2024. október 20., 16:16

A Balaton ékköve, Tihany - KÉPEKKEL

A magyar tenger egyik legizgalmasabb települése a Tihanyi-félszigeten fekszik. A mediterrán hangulatú község annyi látnivalót kínál az ideérkezőnek, hogy nem győzi kapkodni a fejét. Itt van a híres bencés apátság, ahol az eleve gazdag állandó kiállítás mellett nyaranta egy-egy különleges, időszaki képzőművészeti kiállítás is látható, de az őslevendulás is nagy forgalmat bonyolít le. Benézhetünk a történelmi panoptikumba és ellátogathatunk az egyedinek számító babamúzeumba is. Mindeközben számtalan árus kínálja portékáit, amelyek között főszerepet kaptak az illatos növényből készült termékek: a szappantól a sörig, a fürdősótól a levendulaolajig. Azok pedig, akik magyar iskolában szerezték alapműveltségüket, valamennyien hallottak már a tihanyi apátság alapítóleveléről, amely latin szövegébe magyar szavak is kerültek.

tihany
Galéria
+8 kép a galériában
A tihanyi apátság
Fotó: Zsebik Ildikó

A csendet és békességet sugárzó apátság története csaknem ezer esztendőre tekint vissza. Alapítása idején a Balaton még mocsaras, vad világnak számított, amelynek kiemelkedő pontjára építették a Tihanyi Bencés Apátságot, hogy az itt élők majd a Teremtő nyújtotta jósággal és gondoskodással megváltoztassák a Balaton vidékét. A szerzetesek munkája nyomán indult fejlődésnek a mezőgazdaság, vele párhuzamosan pedig az írásbeli kultúra, a kézművesség és az építészet is.                               

Tihanyt az 1055-ben kelt alapítólevél még szigetként emlegeti, ugyanis a tó csökkenő vízszintje csak a 18. század végére alakította félszigetté. A település neve állítólag a szláv csend szóból származik, utalva arra, hogy ez itt a béke szigete.

A monostorba először francia, majd I. András királyunk kijevi felesége révén keleti szerzetesek érkeztek. I. András a templomot Szűz Mária és Szent Ányos tiszteletére alapította. Az alapítólevél a szerzetesközösség számára jogi védelmet biztosított, ugyanakkor adománylevélként is szolgált. A monostor alapítólevelét a király díszes monogramjával és az azóta elveszett pecsétjével hitelesítette. Eredeti példányát a 18. századig helyben őrizték, majd Pannonhalmára került. Ma a főapátság levéltára őrzi. Hiteles másolatát azonban a Tihanyba látogató turista is láthatja.

Az apátságot a 13. században már bencések lakták. Itt jegyezzük meg: napjainkban mintegy 9000 bencés szerzetes 198 apátságban, 118 perjelségben és 99 egyéb házban él világszerte. 20 szövetségbe tömörülve alkotják Szent Benedek-rendjét. A női ágnak 763 monostora van.

Szent Benedek regulájában kötelezővé tette a szerzetesek számára a lelki és a fizikai munkát egyaránt, ebben a kolostorban a szerzeteseknek a kézművességre, írásbeli munkára és kertészkedésre volt lehetőségük, sőt egy jó ideig hiteles helyként is szolgáltak.

A mai rendházat a középkori templom és monostor maradványainak lebontása után építették a 18. században, s nem sokkal a munkák befejezése után II. József feloszlatta a rendeket, így a szerzetesi élet csak 1802-ben folytatódhatott. Újabb szünetet a kommunista idők jelentettek, s a rendszerváltozás után a veszprémi püspök 1990-ben ismét átadta a plébániát a bencéseknek.

A monostorépítészet központi eleme a kerengő. A négyzet alakú, ég felé nyitott belső udvar közepén az örök élet szimbólumaként egy kút található. Az eredeti épületből már csak a királyi kripta maradt fenn. Ott temették el az alapító I. András királyt 1060-ban, majd fiát is, Dávid herceget. Összesen 2 felnőtt és 3 gyermeksír található a kriptában.
tihany
A fő- és mellékoltár
Fotó:  Zsebik Ildikó
Az apátság temploma

A templom háromhajós, a szentély mögött volt a királyi kripta, de manapság a templom oltára mellett jobbra kaptak helyet I. András földi maradványai. Feltételezhetően csupán addig, amíg a kripta felújításával nem végeznek.

A Jézus Szíve-oltár 1771-ben készült Vajda Sámuel apát megrendelésére. A középpontjában Jézus szobra áll, két kezével a tövissel koszorúzott szívére, a megváltó szeretet forrására mutat.

A 12 lángnyelv a 12 apostolra utal. Az oltár alsó részén a Fájdalmas Szűzanya áll, szívében karddal, legalul a Krisztus keresztáldozata látható. Az oltár tetején a Szentlélek galambja jelenik meg, a dicsfény hét lángnyelve a Szentlélek hét ajándékát szimbolizálja. Az oltárépítmény két oldalán Szent Péter a kulcsokkal és Szent Pál áll, karddal a kezében, valamint a templom védőszentjei, Szent Ágoston és Szent Borbála.

A bencések Tihanyban

A Bencés Apátságot azért emelték, hogy hirdesse: Isten lelke betölti az egész földkerekséget. „E szent helyen olyan emberek éltek és dolgoztak, akik felismerték, hogy különleges a hivatásuk: a Teremtő adta jósággal, gondossággal, belső örömmel, kreativitással meg kell változtatniuk a Balaton vidékét” – olvasható a kiállítási panelen.

A szerzetesek naponta kétszer étkezhettek, napközben tilos volt enniük. Bár világi szakácsot alkalmaztak, az étel felszolgálásában már csak a szerzetesek vehettek részt. Az étkezés során vagy teljes csend honolt, vagy hangos felolvasás zajlott. Ónedényekben főztek, ebben is tálaltak, sőt ebből is ettek.

Az étel maradékát szétosztották a szegények között. A főzés alapanyagául saját állataik húsa, kertjük gyümölcsei, zöldségei, illetve az erdő és a tó élővilága szolgált. Ivásra leginkább előre felforralt vizet és bort fogyasztottak. Szigorú böjtöt követtek húsvét előtt 40 napig, adventkor, fontos ünnepek előtt, valamint minden szerdán és pénteken.

tihany
Szent Benedek és nővérének szobra
Fotó:  Zsebik Ildikó

A szerzetesi életet bemutató kiállítás végén arra is választ kapunk, hogyan élnek ma a szerzetesek.

Mindenkinek saját cellája van, az apró szobák berendezése puritán, a legtöbb helyet a könyvespolc foglalja el. Mindannyian használnak laptopot, a fiatalok okostelefont, kölcsönösen látják egymás napi programjait, eltávozásait, munkáit. Miután 1994-ben visszakapták a monostorépületet, élére Korzenszky Richárdot nevezték ki. A közösség 1999-ben perjelségi rangra emelkedett, 2012-ben pedig önálló perjelséggé vált növendékek felvételi jogával, sőt a közösség saját elöljáróját is maga választhatja. Korzenszky Richárd perjel 2018-ban átadta a tihanyi szerzetesközösség vezetését a következő nemzedék képviselőjének, Mihályi Jeromos atyának. És álljon itt egy felvidéki vonatkozású információ is: ebben a szerzetesi közösségben él a bodrogközi Nagytárkányból érkezett, 1971-es születésű Gáspár Adalbert is. Összesen tíz szerzetes él Tihanyban.

Bittera Gyula vegyész 1926-ban honosította meg a levendula és egyéb gyógynövények termesztését az apátságtól bérelt 125 hold legelőn, így válhatott Tihany a magyarországi gyógynövénytermesztés egyik fellegvárává.

Befejezésül két érdekesség! Ami a híres-neves tihanyi visszhangot illeti, a templom északi falának felépülése, azaz a 18. század óta beszélhetünk annak meglétéről. Ez a fal a dombról kiáltott szavakat visszaveri. A jelenséggel kapcsolatban egy rege is született a hiú aranyhajú tündérről és a tavi király fiának tragikus szerelméről. Napjainkban ez a visszhang egyre halkabb, mert az új épületek útját állják a hang visszaverődésének.

Ugyancsak érdekességnek számít, hogy az utolsó Habsburg király, IV. Károly a rendházban töltött 5 napot, mielőtt száműzetésbe vonult volna feleségével, Zita királynéval Madeira-szigetére.

Megjelent a Magyar7 2024/41. számában.

tihany
Galéria
+8 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.