2024. június 27., 17:33

Schranko László atya: a Kárpát-medencét nemcsak a Duna vize öntözte, hanem a Szűzanya könnyei is

Június 23-án, vasárnap 17 órakor tartották Bacsfa-Szentantalon Könnyező Szűzanya búcsúját, melyen Orosch János érsek úr mutatott be szentmisét.

Schranko László
Fotó: Méry János
A vérkönnyezés évfordulóján jelen volt a Szent Korona másolata is, a szentmisét pedig körmenet és ereklyetisztelet követte. Ez volt Schranko László atya által szervezett utolsó búcsúi alkalom, hiszen fura körülmények között augusztus 1-től áthelyezik Bacsfa-Szentantalról.

Most a szentmise eleji üdvözlő szövegét közöljük teljes terjedelemben. Áldja meg a Jóisten, és adjon neki sok erőt élete következő szakaszában.

Schronka László miséje
Fotó:  Méry János

„Dicsértessék a Jézus Krisztus!

Nagy tisztelettel és szeretettel köszöntöm e kegyhelyen Orosch János érsek urat. Ő a nagyszombati Könnyező Szűzanyától zarándokolt ide, a Szentantali Könnyező Szűzanyához, hogy velünk együtt ünnepelje a kegykép véres könnyezésének 309. évfordulóját.

Kegyhelyünk az érsek atya számára nem ismeretlen, sőt, ellenkezőleg, hiszen a dénesdi kegyszobor árnyékában nőtt fel, s amint a nagyszombatiak, úgy dénesdiek sem elégedtek meg azzal, hogy kegyhelyünk van, hanem ide, Szentantalra zarándokoltak.Érsek úr segítségével és vele egyetemben szeretnénk menekülni Mária ölébe, mint a félénk „anyámasszony katonái”, bízva abban, hogy Mennyei Anyánk mosolygós arca biztonságot ad a jelenben és a jövőben is éppúgy, mint az elmúlt századokban.

Hazánkat, a Kárpát-medencét, nemcsak a Duna vize öntözte, hanem a Szűzanya könnyei is, hogy teremje a vitézség, a hősiesség és a lovagiasság erényeit: „Virágos kert vala híres Pannónia, e kertet öntözé híven Szűz Mária.” (Dőri kéziratos énekgyűjtemény, 1763). Mária könnyei valóban megöntözték e földet, s az számos megtérést és a katolikus hit újraéledését termette.

Szeretettel köszöntöm a kegyhelyen megjelent lelki pásztorokat, helynök atyákat, kanonok urakat, esperes urakat és minden paptestvéremet, a különböző egyházmegyékből, illetve plébániákról érkező zarándokokat és híveket.

Bozay Krisztián esperes úrnak köszönjük, hogy a mai szentmisére elhozta Szent II. János Pál pápa, Vianney Szent János, Néri Szent Fülöp, Szent Maximilian Kolbe, Boldog Jerzy Popieluszko és Boldog Brenner János ereklyéit. A szentek közbenjárása hathatósan támogassa könyörgéseinket!

A Szent István és Szent György lovagrend jelenléte méltó keretet ad Nagyasszonyunk tiszteletének. Szívből köszönöm, hogy itt vagytok. Nagy szeretettel köszöntöm a Mirjam Rádió hallgatóit. A kegyelmek gazdag kiáradását kívánom minden jelenlévő számára. Isten
hozott mindnyájatokat! Érsek urat kérem, mutassa be a Mennyei Atyának Krisztus üdvhozó áldozatát, erősítse meg testvéreit a hitben, és a Magyarok Nagyasszonya iránti odaadásban, hogy „minket hiába ne sirasson áldott Boldogasszony!”

Portálunk legutóbb akkor adott hírt Bacsfa-Szentantalról, amikor tavaly augusztusban Amade László barokk költő emléktáblájának avatási ünnepségére került sor, és 2022. október 15-én, amikor is Esterházy János-emléknapot szerveztek Bacsfa-Szentantalon.

Bácsfa nevét először 1205-ben említik, 1238-ban temploma, 1390-ben pedig már plébániája van Szent György védelme alatt, de a hozzá tartozó Szent György úri templomot 1852-ben lebontották rossz állaga miatt.

A ferencesek templomát és a hozzá tartozó zárdát Lippay György érsekprímás kezdte építtetni 1660-ban, melyet 1677-ben, Szelepcsényi György hercegprímás idejében fejeztek be, aki ferenceseket hívott meg ide, a kolostor fenntartására pedig négyezer forintot adományozott.

A templom főoltárának nagy képe Páduai Szent Antalt ábrázolja. Alatta látható az a kegykép, ami miatt a templom zarándokhely. A kegyképen a vért könnyező Boldogasszony van. A képet a doborgazi Liszkay Márton ajánlotta föl Szűz Máriának a gyógyulás reményében.

Miután meggyógyult, egy előttünk ismeretlen pozsonyi festővel elkészíttette, és a szentantali templomnak adományozta 1705-ben. Ekkor még Vajka, Doborgaz, Bacsfa kisnemesek (prediális) telepe volt. A Boldogasszony kegyképe 1715. június 19-én hajnali 5 órakor, 20-án hajnali 3-4 óra között, 21-én déli 12 órakor, majd 23-án hajnali 4-5 óra között könnyezett.

A kegyhely történetét p. Hermann Jeromos írta meg könyvben 1865-ben, címe: Emlékkönyv Szűz Mária vérkönnyezéseinek másfél százados jubileumára. A Szent Antal-i búcsú napja szeptember 8., Kisasszony ünnepe, illetve a következő vasárnap.

A sírás vérkönnyeit egy kendőcskében (purificatorium) gyűjtötték egybe, s ezt az ereklyét máig is őrzik. A búcsú napján ez az ereklye ki van téve mise után közszemlére a főoltárra, és hódoló csókra. A zarándokok az oltárt megkerülve vonulnak az ereklye tiszteletére.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.