2025. február 2., 16:16

1985 - 1995 – 2025 „visszaemlékezéseim” hátterében

Harminc év telt el azóta, hogy… Nem hivatalos forrásból tudom, hogy a 30 év előtti események már történelemnek számítanak. Jobban mondva már hivatkozhatnak rá a történészek. Ezt főleg az egyháztörténelemben nehéz betartani, hisz ahogy mondják: Isten malmai lassan őrölnek.

munk
Munk Tamás
Fotó: jezuiti.sk

Én 1995-ben tértem vissza Szlovákiába külföldi tanulmányi útjaimról. Emlékszem, épp akkor járt itt a pápa, épp akkor avatta szentté a három kassai vértanút. Pont aznap érkeztem, mikor a pápa, de az ünnepségre már nem jutottam be. Az eseményt lekéstem, s nem csak időben, eszmében is. Római tanulmányaim kapcsán tudomásomra jutott, hogy volt egy negyedik vértanútársa is a három kassainak. Ők hárman ma már közismertek, a felvidékiről azonban valahogy megfeledkeztek.

Bár a három közül származásukban egyikük sem volt szlovák, mégis a helyi katolikusok szentjei lettek. A negyedik áldozat viszont joggal a honfitársunk, sőt csallóközi születésű volt. Nevezetesen Dóczy András, a híres Dóczy család leszármazottja.

Ő volt akkor Kassa várkapitánya, amikor azok a bizonyos véres események történtek (1619). Ő volt az, aki a kínzásokat férfiasan állta, s végül a fogarasi börtönben megmérgezték. Hamvait felesége később hazahozta, itt van eltemetve Felvidéken, csak hát alaposan feledésbe merülve. Mindezt nem panaszként írom, csupán a figyelem felkeltése céljából.

kassa
A kassai vértanúk
Fotó:  Wikipedia
Szeretném felhívni a kedves olvasók figyelmét, hogy ebben az évben május 4-én a pozsonyi Szent Márton Dómban Stanislav Zvolenský metropolita érsek ünnepi szentmisében fog megemlékezni egy szenttéavatás előtt álló felvidéki fiatalemberről. Nevezetesen Munk Tamásról, akinek édesapja a Szenc melléki Réte településen született, édesanyja pedig losonci volt.

Személyéről online sok mindent megtalálhatunk – szlovák nyelven. Tamás Budapesten született, mégis szlovák szentként kerül majd be a köztudatba. Zsidó származásuktól eltekintve, s nem azon vitatkozva szlovákok-e voltak vagy magyarok, tény, hogy felvidékiek, Felvidék újabb elismert „hírességei” Salkaházy Sára után.

Miért tartom fontosnak mindezt megjegyezni? Nincs szándékomban vitát indítani, terméketlen eszmecserét folytatni honfitársainkkal. Az okot az épp kezembe kerülő, Felvidék egyetlen katolikus hetilapja, a Remény 2025. február 2-i számának ifjúsági melléklete (Napraforgó) adta.

A szerkesztő, Ivkovič Krisztina részletes beszámolót tesz közzé a „Felvidéken működő magyar közikről”. Majd felteszi a kérdést: de mi is az a közi? A válaszokból kiderül, hogy plébániákon, közösségi termekben katolikus fiatalok összejövetele heti vagy havi rendszerességgel. Ez igaz, de csak részben. Ahogy a fent említett felvidéki szentjeiket rész-, ill. féligazságok övezik, úgy szivároghat be téves felfogás az egyház ifjúsági életébe, főleg itt nálunk, ahol nincs püspökünk, aki megmondaná, mi is a teljes igazság, és mi nem.

Emlékszem, 40 évvel ezelőtt az a „közi” helyi keresztény bázisközösségeket jelentett, akik csakis lakásokon, családi házakban találkoztak – mint az első keresztények. Több szempontból is sokkal személyesebb és eredetibb tud lenni egy ilyen közösség. A nemzetközi szakirodalom is határozott különbséget tesz bázis-közösségek – kisközösségek és imacsoportok közt. Ezen utóbbiak csakis plébániákon, közösségi termekben találkoznak. Nálunk az utóbbi húsz éveben valahogy összefolynak ezek a fogalmak. Az eredeti „kisközi” jelenség még Franciaországból származik.

Majd ezt követően a volt Szovjetunió, földalatti titkos egyházában kaptak a „közik” egy olyan közösségi jelleget, ahol egy zárt létszámú csoport volt, s nem fogadtak be újabb tagokat. Ezt a mintát vette át Csehszlovákia földalatti egyháza 1950 után, majd 1985-től Felvidék is. Tudomásom szerint konkrétan Kassán, Komáromban, Érsekújváron, Pozsonyban létesültek ilyen ifjúsági „közösségek”. Ahogy mondják: nevezzük nevén a gyereket, és ne általánosítsunk ott, ahol könnyen félreértések születhetnek (szándékosan vagy nem). Sajnos gyakori jelenség, hogy a dolgok lényegét elhanyagolva csak a név, a megnevezés marad, ami megtévesztő tud lenni a teljes igazságot keresők számára.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.