2024. szeptember 15., 19:10

Minden felvidéki politikusnak el kell mennie Alsóbodokra, és belenézni Esterházy János szemébe

A felvidéki magyarság egyértelmű példaképe kell, hogy legyen Isten szolgája Esterházy János. A mártírgróf kiállása, embersége, intelligenciája, európai gondolkodásmódja minden nemzet számára elfogadható érték. A hetedik Esterházy János Zarándoknapot rendezvénysátor alatt tartották a nagy esőzés miatt. A lelki értékekből ez azonban nem vont el semmit.

Esterházy Zarándoknap VII.
Fotó: Szomolai Andrea

Az Esterházy János Zarándoknap nyitányaként szeptember 13-án, pénteken este a hívek Paulisz Boldizsár emlékestet tartottak, itt mutatták be azt a kiadványt, amely az iskolaalapítő és kápolnaépítő, közjót szolgáló emberről szól. A könyv szerkesztője Hajtman Béla, Paulisz Boldizsár egykori harcostársa, barátja, iskolájának igazgatója. A könyv szerzői a zoboralji legenda munkatársai, barátai, tisztelői.

Szívhez ható szavakkal közösen emlékeztek példaképükre: hídembernek, Isten napszámosának, Esterházy János lelki alakmásának nevezvén a hat évvel ezelőtt, súlyos betegségben elhunyt Paulisz Boldizsárt.

Az emlékestet megelőzően megnyílt a Meger Art galéria Atszőve Isten hitével című festészeti kiállítás Isten szolgája Esterházy János tiszteletére. A kiállítást Mikóczy Dénes nyitotta meg.

Lehetetlen volt még csak a gondolata is, hogy ez a rendezvény elmaradjon, vagy időben eltolódjon. Mi itt a megoldások emberei vagyunk, édesapám számára sem volt semmi lehetetlen – templomot épített, iskolát, hazahozatta Esterházy János hamvait, sziklasírt épített neki. Megtanultuk tőle nem csak megérteni a dolgokat, hanem felfogni azok mérhetetlen súlyát is. Minket nem állíthat meg az időjárás, megfeszített munkálatokkal befejeztük a korábban már kiépített rendezvénysátor felállítását, és éjszakákon át dolgoztunk azon, hogy mindenki „szárazon megússza” a zarándoknapot, és a lelki töltekezés is méltó legyen. Mondhatjuk úgy is, hogy a püspök urat „sátoros ünneppel” fogadtuk”

– mesélt Paulisz Marián, a központot alapító Paulisz Boldizsár fia, Alsóbodok polgármestere, a zarándokközpont igazgatója.

Paulisz Marián és a központ ügyvezetője, ifjabb Csámpai Ottó közösen adták át az Esterházy János Emlékérmeket. Az idei díjozottakat a Felvidék.ma hírportált, a Remény hetilapot, illetve a Mária Rádió Mirjamot Gubík László, a Szövetség a Közös Célokért társulás elnöke, az Esterházy János Akadémia igazgatója laudálta. A díjazottak hosszú évek óta képviselik és népszerűsítik Esterházy János ügyét a sajtóban, a Felvidék.ma élő közvetítéseinek köszönhetően többezer emberhez jut el a zarándokközpont eseményeinek híre.

A tanúságtételek és a díjátadó után a szentmisét a Szent Kereszt felmagasztalása ünnepe alklamából Várszegi Asztrik, nyugalmazott panninhalmi főapát, püspök celebrálta Isten szolgája Esterházy János boldoggá avatásáért, a közép-európai vértanú társaiért, a nemzetek közti megbékélésért.

A szentmise liturgikus színe a Szent Kereszt Felmagasztalása tiszteletére a piros volt. A piros szín egyházi értelemben a Szentlélek, valamint – más jelentéskörben – a vértanúság színe.

Isten szeretete irántunk a kereszt által nyilvánult meg. Isten szolgája Esterházy János mártíriuma és a szent kereszt között is ott van a szoros kapcsolat, amellyel bennünket akart tanítani. A szenvedést illetően alig változott valami a világunkban Esterházy János századához viszonyítva. Ha a mártírgróf hitvallását, életét meg akarnánk ragadni, az lehetne mondani, hogy ő nagyon-nagy segítség, közbenjáró lehetne nekünk magyaroknak, lengyeleknek, szlovákoknak, mindazoknak, akik a Kárpát-medence ezen részein élünk, és közös történelmi hagyománnyal rendelkezünk

– nyilatkozta ki a szentmise celebrálója. A modern kor lehetőségei leépítették a keresztény értékrendet, az embertársadalmat, a közösségeket. Esterházy János közbenjáró példát mutathat a megoldásra: újra meg kell találni az utat Istenhez, hogy átéljük és megértsük, mit jelent az Istennel való személyes kapcsolat. Az iránta való szeretetünk ad tüzet, lángot, elegendő erőt segíteni ezen a szerencsétlen, boldogtalan világon.

– Ennek a mai összejövetelnek legyen az a spirituális célkitűzése mindenki számára, hogy keresse a tüzet, a forrást, amely kizárólagosan Istentől való, ha ez a tapasztalat bennünk van szabaddá válunk és boldogok leszünk. Szabadsággal, bizalommal és irgalmas jósággal tudunk majd egymáshoz és minden emberhez fordulni – fordult kérelemmel Várszegi Asztrik a hívők felé, rámutatva, hogy

Esterházy János életszentségének, emberi tisztaságának és megközelíthetőségének is ez a titka. Életét Istennek adta, és az ő fájdalmát Isten szeretete járta át. Mi is megtehetjük ezt az embertársaink felé való odafordulással, a bennünk lakozó szeretettel.

A szentmisén Szabó Ilona operaénekes, az alsóbodoki gyermekkar és Tigyi Miloš működött közre. A Szent Kereszt Felmagasztalása kápolna és az Esterházy János múzeum is nyitva várta a zárandokokat. A szentmise után a nyitragesztei Salve Dio együttes lépett fel. A zarándoknap védnöke Mons. Ďurčo Zoltán, a Nyitrai Egyházmegye püspöki helynöke volt.

Esterházy János boldoggá avatásának posztulátora Pawel Czebula, minorita szerzetes is állandó résztvevője és kedves vendége az Esterházy János tiszteletére szervezett zarándoknapoknak. A posztulátor egy megbízott tisztviselő, az ő vezetésével indul vizsgálat azért, hogy tanúvallomásokat és írásos bizonyítékokat gyűjtsenek, mellyel igazolják a szentség meglétét.

A boldoggá avatási eljárásban most az a legfontosabb, hogy minél többen megismerjék a jelöltet, a vértanút. Ez esetben Esterházy János hitét, életét, áldozatát, szenvedéseit, és ebben kövessük őt. Rajta keresztül Isten szól hozzánk is, meghív, hogy úgy, mint János -persze más körülmények között – de olyan határozottan, keményen, mély bizalommal, ráhagyatkozással kövessük az ő példáját. Legalább ugyanolyan nehéz időkben élünk, hiszen a civilizációk közötti háború most sokkal élesebb, de Esterházy János mutatja nekünk az utat, és ez nem más, mint evangéliumi út

-fejtette ki a minorita szerzetes.

A kaotikussá vált felvidéki helyzetről és Esterházy János szellemi örökségéről a mártírgróf életútjának, a lengyel-magyar történelmi kapcsolatok legmélyebb ismerőjével, Molnár Imre történésszel is beszélgettünk.

Hívő emberként azt mondanám a jelenlegi felvidéki magyar helyzetről, amit Esterházy János íratott a szepsi magyar pártnak adott zászlajára, hogy Istennel a magyar jövőért. Tegyük hozzá, Istennel a felvidéki magyar jövőért. Én azt szeretném, ha minden felvidéki magyar politikus eljönne ide, és nem csak kampány idején magát „megmutatni”. Egyedül, fel kell menni a sziklakápolnába, és ott a szakrális félhomályban belenézni Esterházy János szemébe. Azt hiszem, sok mindenre választ kapnának

– elmélkedett Molnár Imre.

A politika, mint olyan, kimerítette a lehetőségeit, és ez azért történt, mert úgy, mint a hanyag autós, csak a gázpedált nyomtuk, és a tartályról elfeledkeztünk. Fel kell tölteni a lelki tartályokat is, és akkor lesz erőnk tovább menni. Minden család, közösség egy élő szervezet is, és Esterházy Jánosnak az volt a nagy eszménye, hogy mi egy nagy magyar család vagyunk, egy az Istenünk, egy a hazánk. Szolgáljuk egymást, és ne állandóan csak a magunk dicsőségére dolgozzunk. Tudom, hogy manapság az Esterházy-féle értékek nem divatosak, az „én” századát éljük – legyek én a világ ura, a világ közepe. Esterházy mást tanít, ő a krisztusi utat kínálja. Ez az út nehezebb, fel kell venni a keresztet, megpróbáltatást, de hűségesnek kell lenni az értékeinkhez, múltunkhoz, hitünkhöz, és akkor biztos vagyok benn, hogy kirajzolódnak a megoldások.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.