2025. április 26., 16:45

A leghíresebb földrengéskutató

A földrengések vitathatatlanul a legnagyobb riadalmat kiváltó természeti jelenségek közé tartoznak. Az évezredek során számos nagy erejű földrengésről készültek feljegyzések, sőt a halálos áldozatok számáról is tudósítanak a beszámolók.

Ismert név
Charles Francis Richter (1900-1985)
Fotó: Wikipédia

Az igazság az, hogy egy-egy földmozgás várható bekövetkeztét csupán valószínűsíteni lehet, legfeljebb bizonyos hang- és fényjelenségek, illetve az állatok viselkedésében bekövetkező változások alapján gyanakodhatunk a hamarosan bekövetkező eseményre.

A földrengések erősségének, kiváltó okainak tudományos vizsgálata alig másfél évszázada kezdődött. A földrengéskutatás, azaz a szeizmológia elindítója Ernst Rebeur-Paschwitz (1861–1895) német csillagász és geofizikus volt, aki a Hold árapály hatását vizsgálva arra volt kíváncsi, hogy a kőzetrétegek hogyan viselkednek, vajon elmozdulnak-e. 1889. április 17-én a megfigyelésekhez használt ingája szokatlan jeleket rögzített. Később kiderült, hogy ezt a tokiói földrengés okozta, amelynek hullámait a kontinenseken is áthatolva sok ezer kilométeres távolságban regisztrálta berendezés.

Sajnos a német tudós gümőkórban megbetegedett és 34 évesen elhunyt. Nem sokkal halála előtt javaslatot tett egy globális megfigyelőhálózat létrehozására.

Úttörő
Ernst von Rebeur-Paschwitz
Fotó:  Wikipédia

A földrengések vizsgálata elsősorban azokban a térségekben nagyon fontos, ahol a földmozgások sűrűbben fordulnak elő. Ilyen térség az USA nyugati partvidéke is, elsősorban Kalifornia állam, ahol gyakran következnek be kisebb-nagyobb, sajnos olykor komoly károkat okozó, halálos áldozatokat is követelő földrengések.

Mindezt azért tartottam fontosnak elmondani, mert a szeizmológia történetében ennek a térségnek komoly szerep lett. Itt élt és működött a szeizmológia talán legjelentősebb, de mindenképpen egyik legismertebb képviselője, a 125 éve, 1900. április 26-án született Charles Francis Richter, a róla elnevezett szeizmikus skála névadója.

Felmenői németországi bevándorlók voltak és egyik életrajzírója szerint szülei kétszer is összeházasodtak, de aztán végérvényesen szakítottak. Édesanyja először egy lánynak adott életet – ő később tehetséges költő lett, de idősebb korában Alzheimer-kórban megbetegedett és egy elmegyógyintézetben hunyt el. A „második” házasság idején látta meg a napvilágot Charles, de az apját igazából ő sem ismerte. Anyjával is eléggé bonyolult volt a kapcsolata és inkább a nagyapjához kötődött, de fiatal korában – talán a gének furcsa játékának eredményeként – idegileg labilis volt, egy pszichiáter is foglalkozott vele, akinek fennmaradtak a vele kapcsolatos feljegyzései, ezek érdekes adalékként szolgáltak az életrajzírói számára.

Nem szeizmográfusnak készült
Charles Francis Richter
Fotó:  Wikipédia

Egyetemi tanulmányai sem voltak éppen problémamentesek, végül a Stanford Egyetemen fizikából diplomázott és úgy tűnt, hogy az atomok szerkezetének vizsgálata terén lesz majd sikeres kutató. Több dolgozata is megjelent az atommagok körül mozgó elektronokról, de néhány év múlva a Carnegie Institute szeizmológiai laboratóriumának lett a munkatársa és végleg szakított a kvantumfizikával.

Idővel egy kis csapat alakult ki körülötte, ennek legjelentősebb képviselője egy Németországból kivándorolt zsidó származású tudós, Beno Gutenberg (1899–1960) volt, akivel Richter évtizedeken át együtt vizsgálta a földrengések különböző fizikai adatait. Kapcsolatuk sokáig inkább munkatársi volt, Richter egyik életrajzírója (Susan E. Hough) szerint egyfajta rivalizálás is volt közöttük és csak az 1950-es években mélyült el barátsággá. Gutenberget azért is kell kiemelni, mert az, amit ma a földrengések erősségét jellemző Richter-skálaként ismer a világ valójában kettejük munkájának a „gyümölcse”, de a német tudós szinte irtózott a nyilvánosságtól nem ragaszkodott ahhoz, hogy az ő neve is odakerüljön.

Munkatárs
Beno Gutenberg
Fotó:  Wikipédia
A földrengések erősségének jellemzésére már korábban is kísérletet tettek. Giuseppe Mercalli (1850–1914) olasz vulkanológus (eredetileg katolikus pap és a gimnáziumban, ahol tanított, Achile Ratti, a későbbi XI. Pius pápa is a tanítványa volt) 1882-ben állította fel a róla elnevezett skálát, amely eredetileg 10 fokozatú volt, később 12 fokozatúra bővült. Ez a földrengések erősségét az okozott pusztítás alapján igyekezett meghatározni. A 7–12 közötti fokozatok már a keletkezett károkra utalnak. A 11. fokozat olyan pusztító, hogy nem maradnak lakható épületek, a hidak leszakadnak, a hegyekben omlások keletkeznek. A 12. fokozat következtében az épületek és az infrastrukturális létesítmények megsemmisülnek, sőt még a folyók futása is megváltozik.
Pap volt eredetileg
Giuseppe Mercalli
Fotó:  Wikipédia

Bár ez a beosztás a laikusok számára is követhető, végeredményben mégiscsak szubjektív. A Richter (és Gutenberg) által kialakított skála a rengés erősségét megfelelő korrekciókkal a szeizmográf által jelzett legnagyobb kitérésből és az epicentrumtól (a földrengés fészkétől) való távolságából határozza meg. Az egyes fokozatok között 32-szeres a különbség, mivel a 100 km távolságban levő szeizmográf által mikrométerben mért kitérés tízes alapú logaritmusáról van szó.

Richter azért is lehetett sikeres, mert nem sokkal korábban Harry O. Wood (1878–1958) és John August Anderson (1876–1859) kifejlesztett egy torziós szeizmométert, amellyel rövid időtartamú földrengések hullámait tudták rögzíteni.

Torziós
Wood-Anderson szeizmográf
Fotó:  Wikipédia

A Richter-skála elméletileg felfelé nyitott, de lényegében a 10-es erősség már globális katasztrófával érne fel. Ilyen erősségű földrengést – szerencsére – még nem tapasztalhattunk, de ha a hírek legalább 5-6-os erősségű rengésekről szólnak, akkor biztosak lehetünk, hogy anyagi károk is keletkeztek.

A 0-1 közötti fokozatú rengésekből naponta sokezer lehet a Földön akár minimális szeizmicitású területeken is, az erősebb rengések viszont már elsősorban jól kijelölhető térségekben tapasztalhatók. Minél erősebb földmozgásról van szó, a gyakoriságuk annál kisebb. Kilencesnél erősebb földrengés mintegy húszévente fordul elő. A Richter-skála bevezetése óta mért legnagyobb, 9,5 erősségű földrengés Chile partjai előtt következett be 1960-ban. A második legerősebb, 9,2 erősségű földrengés 1960-ban Alaszkában történt, a 2004 karácsonyi indiai-óceáni földrengés erőssége 9,1 volt. A mai Magyarország területén kipattant legnagyobb földrengés Komáromban keletkezett 1763. június 28-án, erősségét 6,3-ra becsülik.

Richter egész életét a szeizmográfiának szentelte, számos tanítványa is volt, bár korántsem akkora számban, ahogy egy ilyen tudós professzortól elvárnánk. Támogatta a földrengésbiztos épületek építési szabályrendszerének kidolgozását, és ellenezte a harminc emeletnél magasabb épületek építését. Közreműködött a dél-kaliforniai földrengésjelző hálózat létrehozásában, amely nemcsak a földrengések erősségét és középpontját, hanem gyakoriságukat is rögzítette. Több nyelvet is megtanult (még valamit japánul is tudott!) annak érdekében, hogy az őt foglalkoztató témáról készült dolgozatokat akár eredetiben is olvashassa.

Kevés tanítványa volt
Charles Richter a szeizmogramot tanulmányozza
Fotó:  Wikipédia

A szakmai körökben 1998 óta már nem a róla elnevezett skálát használják, hanem a Mercalli-skálára emlékeztető ún. európai makroszeizmikus skálát, amely nem a földrengés fészkében felszabaduló energia mértékéből vezeti le a földrengés erősségét, hanem a hatás helyén, a rengés okozta pusztításból. Ennek is 12 fokozata van, de ugyanolyan szubjektív, mint a Mercalli-skála.

Richternek érdekes hobbijai is voltak. Szenvedélyes scifi-rajongó volt, a „földönkívüliekkel” foglalkozó folyóiratokból hatalmas gyűjteménye volt. Fiatal korában nővéréhez hasonlóan ő is írt verseket, kedvelte a komolyzenét és gyakran járt hegyet mászni.

Negyven évvel ezelőtt, 1985. szeptember 30-án hunyt el.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.