80 éve született Duka-Zólyomi Árpád, kiemelkedő felvidéki magyar politikus
Fűri Erzsébet, egykori prágai diák és nyugalmazott reaktorfizikus, sugárvédelmi szakértő, orvos-fizikus, aki a kiváló atomtudósnak és politikusnak munkatársa volt abban az igyekezetében, hogy Pozsonyban, a rákkórházban létrejöjjön a pozitron-emissziós diagnosztikai központ egy bejegyzést tett közzé Facebook-oldalán Duka-Zólyomi Árpád születésének nyolcvanadik évfordulója alkalmából.

Duka-Zólyomi Árpád 1941. május 8-án Pozsonyban született. Édesapja, Duka-Zólyomi Norbert (1908–1989) jogász, orvostörténész, a két világháború közötti korszak felvidéki magyar politikai életének egyik jelentős alakja volt, akit a II. világháborút követően a kommunista hatalom üldözött és családját is nehéz körülmények közé kényszerítette. Ebben a légkörben nőtt fel fia, Árpád, aki tudósként és politikusként is édesapja példáját követve egész életében a kisebbségbe szorult felvidéki magyarságot szolgálta. Az 1960-as években a prágai magyar diákok vezetőjeként (évekig az Ady Endre Diákkör elnöke volt) a felvidéki magyar ifjúsági mozgalom motorjaként elindítója lett a nyári ifjúsági táboroknak, majd a Csemadok Pozsonyi Városi Szervezetének elnökeként éveken át a főváros magyarságáért dolgozott, és amikor 1989-ben visszatért Dubnából, ahol reaktorfizikusként fontos tudományos munkát folytatott, ismét bekapcsolódott a közéletbe és az 1989-es rendszerváltás után az Együttélés PM egyik alapítójaként, majd a három magyar párt egyesülését követően az MKP parlamenti képviselőjeként meghatározó alakja lett a felvidéki magyar politikai életnek. 2004-től az Európai Parlament képviselőjeként is a magyar kisebbség ügyeinek szószólója volt, eközben nemzetközi tekintélyét is latba vetve sikerült kiharcolnia, hogy Oroszország, Szlovákiával szembeni tartozása fejében közreműködjön a pozsonyi Heyduk utcai rákkórház pozitron-emissziós képalkotó diagnosztikai berendezésének (PET) a létrehozásában.
Most idézzünk Fűri Erzsébet bejegyzéséből, aki Duka Zólyomi Árpád 2013. július 26-án bekövetkezett halála óta is hűségesen ápolja a tudós-politikus emlékét.