2024. november 11., 17:37

A kávé, ami nem csak ébreszt

A kávé reggelente sokunk számára elengedhetetlen, de tudta, hogy ezen túl sokkal többet is adhat nekünk? A koffein nemcsak energiát ad, hanem a kutatások szerint számos egészségügyi előnyökkel is járhat. A mindennapi kávézás hatásaival kapcsolatban azonban sok a tévhit. Mi a titok, hogy a kávé valóban jót tegyen? Petes Marek, a dunaszerdahelyi Buena Coffee House kávémestere elárulja, hogyan érdemes fogyasztanunk a kávét, hogy az ne csak finom, hanem hasznos is legyen.

kávé
Fotó: Pixabay

Először is, a kávé legfőbb összetevője a koffein, ami segít felpörögni és csökkenti a fáradtságot. Ha napi egy-két csésze kávét iszunk, az segíthet, hogy frissebbnek érezzük magad, jobban összpontosítsunk, és könnyebben vegyük a mindennapi akadályokat. De a kávé ennél többet is tud: egyes kutatások szerint rendszeres fogyasztása csökkentheti a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát, mivel segíthet megőrizni a hasnyálmirigy normális működését, ami a vércukorszint szabályozásáért felelős.

A kávé nemcsak a testünkre, hanem az agyunkra is jótékony hatással lehet. Bár az eredmények vegyesek, néhány kutatás arra az eredményre jutott, hogy a kávé fogyasztása segíthet csökkenteni az Alzheimer- és Parkinson-kór kockázatát. Egyes vizsgálatok azt is kimutatták, hogy a kávé segíthet a depresszió, így az öngyilkosság megelőzésében is, különösen azok körében, akik napi több csésze kávét isznak.
Darált kávé
Fotó:  Pixabay

Végül, a kávé számos egyéb előnyt is kínál. A szív- és érrendszeri betegségek, stroke és még a májbetegségek kockázatát is csökkentheti. Sőt, egyes kutatások szerint a kávé segíthet a fogyásban is, mivel befolyásolhatja a zsírraktározást és támogathatja az emésztést.

Kávé, ahogy Marek látja

Petes Marek, a dunaszerdahelyi Buena Coffee House tulajdonosa és kávémestere több éve tölti a napjait a kávé világában, és saját tapasztalatait, valamint a kávéval kapcsolatos tudományos ismereteket is figyelembe véve, több hasznos tanácsot osztott meg velünk. A kávéval kapcsolatban ugyanis sok tévhit kering, és Marek szerint érdemes tisztában lenni a legfontosabb szabályokkal.

Petes Marek
Fotó:  A Buena Coffee House Facebook-oldala

Az első és legfontosabb dolog, amit Marek kiemel, hogy soha ne igyunk kávét éhgyomorra. A kávé önálló fogyasztása reggel, anélkül, hogy előtte innánk egy pohár vizet, nem a legjobb választás. A víz segít hidratálni a szervezetet, és csak utána jöhet a kávé, hogy ne terheljük túl a gyomrot.

A kávé nem az első ital, amit reggel a szervezetnek adnunk kell, hanem inkább egy következő lépés, amikor már megfelelően felkészült a napra”

 – mondja.

Marek a minőség fontosságát is hangsúlyozza. Szerinte a legjobb kávé az, ami minőségi, friss pörkölésű és megfelelően elkészített. „A robusztát és az arabicát nagyon másképp kell kezelni, mert teljesen különböző hatásokat adnak. A robusztában háromszor több koffein van, mint az arabicában, így ha valaki erősebb hatást szeretne, inkább a robusztát válassza. Az arabica viszont finomabb, kiegyensúlyozottabb ízvilágú, így akár több csésze kávét is fogyaszthatunk belőle naponta anélkül, hogy túlzott koffeinfogyasztásba csúsznánk” – teszi hozzá.

A kávé fogyasztása egyébként – ahogy minden más – egyéni kérdés is. „Mindenkinek más, hogy mennyi koffeint bír el a szervezete. Van, aki napi két csésze kávéval is tökéletesen jól érzi magát, míg másoknak napi négy-öt csésze sem elég. De nem szabad elfelejteni, hogy a kávé lehet függőséget okozó, és akár allergiás reakciókat is kiválthat” – figyelmeztet Marek. Szerinte mindenkinek magának kell kitapasztalnia, hogy mi az, ami számára ideális.

Amikor arra gondolunk, hogy vajon kik ihatják a legtöbb kávét a világon, biztosan az olaszok jutnak eszünkbe. Pedig nem. Marek elmondta, hogy ők bizony az északi, skandináv népek.

Petes Marek
Fotó:  A Buena Coffee House Facebook-oldala

A tejes kávéról is van véleménye. Marek szerint a tej valóban lágyítja a kávé ízét, de nem csökkenti a koffeintartalmát. „A koffein vízben oldódó anyag, tehát bármit is teszünk a kávéba, az nem gyengíti a hatását. A tej csak az ízkomponenseket lágyítja, de a koffein erőssége ugyanolyan marad” – mondja.

A kávé tehát nemcsak finom, hanem valódi jótékony hatásokkal is bír – de csak akkor, ha odafigyelünk a minőségre, a mennyiségre, és arra, hogyan illesztjük be a napi rutinunkba.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.