Isten szolgája Esterházy János emléke segítse egymáshoz még közelebb a magyar és lengyel népet
Szentmisét tartottak Isten szolgája Esterházy János, boldoggá avatásáért, lelki örökségének beteljesedéséért, valamint a közép- és kelet-európai nemzetek közötti megbékélésért a varsó-ursynówi kerületben lévő Boldog Gielniówói Wladyslaw templomban. Esterházy János születésének és halálának is márciusban van az évfordulója – ez alkalmakból választották a márciusi dátumot.

A szentmise főcelebránsa P. Jacek Górski domonkos szerzetes atya volt, aki hosszú éveken át szolgált Magyarországon. Szentbeszédében a szerzetes Jézus megkísértésének evangéliumára hivatkozva Esterházy Jánost az ördögi ideológiák leleplezésének példaképeként mutatta be.
A mártírgróf életének mottójául: „A mi jelünk a kereszt!” jelmondatot választotta. Ez a mondat végül próféciává vált az életében.
Nem engedett a hitlerizmus, a fasizmus és a bolsevizmus szorításának. De nem engedett a gyűlöletnek sem; s amikor egy kommunista börtönben tuberkulózisban halt meg a végsőkig imádkozva ajánlotta fel mérhetetlen szenvedéseit saját maga, az Evangélium és az Egyház ellenségeiért.
- fejezte be homíliáját Jacek atya.
A gielniówi Boldog Władysław temploma előtt áll Varsó egyetlen olyan emlékműve, amely Esterházy János Isten szolgájának állít emléket – tudtuk meg Molnár Imre történésztől, diplomatától, Esterházy János életének kutatójától. A szentmiséhez kapcsolódva Íjgyártó István magyar nagykövet és az Esterházy János tisztelőinek delegációi koszorúkat helyeztek el és gyertyákat gyújtottak az emlékmű előtt.
A koszorúzási ünnepség előtt Jan Żaryn történészprofesszor beszédében rámutatott, hogy Esterházy János mind politikusként (12 évig), mind fogolyként a Gulágon és a kommunista börtönökben (szintén 12 évig) mindig mások javáért fáradozott, másokat szolgált.
Végül Krisztust követve, lassú és így fájdalmas kínok között áldozta fel életét azzal a szándékkal, hogy ellenségei megtérését és az Európa e részén élő népek közötti megbékélést szolgálja. Azért fohászkodott, hogy az irgalmas Isten begyógyítsa a múlt sebeit, és nyújtson segítséget nekünk ahhoz is, hogy együtt, összefogva tudjuk felépíteni és ha kell védelmezni a szeretet civilizációját.
