményt is kap, az nem lesz perdöntő bizonyíték az élet létezésére a bolygón.
- mondta Heymans a BBC-nek. A Földön az óceánban élő mikroorganizmusok termelik, de még tökéletes adatokkal sem mondhatjuk biztosan, hogy biológiai eredetű, még egy távoli világban sem - magyarázta.
- mondta Heymans.
A Cambridge-i csapat is, amely más csoportokkal együttműködik, egyetért ezzel a nézettel.
A kutatásról szóló cikk a The Astrophysical Journal Letters című folyóiratban jelent meg.