2025. április 27., 16:33

Ferenc pápával az egyház csak nyert

Puss Sándor jezsuita szerzetes, köbölkúti plébániai helynök hat évet töltött, illetve dolgozott Rómában. Éppen akkor tért haza, amikor Ferenc pápát megválasztották. 

Puss Sándor atya átnyújtja a pápának az ereklyekutatás eredményeit
Puss Sándor atya átnyújtja a pápának az ereklyekutatás eredményeit
Fotó: Antonio Spadaro

A beiktatását már a tévében nézte és nagyon örült annak, hogy a történelem során először lett jezsuita a katolikus egyház feje. Sándor atya még két hónappal ezelőtt rendelt repülőjegyet Rómába. Már akkor gondolta, hogy ottani tartózkodásának lesz egy szomorú apropója is.

Tizenkét éve majdnem abszurdnak számított, hogy egy jezsuitát választottak meg pápának, mert a jezsuiták küldetése az, hogy az egyházfőnek legyenek a jobb kezei, a hátteret biztosítsák munkájához. A jezsuiták eleve elutasítanak minden egyházi funkciót, hacsak a pápa erre külön nem kéri fel őket.

Úgy gondolom, Ferenc pápával az egyház csak nyert. Amikor már viszonylag idősen elkezdte szolgálatát, nem is gondoltuk volna, hogy ilyen sokáig sikerül hivatalban maradnia. Többször is elmondta, hogy ha már nem érezné alkalmasnak magát erre a fontos posztra, akkor lemondana. Erre nem került sor, kitarott a végsőkig"

– mondja a Felvidék egyetlen magyar jezsuita szerzetese.

Sokan szimbolikus értelmet tulajdonítanak annak is, hogy Ferenc pápa éppen húsvétkor, a legnagyobb keresztény ünnepen távozott az élők sorából.

Nem ő volt az egyetlen. Szent II. János Pál pápa szintén húsvétot követően, irgalmasság vasárnapján halt meg és szentté avatása is pont ezen az ünnepen történt 2014-ben. Egyházi berkekben van is egy olyan félig-meddig vicces mondás, miszerint húsvét előtt nem illik meghalni, mert akkor ki végezné el az ünnepi szertartásokat, no meg az ünnepi beszédet is már megírták.

Valószínűnek tartom, hogy a Szentatya lélekben már készen állt a földi létből való távozásra. A nagyon idős emberekre amúgy is jellemző, hogy várják a halált. Édesanyám kilencvenkilenc évesen távozott, de már évekkel előtte is mondogatta: hagyjatok engem meghalni, olyan jó lenne már elmenni…"

Ferenc pápa egy olyan országból érkezett annak idején a Vatikánba, ahol a szociális problémák megoldása, kezelése a legégetőbb.

A periférián lévők, hajléktalanok és migránsok között élt Buenos Airesben. Saját szemével látta, mit jelent kitaszítottnak lenni, és nekünk jezsuitáknak is gyakran mondogatták az elmúlt tíz évben, hogy a mi küldetésünk most nem elsősorban a tudomány művelése, a kutatás, hanem menjünk ki az utcákra, a peremvidékre, mert ott van ránk szükség.

Elhunyt Szentatyánk rávilágított arra, hogy a kitaszítottakra is oda kell figyelni, nekik is kijár az emberhez méltó élet. Jó humorral áldotta meg az Isten, ami bizonyára segítette nehéz szolgálatát. Véleményét bátran kimondta, még akkor is, ha ez sokaknak nem tetszett. Szerényen élt, kerülte a hivalkodást, a püspököket is visszafogottságra biztatta. Ezzel szintén kiválthatott ellenérzéseket. Nagyon emberien viselkedett mindig. Annak idején nagy felháborodást váltott ki, mikor meglátogatott egy holokauszt túlélőt, ráadásul nőt. Sokaknak, nekem is, viszont ez szimpatikus is volt"

– jegyzi meg Puss atya….

Rámutat arra is, hogy Ferenc pápa szavait sokszor kiforgatták és még ki is fogják, ezért érdemes gondolatait első kézből, biztos forrásból olvasni.

Amikor Ferenc pápa Budapesten járt, akkor a nagykövetségen fogadta a magyar jezsuitákat. Jómagam is ott lehettem. Nagyon jó volt látni, hogy abban a pillanatban, amint nem volt ott a sajtó, eltűntek a kamerák, a Szentatya sokkal felszabadultabb, közvetlenebb lett. Az övéi között volt, és tudta, hogy nem lesznek rosszindulatú kérdések.

Nagyszerű órát töltöttünk együtt. Példaértékű az is, hogy Benedek emeritus pápával jó kapcsolatot ápolt és rendszeresen találkoztak. Nem kis meglepetést váltott ki azzal is, hogy nőket emelt fontos egyházi funkciókba, amivel sok ellenséget is szerzett magának. Pedig a nőknek is ott a helyük az egyházban. A jövő nagy kérdése az is, szolgálhatnak-e az egyházban nős férfiak. Diakónusokra nagy szükség lesz."

A pápaválasztásról szólva elmondta, a konklávé tagjai hosszas beszélgetésekbe kezdenek, egyfajta jóindulatú lobbitevékenység is beindul, aminek a végén megválasztják az új egyházfőt. S hogy ki lesz az új pápa?

Ezt nehéz lenne megmondani, de Puss atya szerint bizonyosan a Szentlélek is működni fog. A legfontosabbnak azt tartaná, hogy amit Ferenc pápa elkezdett, az folytatódjon, ne pedig leépüljön csak azért, mert az utódja munkatársai nem értették meg, vagy félreértették az előző pápát.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.