Történelem és hit metszéspontján – Jézus Krisztus szenvedéstörténete Galántán
Egyedülálló tárlattal köszönti a húsváti ünnepkört a Galántai Népművelési Központ. Az Ecce Homo című kiállítás lenyűgöző módon tárja a látogató elé Krisztus szenvedéstörténetét. A 39 panelen bemutatott anyag a 15. században kiadott ősnyomtatványok világába kalauzolja a látogatót, ahol 23 korabeli kiadvány másolatai idézik meg a német nyomdászat és a metszetkészítés mestereinek művészi hagyatékát.

A Galántai Népművelési Központ a Matica Slovenská szervezettel közös székházban működik. Az épület galériája bemutató teremként, közösségi térként is funkcionál. Ez a terem újult meg a közelmúltban a két szervezet hozzájárulásával. Bukovszky László, a népművelési központ igazgatója a szépen felújított teremben fogadta a kiállítás megnyitójára érkezőket. Köszönetet mondott mindazoknak, akik anyagilag vagy kétkezi munkával támogatták egy új kiállítótér kiépítését.
Az Ecce Homo kiállítás megnyitóján Knapp Viktor hegedűművész barokk játékkal köszöntötte a résztvevőket. Jelen volt Venyercsan Pál, a pozsonyi Liszt Intézet igazgatója, Mahulányi József esperes-plébános, valamint Koday György, a kiállítás kurátora.
Az Ecce Homo című tárlat Krisztus szenvedéstörténetét mutatja be 15. századi ősnyomtatványok másolatain keresztül. A 39 paneles tárlat a korabeli liturgikus könyvekből és bibliákból származó fametszeteket idézi meg, amelyek többek között Augsburg, Köln, Nürnberg, Bázel, Magdeburg és Lübeck nyomdáinak, illetve a korszak kiemelkedő metszetkészítő mestereinek munkásságát dicsérik.
A kiállítás a galántai Szent István király római katolikus templom felszentelésének 220. évfordulójához kapcsolódik. Az 1805-ben felszentelt, klasszicista stílusú templom a Fő utca meghatározó látványossága, értékes barokk oltárával a város történetének fontos szimbóluma. Mahulányi József esperes-plébános elmondása szerint 2025 jubileumi év – ez a kiállítás pedig méltó nyitánya a megemlékezéseknek.
A tárlatot Koday György kurátor,a pozsonyi városi levéltár könyvtárának vezetője mutatta be a nagyközönségnek.
– magyarázta Koday György, rámutatva arra, hogy a 15. században nagy fordulatot hozott a könyvnyomtatás. Guttenberg olyan folyamatot indított el, amely a laikus emberek számára is elhozta a művelődés lehetőségét.
