2025. április 24., 14:26

A rovarcsípések életveszélyes reakciókat válthatnak ki

A méhek, darazsak, lódarazsak csípése vagy a kullancsszívás általában nem jelent komoly problémát, de egyes esetekben életveszélyes reakciókat okozhat.

Vajon mi lesz?
Fotó: mamanet.hu

Erre Katarína Liptáková, a zólyomi Agel kórház sürgősségi osztályának főnővére figyelmeztetett.

Az egészségügyi szakemberek azt javasolják, hogy súlyos helyi reakció esetén forduljanak szakemberhez.

Liptáková szerint tünetei légszomjban és légzés közbeni zihálásban, az arc, az ajkak, a nyelv vagy a torok duzzanatában, szédülésben, szívdobogásban, vérnyomásesésben, eszméletvesztésben, csalánkiütések formájában nyilvánulhatnak meg, de felléphet hányinger, hányás vagy hasi fájdalom is.

Elmagyarázta, hogy ezek a tünetek anafilaxiás sokkra utalhatnak, amely súlyos allergiás reakció és azonnali adrenalin beadását és az életjelek megfigyelését teszi szükségessé.

A sürgősségire kell jönni akkor is, ha a fej, a nyak vagy a légzőszervek területén masszív duzzanat jelentkezik, vagy ha a csípést vagy a kullancsot nem lehet eltávolítani. A rovarméregre bizonyítottan allergiás betegeknek adrenalin-autoinjektort kell maguknál tartaniuk, és fel kell őket világosítani a használatáról”

- tette hozzá Liptáková.

Felhívta azonban a figyelmet arra is, hogy felelősségteljesen vegyék igénybe a sürgősségi egészségügyi ellátást.

Ha a tünetek nem súlyosak és nem élet- vagy egészségkárosítóak, azt javasolja, hogy először forduljanak a háziorvoshoz vagy telefonon forduljanak szakemberhez.

A sürgősségi osztály indokolatlan felkeresése megnövelheti a kritikus állapotban lévő betegek várakozási idejét”

- magyarázta Liptáková.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.