Orbán a MÁÉRT ülésén: A válság idején sem adjuk fel a nemzetpolitikai célokat - VIDEÓVAL
Pénteken a budapesti Várkert Bazárban kerül megrendezésre a Magyar Állandó Értekezlet (MÁÉRT) plenáris ülése. A tanácskozást megelőzően felszólalt Orbán Viktor miniszterelnök.

A huszadik alkalommal megrendezésre kerülő Magyar Állandó Értekezlet ülését Potápi Árpád János nemzetpolitikai államtitkár nyitotta meg.
Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes köszöntőjében hangsúlyozta,
a kormány a magyar nemzet önkifejeződése. Célja, hogy a magyar nemzet fennmaradjon - ez pedig csakis akkor valósulhat meg, ha minden nemzetrész fennmarad.
Ennek előfeltétéle egy erős Magyarország, a nemzetpolitikához kötődő intézményrendszer. Döntő jelentőségű az identitásmegőrzés, az ezt szolgáló intézmények és programok. Szükséges a nemzet közjogi egyesítése, elengedhetetlen, hogy a külhoni magyar pártok meghatározó szerepet játszanak az adott utódállam politikai életében. Ugyancsak ennek eszköze a Kárpát-medencei gazdasági tér fejlesztése. Ennek összessége a magyar kormány patrióta politikája - hangsúlyozta Semjén.
Orbán Viktor miniszterelnök a pandémiát megelőzően megrendezett, három évvel ezelőtti MÁÉRT következtetésére utalva megjegyezte, folyamatosan jelen van a nemzetpolitikában a kísértés, hogy nem etnikai keretben, hanem vegyespárt formájában képviseljék a közösségi érdekeket. A miniszterelnök szerint az eltelt időszakban jóval egyértelműbb viszonyok alakultak ki a külhoni magyar politikában.
A kormányfő hangsúlyozta, a pandémiából Magyarország regionális összevetésben megerősödve került ki. Utalt arra, hogy Magyarország érdeke a balkáni államok uniós integrációja.
Orbán szerint a V4 továbbra is fontos a magyar külpolitika számára, de a szövetség dinamikája megváltozott.
Bár a célok továbbra is azonosak, az orosz-ukrán háború bonyolultabbá tette a kapcsolatokat. Az eltérések a békéhez vezető út eléréséhez szükséges eszközökben vannak. A kormányfő szerint, miután elmarad a V4-es házelnöki csúcs, kétségessé vált a Kassára tervezett kormányfői találkozó megrendezése is. A helyzet azért is sajnálatos, mert a régió önmeghatározása, érdekvédelme ezáltal gyengül - hangsúlyozta a kormányfő.
Az elmúlt időszakban megrendezett választásoknak köszönhetően a magyar nemzeti kormánynak megnőtt a mozgástere
- utalt Orbán az olaszországi kormányváltásra, a svédországi és az amerikai félidős választások eredményére.
Ha a szomszédodban háború van, te sem vagy biztonságban - ezt a három nappal ezelőtti lengyelországi események pontosan mutatják. Minél később lesz béke, annál nagyobb lesz a béke ára. 2014-ben még sikerült lokalizálni az orosz-ukrán konfliktust, ez most nem sikerült - emelte ki Orbán.
A helyzet nehéz, a kérdés, Magyarország milyen stratégiát kövessen. Orbán aláhúzta, a legfontosabb, hogy elkerüljük a konfliktus eszkalálódását. Ki kell tartanunk a legfontosabb nemzeti érdekünk, a béke mellett.
Az előző évi 7 milliárd euróról várhatóan 17 milliárdra növekszik a magyar energiaimport, vagyis 10 milliárd euróval több kell ahhoz, hogy működjön a magyar gazdaság, energiához jussanak a háztartások. Mindez hiányozni fog a magyar költségvetésből. Emiatt követeli Magyarország a szankciós politika felülvizsgálatát - a magyar kormány részéről ez nem geopolitikai vita, a magyar emberek alapvető érdekeinek képviseletéről szól.
Tény, hogy a háborúnak vannak nyertesei. Nyolc hónap alatt Európában lecserélték az orosz energiát amerikaira. Az európaiak négyszer annyit fizetnek az amerikai energiáért, mint az amerikai fogyasztók. Kína ugyancsak a konfliktus nyertese, Európa ellenben egyértelműen a vesztesek közé került. A legnagyobb probléma, hogy Európa nincs megfelelően vezetve - ezért képtelen az öreg kontinens az érdekeinek képviseletére.
Magyarország számára a legrosszabb forgatókönyv a világ blokkosodása, ezáltal az ország elkerülhetetlenül a perifériára kerül.
Ha Európában a kínai gazdaságról való leválás is napirendre kerül, az további gazdasági károkkal járna - húzta alá Orbán.
A stratégiánkat a nemzetben való gondolkodásból kell levezetnünk - ez a magyar történelem tapasztalata - emelte ki Orbán.
Erősségünk, hogy a magyar a bajban összefog, mint ahogy az is, hogy a nemzeti érdek az első - ez mutatkozik meg abban is, hogy az orosz-ukrán háborúban az ukrán érdekeket nem helyezzük a magyar érdekek elé.
Építhetünk arra is, hogy realisták vagyunk, és a bajok nem megtörnek minket, hanem lehetőséget látunk benne. Ez ad okot optimizmusra, ahogy a Covidból való kilábalás is megerősített minket - hangsúlyozta Orbán, hozzátéve, hogy
a szomszédokkal való kapcsolatunk javítására is alkalmat adhat a válság, hiszen közösen kereshetjük a kiutakat.
Magyarországot nem lehet sarokba szorítani az uniós forrásokkal kapcsolatos vitákban - lehetőség van források bevonására a világpiacról - húzta alá a kormányfő.
A válság idején kell megerősíteni a legfontosabb nemzetpolitikai célokat, nemzetstratégiai célokat nem adunk fel
- fogalmazta meg a legfontosabb célkitűzéseket a kormányfő, aki leszögezte, ha nem is indulnak új beruházások, a meglévőket továbbvisszük.
