Nacsa Lőrinc: Idén is meghirdetik a Diaszpóra Programot
Idén is meghirdeti a Miniszterelnökség nemzetpolitikai államtitkársága és a Rákóczi Szövetség a Diaszpóra Programot. Jelentkezni csütörtöktől lehet.

Nacsa Lőrinc, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára Budapesten, sajtótájékoztatón felidézte, hogy a program 2016-ban indult, a Rákóczi Szövetség pedig évtizedek óta dolgozik a magyar nemzetért, kiemelkedő munkát végezve. Hozzátette: programjaikra - amelyekre jelentkezni január 23-ától lehet - a 10-25 éves fiatalokat várják, "azokat, akik a magyar nemzet építőkövei lesznek azokon a helyeken, ahol élnek".
Tavaly 700 fiatal jelentkezett a programra. Nacsa Lőrinc kiemelte:
2010 óta különös figyelem irányul a diaszpóraközösségekre a kormány részéről; létrehozták az évente ülésező diaszpóratanácsot, elindították a Kőrösi Csoma Sándor-programot és a hétvégi magyar iskolák találkozóját, amelynek keretében már több mint 260 akkreditált magyar iskola működik a diaszpórában.
Ezeken kívül 2018 óta nyílt pályázatokkal támogatják a diaszpóraközösségeket és -szervezeteket, hiszen ezek is rengeteget tesznek azért, hogy a diaszpórában élő magyarság megélhesse identitását, kultúráját, megőrizze magyarságát.
Az államtitkár szerint az idei programokra akár ezer fiatal is érkezhet Magyarországra. A Diaszpóra Program fontos kapocs a fiatalok számára, akik talán soha nem jártak Magyarországon, mégis magyarként élnek az anyaországtól több ezer kilométerre - fogalmazott Nacsa Lőrinc.
Csáky Csongor, a Rákóczi Szövetség elnöke rendkívül megtisztelőnek nevezte, hogy 2016 óta megszervezhetik a programokat, amelyeken eddig, két koronavírusévet leszámítva - több mint négyezer fiatal vett részt. Ismertette:
jelentkezni csütörtöktől lehet a 11 programelemre. Az első program a csíksomlyói búcsú lesz, amelyre zarándokvonattal utazhatnak a diaszpórából érkező fiatalok.
Nyáron tematikus táborokat szerveznek, decemberben pedig meghirdetik az adventi programot, amelyre a tapasztalatok szerint inkább a déli féltekén élők érkeznek nagyobb számban - jelezte.
Kitért arra: minden Magyarországra érkező fiatalnak megpróbálnak lehetőséget teremteni arra, hogy "átlépje a határt", és olyan tapasztalattal tudjon hazamenni a Kárpát-medencéből, hogy találkozott anyaországi és külhoni magyarokkal. Csáky Csongor elmondta, tavaly a nyári táborokba 32 országból érkeztek fiatalok.
A programok során az alapértékeket szem előtt tartva mindig törekednek a megújulásra, biztosítva, hogy magyarságukban megerősödve térjenek haza a fiatalok - tette hozzá Csáky Csongor. Tapasztalatok szerint sok itt táborozó középiskolás fiatal későbbi egyetemi tanulmányaira magyar intézményt választ - fűzte hozzá.