2020. november 7., 19:11

Új lelkésze van a rozsnyói református gyülekezetnek

2020 októberétől Takács Klaudia látja el a lelkészi feladatokat a rozsnyói református egyházközségben. A beosztott lelkésszel a hitről, az eddigi szolgálatáról, a koronavírus-járvány egyházi életre gyakorolt hatásairól beszélgettünk.

 

Hogyan került Rozsnyóra?

Az ország nyugati részéből, a Vág-parti Negyedről származom. Már gyermekéveim is összekapcsolódnak a református gyülekezeti élettel.

Komáromban folytattam teológiai tanulmányaimat, ösztöndíjasként Budapesten és Németországban, Lipcsében is tanultam. 2015-ben fejeztem be az egyetemet, még ebben az évben felvételt nyertem a Selye János Egyetem Református Teológiai Karán a doktori képzésre, valamint megkezdtem segédlelkészi szolgálatomat a komáromi gyülekezetben. Két év múlva Rimaszombatban, az ünnepi zsinaton történt a lelkésszé szentelésem. Ezután Németországban, Halléban töltöttem egy évet az ottani református gyülekezet ösztöndíjasaként.

Hazaérkezésem után kerültem a dunaszerdahelyi gyülekezetbe beosztott lelkészként. Itt ért el hozzám a hír, hogy a rozsnyói gyülekezet már elég hosszú ideje helyben lakó lelkész nélkül van. A Szlovákiai Református Keresztyén Egyház Zsinati Tanácsa 2020. október 1-től helyezett a rozsnyói református egyházközségbe beosztott lelkészként.

03.jpg

Nehéz időszakban kellett az egyházközség élére állnia. A koronavírus az élet minden területén érezteti a hatását, a járványügyi intézkedések miatt a templomi istentiszteletek is szünetelnek, minden az online térbe tolódik át. Ez milyen kihívások elé állítja?

Sajnos, nem volt még igazán időm ismerkedni a gyülekezettel, hiszen egy hete vagyok itt, Rozsnyón, egy vasárnapon tudtunk istentiszteletet tartani, és máris megérkezett a rendelet: nem szabad sem templomi istentiszteleteket tartani, sem egyéb összejövetelt. Nagyon szomorúan fogadta ezt az egész gyülekezet, de alkalmazkodva az állami előírásokhoz, kihasználjuk az online teret, hogy Isten igéje terjedhessen, és gyülekezeti tagjaink lelki táplálékhoz jussanak. Az első héten, míg ezt az előírások megengedték, azokhoz a kedves testvéreinkhez, akikről tudjuk, hogy nincs internet-hozzáférésük, nyomtatott formában eljuttattuk az igehirdetést. Most már a kijárási tilalom ezt sem engedi. Az online térben való igehirdetés, prédikációmegosztás számunkra valóban megsokszorozza a ráfordítandó időt és energiát, hiszen nem vagyunk ilyen téren „szakemberek”, a technika sokszor képes kifogni rajtunk, de bízva Isten kegyelmében, próbáljuk így is tenni a dolgunkat, hiszen érezhető, hogy az embereknek ebben a nehéz időben még inkább szükségük van az odafigyelésre és Isten éltető üzenetére.

Észrevehető, hogy a járvány hatására az emberek jobban Isten felé fordulnak, nála keresnek menedéket, vigaszt?

Erről egyelőre nincsenek pontos információink, de az biztos, hogy a félelmeik között menedéket keresnek az emberek. Bárcsak minél többen Istennél találnák ezt meg, és rájönnének, hogy ő az életnek és a halálnak az ura is, aki ma is képes a csodák cselekvésére. Azt azonban jó érezni és látni, ha a templomajtók bezárultak is, más lehetőségeket nyitott ez meg előttünk, és Isten üzenete azokhoz is eljuthat, akikhez eddig talán nem tudott.

Legtöbbször a nehéz helyzetek, a kilátástalannak tűnő problémák vezetik el arra az embert, hogy Isten elé járuljon és bűnbánatot tartson. Jó lenne, ha ez a helyzet is sokakat erre vezetne!

Milyen tervekkel, célokkal érkezett Rozsnyóra?

Nem mondhatnám, hogy konkrét célokkal vagy tervekkel érkeztem volna, egyedül a hivatásom teljesítését nevezhetném így meg, ami Isten szeretetének és felénk közölt kegyelmének hirdetése mások elé. Mint már említettem, még nem volt lehetőségem megismerkedni a gyülekezettel, azt azonban már most érzem, hogy kihívásokkal teli, sokrétű szolgálat vár itt rám – ehhez kérem Isten kegyelmét és vezetését.

Miért fontos a hit az ember életében?

A hit olyan biztonságot ad, amihez semmi sem fogható. A mai világban, amikor a félelmek, az elmagányosodás és az értékvesztések idejét éljük, kimondottan fontos, hogy legyenek az embernek biztos bástyái, amelyekhez mindig visszatérhet.

Így áll a hívő ember életének középpontjában Isten, aki úgy szerette ezt a világot, hogy egyszülött fiát adta érte. Ezt az ajándékot elfogadva nemcsak útmutatást, de életére nézve zsinórmértéket is kap az ember a Biblia szavaiban, amelyek sokszor feddnek és intenek, de még többször vigasztalnak, felemelnek és erősítenek.

02.jpg

Rozsnyón működik az öt szlovákiai református alapiskola egyike. Az idén az iskola fennállásának csaknem negyedszázados történetében először nyílt két első osztály. Ez a pozitív trend kezdete lehet? Miért fontos, hogy a gyerekek ne csak magyarul tanuljanak, hanem hitoktatásban is részesüljenek? Milyen többletet adhat egy egyházi iskola a gyerekeknek?

Nagyon hálásak vagyunk Istennek, hogy az idei tanévben ennyi gyermeket írattak be az iskolába, és két első osztály indulhatott. Hogy ez egy pozitív jövőkép kezdete, vagy csak ez az év mutatott ilyen tendenciát, egyelőre nem tudjuk, de reménykedünk, a most iskolaválasztás előtt álló szülők számára is fontos lesz, hogy a gyermekeik keresztyén értékrendszer alapján, az anyanyelvükön tanuljanak.

Itt, a református alapiskolában nemcsak része a hittanóra az órarendnek, hanem a mindennapok szerves velejárója az imádkozás, a nap csendességgel, igeolvasással való megkezdése, valamint az egyházi ünnepek megtartása.

Fontos, hogy az embernek már gyermekkorában legyenek ilyen ismeretei, hogy ezekhez az értékekhez mindig vissza tudjon térni, és érezze, mekkora ajándék, hogy mi Isten megváltott gyermekei lehetünk.

Milyennek találja ezt a vidéket?

Alföldi lány lévén mindig rá tudok csodálkozni az itteni hegyek szépségére, titokzatosságára, őszi pompájára. Nagyon remélem, hogy hamarosan lesz rá alkalom, hogy elinduljak, és fel is fedezzem mindezt.

Nagyon vonzónak és sok kincset rejtőnek vélem ezt a vidéket. Nagy élvezettel hallgatom az itteni emberek palóc kiejtését, beszédét. Reméljük, nemsokára oldódnak a mostani kötöttségek, és lehetőségem lesz mindezt közelebbről is megismerni, otthonra lelni itt! 

Megjelent a Magyar7 hetilap 2020/45. számában.             

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.