A trianoni fájdalom költője
Költészetünk kiemelkedő egyénisége, vagy uszító versek soviniszta költője? Szélsőséges nacionalista? Irredenta költemények patetikus alkotója, vagy a magyarság lelkiismerete? Harmad- és negyedbeli epigon, netán a szülőföldhöz való hűség és a nemzeti életigenlés kimagasló költője?

– írja Zalabai Zsigmond irodalomkritikus a Sajó Sándor verseiből összeállított, 2006-ban a Lilium Aurumnál kiadott kötet utószavában, utalva arra, hogy évtizedeken keresztül beszélni sem lehetett a nemzet iránt elkötelezett, termékeny költőről, akinek nemcsak versei, hanem műfordításai, irodalmi tanulmányai, drámái, elbeszélései és helytörténeti munkái is megjelentek.
A több mint harminc esztendeje működő, a magyar nemzeti kultúrát őrző, ápoló és fejlesztő tevékenységet végző Palóc Társaság alapító elnöke, Z. Urbán Aladár is hasonló véleményen van:
A nemzeti öntudat és a magyarság megtartását – a magyar identitás és a magyar anyanyelv ápolásának érdekében – éppen Sajó Sándor versei által azzal igyekeznek megerősíteni, hogy 2001 óta évente megszervezik a magyar költők hazafias verseinek szemléjét. A Magyarnak lenni: nagy s szent akarat! elnevezésű megmérettetésnek a városi könyvtár ad otthont Ipolyságon, a településen, amelynek egy Káptalan utcai, ma már nem létező épületében jelen írásunk főszereplője meglátta a napvilágot 1868-ban. A társaság közel húsz éve hívja és várja a versmondó alap- és középiskolás diákokat a magyar vers ünnepére; a fiatalok pedig érkeznek is. Nemcsak a közeli régióból, hanem az egész Kárpát-medence magyarok által lakott területeiről. A Z. Urbán Aladár vezette Palóc Társaság főleg az ifjúság felé közvetített üzenete egyértelmű: hűségesnek maradni az édes anyanyelvhez, a fölnevelő szülőföldhöz, az ősi kultúrához és a nemzeti közösséghez.
A Palóc Társaság a szavalóversenyek megszervezésén túl számos más módon próbálja éltetni Sajó emlékét. 2012-ben Z. Urbán Aladár szerkesztésében Szép szülőföldem, Felvidék címmel jelentették meg Sajó Sándor összes költeményének mintegy ötszáz oldalas gyűjteményét. A magyar fájdalom hű megfogalmazójának, a trianoni trauma leghitelesebb, legnagyobb hatású megéneklőjének, valamint a magyar szellem erősítőjének is nevezett irodalmárra különböző konferenciák és emléknapok keretein belül emlékeztek, sok más mellett Szidiropulosz Archimédesz, Metykó Béla és Kiss László történészek közreműködésével.
A honti Sajó-kultusz éltetésének egyik legjelentősebb mozzanatára 2008-ban, a költő születésének 140. évfordulója alkalmából került sor. Az ipolysági Szent István király téren ekkor avatták fel Sajó Sándor első köztéri szobrát, Oláh Szilveszter szobrászművész bronzból készült alkotását.
Hogy a Sajó-emlékhely ügye már az első csehszlovák köztársaság ideje alatt is felvetődött, bizonyítja Csáky Károly helytörténész, rámutatva A Hét című lap egyik 1930-as cikkére. Az Emléktáblát Sajó Sándor szülőházára! című írásban ez olvasható:
A szervezet 2018-ra – a költő születésének 150. évfordulója tiszteletére és halálának 85. évfordulója emlékére – Sajó Sándor-emlékévet hirdetett meg, amely során az ipolysági, a budapesti és a jászberényi megemlékezések és koszorúzások, a budapesti és újverbászi emléktábla-állítások mellett – a Magyar Írószövetség támogatásával – tudományos emlékülést tartott az ipolysági Szondy György Gimnáziumban, de rajz- és mozgóképpályázatot is hirdetett, ahogy irodalmi vetélkedőt is megvalósított.
A kérdés megválaszolása nem várathat tovább magára: Kicsoda ez a bizonyos Sajó Sándor?
– fogalmazta meg Z. Urbán Aladár.
A szülőföldhöz való hűség költője szülővárosában végezte elemi iskoláit, majd a selmecbányai evangélikus líceumban tanult, ahol a Mikszáth Kálmánnal is foglalkozó magyartanár, Breznyik János oktatta. Három év alatt címmel kiadott első költeményei diáktársai anyagi támogatásának köszönhetően jelenhettek meg. Már a budapesti egyetem bölcsészeti karát látogatta, amikor verseit sorra közölték a vidéki és a fővárosi lapok. Tanítóskodott Nyitrán, a délvidéki, jobbára svábok által lakott Újverbászon és a „poros, de legalább magyar városban”, Jászberényben is. 1895-ben már Sajóra magyarosított névvel élte életét felesége, Delhaes Lujza mellett.
Tanári pályája a budapesti III. kerületi gimnáziumban, majd a Szent László Gimnáziumban folytatódott. Hol a tanári könyvtár könyvtárosaként, hol kézimunkát, földrajzot, matematikát, latint, filozófiát, tornát, fizikát oktató pedagógusként, hol osztályfőnökként tevékenykedett.
– írja Szarka Emese, aki a Neveléstörténet című folyóirat egyik 2008-as számában átfogóan mutatta be, hogy az elsősorban költőként ismert Sajó Sándornak nem csupán írói, hanem társadalmi, tanári és intézményvezetői munkássága is jelentős. Az Egy elfelejtett pedagógus, Sajó Sándor című írásában így fogalmaz:
De idézzük fel a honszerető tanár 1922-es gondolatait is:
Ezen eszmék mentén születtek költeményei is, így a Magyarnak lenni és a Magyar ének 1919-ben című is, amelyek elsősorban a szülőföld iránti, féltő szeretettel történő ragaszkodásról tesznek hitet, s a magyarságélményre fókuszálva tolmácsolják a trianoni fájdalmat és kétségbeesést. Első válogatott verseskötete csupán 2000-ben jelent meg annak a Medvigy Endrének a szerkesztésében, aki a következőképpen vallott Sajóról:
Költészetünk kiemelkedő egyénisége, vagy uszító versek soviniszta költője? Szélsőséges nacionalista? Irredenta költemények patetikus alkotója, vagy a magyarság lelkiismerete? Harmad- és negyedbeli epigon, netán a szülőföldhöz való hűség és a nemzeti életigenlés kimagasló költője?
Tekintsünk rá akárhogy, Csáky Károly egy korábbi emlékbeszédének tartalmával talán mindannyian egyetérthetünk:
S hogy mennyire igazak a jeles helytörténész gondolatai, mutatja az is, hogy a szülőföldhöz való hűség költője, akinek születésnapja egybeesik a magyar nyelv napjával, száz év távlatából is érvényes üzenetet közvetít a jelenkor pedagógusainak. Bizony, más hely lenne a Kárpát-medence, ha megfogadnánk a Magyar műveltség, magyar iskola című tanulmányában leírt gondolatait: