A magyar színezet megmaradásáért
Idén egy majdnem két évtizedes informális folyamat került szervezett keretek közé a Szlovákiai Ágostai Hitvallású Evangélikus Egyházban. Ahogy mondani szokták, „nevet kapott a gyermek”, s a szlovákiai evangélikus egyház keretében létrejött az Országos Magyar Lelkészi Szolgálat, a felvidéki magyar evangélikus szolgálatért felelős koordinátor, Nagy Olivér alsószeli lelkész vezetésével.

A Magyar7 hasábjain igyekszünk folyamatosan tájékoztatni a szlovákiai magyar evangélikusok helyzetéről, illetve az őket érintő egyházon belüli folyamatokról. Tettük ezt 2021-ben is, amikor beszámoltunk arról, hogy a szlovákiai evangélikus egyház vezetése háromnapos csúcstalálkozón vett részt Budapesten, hogy magyarországi hittestvéreik vezetőivel nemcsak az egyház egyetemes kérdéseit, hanem a két országban jelen levő magyarországi szlovák, illetve szlovákiai magyar evangélikus kisebbségi közösség megmaradásának, gyarapodásának lehetőségeit is áttekintsék.
Az országos lelki szolgálat elsődleges célja ugyanis a kis közösségek, gyülekezetek összetartása. Ez Szlovákiában már informális módon 17 éve zajlik, s a mostani májusi döntés lényegében legitimálja ezt a tevékenységet. Ahogy azt a lapunknak nyilatkozó Nagy Olivér is hangsúlyozta, ez semmiképpen sem a szlovákiai evangélikus egyház területi integritásába való beavatkozást jelenti, ez a már meglévő egyházi határokon belül segítene megerősíteni a lelkészi szolgálatot.
A szlovákiai magyar evangélikus közösség, még ha tagjainak számában nem is hasonlítható a jóval népesebb katolikus avagy a református egyházhoz, nem bővelkedik lelkészekben, bár Lóczy Tibor sajógömöri szolgálata, illetve a Magyarországról átjáró lelkészek és további munkatársak jelentősen hozzájárulnak a pár évvel korábbi helyzet pozitív változásához, amelyet immár az országos lelkészi szolgálat is kiegészít. A lelkészi szolgálatot vezető koordinátor, a helyi lelkésszel egyeztetve, bárhol tarthat magyar nyelvű istentiszteletet és lelki gondozást.
Lapunkban arról is beszámoltunk, hogy a magyar lelkészi szolgálat hivatalos elfogadása, megalapítása nem volt egyszerű folyamat. Egy éve, a mostani lapszámunkkal szinte megegyező napon, 2022. október 16-án számoltunk be helyszíni tudósításunkban, hogy Szliácsfürdőn ülésezett a Szlovákiai Evangélikus Egyház Zsinata, s ekkor kellett dönteni az Országos Magyar Evangélikus Szolgálat létrehozásáról is. A zsinat viszont nem hozott döntést a lelkészi szolgálat létrehozásáról, amelyet csalódottan vettünk tudomásul, hiszen már egy évek óta késésben lévő intézkedés bevezetéséről lett volna szó, amit még a 2012-ben Komáromban, a magyarországi és a szlovákiai evangélikus egyház vezetői által aláírt együttműködési szerződés határozott meg, magyarországi szlovák, illetve szlovákiai magyar szolgálat formájában.
A magunk részéről természetesen tiszteletben tartjuk Nagy Olivér megértő hozzáállását, azt azonban ki kell mondanunk, hogy a szlovákiai magyar evangélikusok száz éve tagjai a szlovákiai evangélikus egyháznak, amely azt is jelenti, hogy száz éve számarányuknak megfelelően fizetik az egyházi adót, illetve a szlovákiai összmagyarság is folyamatosan hozzájárul az itteni evangélikus egyház működéséhez, így nehezen érthető, miért kell egy, még 2012-ben elfogadott határozat megvalósításához még mindig taktikázni. De természetesen ez az újságíró véleménye, amelyet most inkább szorítson háttérbe, de ne a feledésbe, hogy végre mégis létrejöhetett az új lelkészi szolgálat. Bár azt se feledjük, amit Nagy Olivértől tudtunk meg, a szolgálat egyelőre csak egy évnyi időre jött létre.
Egy utazó nagykövetnek természetesen nemcsak elhivatottságra és küldetésre van szüksége, hanem autóra és benzinre is. A most kinevezett koordinátor elmondta, különösebb apparátusra nincs szüksége, s az egyház biztosít egy szerény keretet a működéshez.
Sajnos, újra be kell számolnunk azonban egy nehezen érthető ügyről is, amely Rázga Pál, 1848-as pozsonyi mártír-lelkész emléktáblájával kapcsolatos. A pozsonyi, óvárosi evangélikus gyülekezet már jó ideje blokkolja az újraelhelyzést egy állítólagos – de ez idáig be nem mutatott – történészi véleményre hivatkozva, mely szerint az egyébként német származású hazafi magyar nacionalista volt. Mindezzel éppen az a szlovákiai evangélikus egyház operál, amelynek jeles tagjai és lelkészei a szlovák nemzeti öntudatra ébredés hajtómotorjai voltak.
Nagy Olivér munkája nem lesz könnyű, ráadásul az országos magyar lelkészi szolgálat most csak egy évre kapott jóváhagyást. Bízzunk benne, hogy ez nem próbaidőt jelent, hiszen minden érintett, az egyház, az új egyetemes püspök, a most kinevezett koordinátor, illetve főképpen maga a magyar közösség is sok-sok próbatételen ment már át ahhoz, hogy most valaki azt méricskélje, szükség van-e a magyarokat országosan összefogó, akárcsak egyszemélyes intézményre. A felvidéki evangélikusok országos lelkészi szolgálatára nyilvánvalóan szükség van, a kérdés inkább annak mielőbbi infrastrukturális megerősítése!
Megjelent a Magyar7 2023/42. számában.