Frida Kahlo fotógyűjteménye
A budapesti Mai Manó Házban október 18-án ezzel a címmel nyílt meg egy népszerű latin-amerikai művésznek, Frida Kahlónak a fotógyűjteményéből készült kiállítás.

A művész a 20. századi Mexikó emblematikus alakja épp hetven éve, 1954. július 13-án halt meg Férje, Diego Rivera azzal a céllal ajándékozta a mexikóianknak a Kék Ház néven ismert közös otthonukat, hogy abban Frida életének és művészetének emlékére egy múzeumot rendezzenek be. Itt volt egykor Frida személyes birodalma. Előbb családtagjaival, majd férjével élt itt.
A művésznő is azt szerette volna, hogy halála után az épületben múzeuma legyen. Ez 1958-ban valósággá is vált, sőt mára a világ egyik leglátogatottabb múzeumává vált, ahol a látogató válogatást láthat alkotásaiból, személyes tárgyaiból, fényképeiből, dokumentumaiból, bútoraiból, illetve ruháiból. A házhoz egy kert is tartozik.
A ház adományazásakor azonban a férjnek volt egy kikötése: feleségének bizonyos személyes tárgyait zárják el a nagyközönség elől. Itt konkrétan mintegy 6000 darab fotóról, néhány rajzról, levélről, ruháról volt szó. Ezeket majd 50 éven át a Kék Ház fürdőszobájában őrizték.
Frida a felejtés ellenszereként tekintett a fotókra. Nagyapja és édesapja mellett, akik hivatásos fotográfusok voltak, maga is szenvedélyesen fotózott. Már gyerekként is többször állt modellt apjának, később meg jelentős fotográfusok készítettek róla felvételeket, pl. Man Ray, Martin Munkácsi, Edward Weston Brassai, Tina Madotti. Ők valamennyien a művésznő barátai is voltak.
Nem csoda hát, ha ezek a fotók sokat jelentettek Frida számára. A kiállított képek között olyanok is vannak, amelyeket Frida megcsonkított, eltávolított róla bizonyos embereket. A kiállított felvételek különböző méretűek, vannak egészen picik is, ezekhez a pénztárnál nagyító is kapható.
A tárlat 6 tematikus egységre bontható.
Az első teremben a Gyökerek címmel bemutatott fényképek válogatást adnak a családi fotókből. Különösen érdekesek az anyai nagyszülőkről és a szüleiről készült fotók. A szülők közül apja német bevándorló volt, zárkózott ember.
Frida a tudomány és a művészet iránti szeretetét, illetve a fotózás iránti érdeklődését is tőle örökölte.
Mamája Guillermo Kahló második felesége volt, egy szívós, mélyen vallásos asszony.
A kiállított fotók arról is árulkodnak, hogy az édesapa által készített portrék milyen komoly hatással voltak Frida Kahlo művészetére. Nem véletlen hát, hogy gondosan összegyűjtötte ezeket, sőt fennmaradásukról is gondoskodott. Egyrészt ezek helyettesítették az általa szeretett emberek jelenlétét, másrészt meg a történelem lenyomatai.
A harmadik terem jelmondata: Politika, forradalmak és Diego. Itt többek között Diego Rivera oroszországi útja során készített fotói láthatóak, számos gyárépület, illetve a mexikói forradalom pillantképei.
A Megtört test szekció képei Frida balesete után készültek, ezek bemutatják a nő fájdalmát, lábadozását, sőt azt is, hogyan alkotott fekve. Ebben a szekcióban szerepelnek azok a megcsonkított képek is, amelyekből Frida eltüntetett bizonyos részeket.
Az ötödik szekció, a Frida szerettei című, a művész számára fontos személyeket, köztük férjét, Diego Riverát, testvérét, Cristinát, valamint első szerelmét, Alejandro Gómez Ariast örökítik meg.
Itt nemcsak a családtagokról van szó, hanem a közélet azon szereplőiről is, akik közel álltak hozzá élete bizonyos szakaszaiban.
A kiállítás záró egysége Fotográfia címmel több híres fotográfus, köztük két magyar származású, Martin Munkácsi és Brassai /Halász Gyula/fényképeit tárja elénk, akik érezhetően hatottak Frida Kahlo művészetére.
Csak Kahlo fotóarchívumának felfedezésével vált nyilvánvalóvá, hogy számos műve fotográfiai kompozícióból ered, míg önarcképeit az édesapja által készített portrék jelentősen instpirálták.
A tárlat ezen a gyönyörű helyszínen, a Nagymező utca 20. szám alatt január 12-éig tekinthető meg hétfő kívételével minden nap 12 órától 19 óráig.