Nagyböjt – a befelé fordulás ideje
„Ördög lát oly bűnbánókat,/Amilyenek mi vagyunk:/Hamut hintünk a fejünkre/És - mégiscsak mulatunk.” Ezekkel a sorokkal kezdi Ady Endre Nagyböjti dal című versét. Mi tagadás, sok mindent elárul vele az emberi természetről. Például, hogy a jóról nehezen mondunk le, amit – mint tudjuk – nagyon könnyű megszokni. Pedig éppen most érkeztünk el az év azon szakaszához, amikor a lemondást, az önmegtartóztatást, az önfegyelmet, a mértékletességet, a befelé fordulást és a bűnbánatot kellene gyakorolnunk. Saját magunk korlátozhatjuk magunkat. Lehetséges ez még a 21. században, az online világ és mesterséges intelligencia korában?

Ez azonban még csak a kezdet, s aki valóban komolyan gondolja, hogy a nagyböjtöt hasonlóképpen éli meg, mint egykor eleink, annak nem árt, ha alaposan felkészül. Mert bizony ki kell lépni a komfortzónánkból. Nagyszüleinknek, dédszüleinknek azért volt sokkal könnyebb a lemondás, mert tél végére felélték „raktárkészleteik” nagy részét, nem sok minden maradt a vermekben, kamrákban, amiből ételt lehetett varázsolni az asztalra. S mivel szupermarketek akkoriban még nem voltak, a gazdasszonyok abból főztek, ami még akadt. A lényeg az volt, hogy naponta egyszer azért kerüljön az asztalra meleg étel, aztán a nap többi részében, kis túlzással, ettek, amit találtak.
A koplalás akkoriban nem volt kirívó eset. Könnyebb volt elviselni úgy, hogy közben az emberek imádkoztak, fohászkodtak az Istenhez és várták a tavaszt, ami a sok gondot majd elűzi.
Nekünk, modern embereknek, akik hetente hatalmas bevásárlókosarakat tömünk tele az üzletközpontokban, már sokkal nehezebb a böjtölés. Miről mondjunk le? Hogyan táplálkozzunk, hogy azzal megtisztítsuk szervezetünket, esetleg ledobjunk pár felesleges kilót? Ki fogjuk bírni negyven napig, ha túl sok a csábítás?
Ilyen és ehhez hasonló kérdések motoszkálnak a fejünkben és már „guglizzuk” is a menő böjtkúrákat, ismerkedünk az időszakos böjtöléssel és hasonlók.
A kínálat olyan bőséges, hogy bizony nehéz eligazodni. Nem árt tudni, hogy miként nincs két egyforma ember, ugyanúgy nem működik minden diéta mindenkinél. Segítségünkre lehet, hogy nagyböjti ételekből színes a kínálat a világhálón. A lényeg, hogy sokkal több zöldséget, salátát javallott ilyenkor fogyasztani, biztosítva ezzel a bőséges rostbevitelt. A rostok aztán majd elvégzik a „nagytakarítást” a szervezetben.
Kürthy Andrea dietetikus nemrég portálunkon arról beszélt, hogy semmilyen módszert nem ítél el, ha az valakinek segít a súlycsökkentésben vagy éppen a súlynövekedésben, esetleg a jobb közérzet és a kondíció elérésében.
Szóval, semmiképpen sem szabad ész nélkül belecsapni a legszigorúbb léböjtbe, mert azzal többet árthatunk magunknak, mint amennyi hasznot remélünk tőle. A böjti időszak ugyanakkor kiváló lehetőség arra, hogy komoly, akár örökre szóló életmódváltásba kezdjünk. Lehet kis lépésekkel is startolni, mert ha valami túl sok lemondással jár, az a dietetikus szerint hosszú távon nem fog működni.
Más vallásoknál is van böjt, például a hinduknál és a muzulmánoknál. Gandhi is azt vallotta, a böjt a szellemet is tisztítja. Mi itt, Európában túl sokat eszünk, ránk fér egy kis visszafogottság – mondja Zsidó János nyékvárkonyi esperesplébános az előttünk álló időszak kapcsán.
Hozzáteszi, az önmegtagadás nemcsak bizonyos ételek megvonásával érhető el, hanem azzal is, ha lemondunk valamiről, amit szeretünk, például az alkoholról, a cigarettáról vagy éppen az édességről.
– De ilyen a tévézés, a mobil- és internethasználat korlátozása, amivel időt és pénzt is nyerünk. Ha kevesebbet étkezünk, a megspórolt pénzt odaadhatjuk a rászorulóknak, a megtakarított időt pedig a családtagok ajándékozhatják egymásnak – a férj a feleségnek, a szülők pedig a gyermekeiknek. Nagyon fontos lenne a gyermekeket visszafogni mindenféle képernyőtől, erősen korlátozni a mobiltelefonozást. A böjtölés után az ember sok dolgot másképp lát és értékel. Ilyenkor a lelkiekre is fontos odafigyelni, a nagyböjti szentgyónáson és szentáldozáson ajánlott részt venni, de ott vannak a rendszeresen tartott keresztutak is. Ezek mind a lelki töltődést szolgálják és tanítanak. A böjt mindig lemondással jár, nem könnyű végigcsinálni a negyven napot, de az biztos, hogy sok lelki haszonnal jár. A legjobb készülődés húsvétra.
Fontos, hogy bármelyik formáját választjuk is a böjtnek, igyunk sok vizet, gyógyteákat. Minden napból próbáljunk magunknak elcsenni egy kis énidőt, amit olvasással, gondolataink rendezésével töltünk. Próbáljunk magunk köré nyugalmat varázsolni, ha tehetjük, pihenjünk le. Ez az időszak egy kicsit a lelassulásról is szól, mély lélegzetvétel a tavasz előtt.